Ухвала від 21.05.2019 по справі Н/851/15/19

УХВАЛА

21 травня 2019 р.Справа № Н/851/15/19

Суддя Другого апеляційного адміністративного суду Перцова Т.С., розглянувши можливість відкриття провадження за заявою ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами по справі № 520/183/19

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова

про визнання дій та бездіяльності протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 року відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій та бездіяльності протиправними, скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 18.04.2019 частково задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1 , скасовано рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 по справі № 520/183/19. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій та бездіяльності протиправними, скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Додатковою постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 07.05.2019 стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору за подання позову в розмірі 381 (триста вісімдесят одна) грн. 20 коп. та за подання апеляційної скарги - 576 (п'ятсот сімдесят шість) грн. 30 коп.

15.05.2019 позивач подав до суду заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.

Подана заява не відповідає вимогам п.2 ч.3 ст.364 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами не додано документу про сплату судового збору.

Згідно з п.2 ч.3 ст.364 КАС України до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами додається документ про сплату судового збору.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Частиною 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено розмір судового збору за подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами на рівні 150% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що розмір судового збору, який підлягає сплаті за подання фізичною особою позову немайнового характеру, складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" встановлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2019 року - 1921,00 грн..

Таким чином, розмір судового збору, який підлягав сплаті за подання даного позову, становив 768,40 грн., а відтак, розмір судового збору, який підлягає сплаті Ковальовим Артемом Васильовичем за подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами на по справі № 520/183/19, становить 1152,60 грн.

В силу ст. 5 Закону України "Про судовий збір" позивач не звільнений від сплати судового збору.

Отже, заяник повинен сплачувати судовий збір на загальних підставах.

Одночасно із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами ОСОБА_1 подано клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами. В обґрунтування клопотання заявник зазначив, що є пенсіонером. Крім того з 09.10.2017 Управлінням праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради, його взято на облік як вимушено непрацюючу працездатну фізичну особу, яка надає соціальні послуги громадянці похилого віку ОСОБА_2 , 1933 р.н.. У зв'язку з чим, вказує на тяжкий матеріальний стан, оскільки єдиним джерелом його існування є пенсія, що перешкоджає сплаті судового збору.

Вказане клопотання не може бути задоволено, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Разом з тим, у розумінні ст.133 КАС України єдиною підставою для звільнення від сплати судового збору є врахування судом майнового стану особи, яка, у свою чергу, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі. В іншому ж випадку, як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 р. у справі «Креуз проти Польщі», вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.

Майновий стан сторони (належні стороні майнові права та обов'язки) має визначатися судом у світлі конкретних обставин певної справи, включаючи спроможність заявника сплатити судовий збір. Отже, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.

Таким чином, надання заявником належних та допустимих доказів відсутності матеріальних ресурсів на момент звернення з заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами є визначальним для прийняття судом рішення у відповідно до ст.133 КАС України.

Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати належні і допустимі, у розумінні ст.ст. 73, 74 КАС України, докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

На підтвердження незадовільного майнового стану заявником надано до клопотання копію пенсійного посвідчення, копії листів Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради від 10.01.2018 та 07.07.2018, де вказано, що ОСОБА_1 призначено компенсацію, як особі, яка надає соціальні послуги громадянам похилого віку, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування, з 09.10.2017 по 30.11.2017 в розмірі 168,40 щомісяця, з 01.12.2017 по 14.07.2032 у розмірі 176,20 щомісяця. Також у даних листах зазначено, що вищевказана компенсаційна виплата переведена на рахунок ОСОБА_1

Разом з тим, наданими заявником копіями листів не підтверджується незадовільний майновий стан заявника та об'єктивна неспроможність сплатити судовий збір станом на час подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами (15.05.2019).

За таких обставин, враховуючи, що інших доказів незадовільного майнового стану заявником не надано, відсутні підстави для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами за клопотанням заявника, а тому заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами слід залишити без руху та надати час для сплати судового збору.

Зазначені недоліки заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами мають бути усунені шляхом направлення до Другого апеляційного адміністративного суду оригіналу квитанції про сплату судового збору на реквізити: Отримувач УДКСУ в Основ'янському районі м. Харкова, код отримувача (ЄДРПОУ) 37999628, банк: Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) 899998, номер рахунку - 34318206081004, код класифікації доходів бюджету - 22030101, найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), наявність відомчої ознаки - "81" Апеляційні адміністративні суди у розмірі 1152,60 грн., або доказів наявності пільг по сплаті судового збору, передбачених Законом України "Про судовий збір".

Згідно з ч.3 ст.366 КАС України до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 364 цього Кодексу, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.169 КАС України строк усунення недоліків позовної заяви не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ч.4 ст. 169, ч.3 ст.364, ч.3 ст.366 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами по справі № 520/183/19 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій та бездіяльності протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліків поданої заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами - без руху.

Роз'яснити заявнику, що вищезазначені недоліки заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами можуть бути усунені шляхом направлення до Другого апеляційного адміністративного суду квитанції або оригіналу іншого документу про сплату судового збору у розмірі 1152,60 грн., або доказів наявності пільг по сплаті судового збору, передбачених Законом України "Про судовий збір".

Роз'яснити заявнику, що у разі неусунення зазначених недоліків заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами відповідно до ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України заява буде повернута заявнику.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: Т.С. Перцова