Справа № 509/2415/19
15 травня 2019 року Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Козирського Є.С.
при секретарі Алізаде А.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Овідіополь цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , зацікавлені особи: ОСОБА_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , Овідіопольський районний відділ державної реєстрації акітв цивільного стану Головного територіального управління юстииції в Одеській області, місцезнаходження: Одеська область, смт. Овідіополь, вул. Суворова, 2а, про встановлення факту розірвання шлюбу на тимчасово окупованій території України,-
До Овідіопольського районного суду Одеської області надійшла заява ОСОБА_1 яку обґрунтовує тим, що на підставі рішення Феодосійського міського суду Республіки Крим, справа №2-2860/016 від 25.07.2016 року шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 був розірваний, про що 02.09.2016 року був зроблений актовий запис № 220, місце державної реєстрації Феодосійський міський відділ запису актів громадянського стану Департаменту записів актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу серія НОМЕР_1 .
Переїхавши до м. Одеси ОСОБА_1 хотів зареєструвати новий шлюб, проте коли звернувся до Овідіопольського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ в Одеській області виявилось, що свідоцтво про розірвання шлюбу видане на окупованій території Автономної Республіки Крим, не дійсне на території України.
У зв'язку з чим, заявник змушений звернутися до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, тому просить суд, встановити факт того, що 26.08.2016 року на підставі рішення суду про розірвання шлюбу Феодосіського міського суду Республіки Крим, справа №2-2860/2016 від 25.07.2016 року між ОСОБА_1 , громадянином Російської Федерації, ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцем с. Ближнє, м. Феодосії, Кримської області, та ОСОБА_2 , міським відділом записів актів громадянського стану Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, було розірвано шлюб, актовий запис №220.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що дана заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що на підставі рішення Феодосійського міського суду Республіки Крим, справа №2-2860/016 від 25.07.2016 року шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 був розірваний, про що 02.09.2016 року був зроблений актовий запис № 220, місце державної реєстрації Феодосійський міський відділ запису актів громадянського стану Департаменту записів актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу серія НОМЕР_1 . Заявник хотів зареєструвати новий шлюб, проте коли звернувся до Овідіопольського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ в Одеській області виявилось, що свідоцтво про розірвання шлюбу видане на окупованій території Автономної Республіки Крим, не дійсне на території України
Згідно з п. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визначається тимчасово окупованою територією.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.294 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення.
У відповідності до вимог ст. 293 ЦПК України, суди розглядають справи, зокрема, встановлення фактів, що мають юридичне значення, а згідно п.4 ч.1 ст. 315 ЦПК України - реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення.
Відповідно до роз'яснень, наданих в п. п. 1, 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Згідно ч.2 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 р. № 2398-УІ державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Згідно ст.4 цього Закону органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Питання щодо можливості використання як доказів у справі про встановлення факту розірвання шлюбу на тимчасово окупованій території України документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території, має вирішуватися з урахуванням загальних положень цивільного процесуального законодавства України щодо належності та допустимості доказів (статті 77,78 ЦПК України). Зокрема, належними відповідно до частини першої статті 77 ЦПК України є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування; допустимими за змістом частини першої ст. 78 ЦПК України є докази, одержані в порядку, встановленому законом.
Даючи оцінку допустимості таких доказів, як документи, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, слід керуватися положеннями частини другої статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», норми якого стосуються тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту розірвання шлюбу на тимчасово окупованій території України, необхідно враховувати практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права (ч. 4 ст. 10 ЦПК).
Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), а також Молдови та Росії (зокрема, Mozer v. the Republic of Moldova and Russia", "Ilascu and Others v. Moldova and Russia"), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади.
Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Таким чином, документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом із іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справи у порядку статті 263 ЦПК України.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту розірвання шлюбу для особи, метою якого є гарантування свого права на приватне та сімейне життя, що гарантоване ст. 8 Конвенції з метою отримання можливості укладати шлюб з іншою особою, за встановлених в судовому засіданні обставин, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 293, 294, 315-319, 352, 354 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт того, що 26.08.2016 року на підставі рішення суду про розірвання шлюбу Феодосіського міського суду Республіки Крим, справа №2-2860/2016 від 25.07.2016 року між ОСОБА_1 , громадянином Російської Федерації, ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцем с. Ближнє, м. Феодосії, Кримської області, та ОСОБА_2 , міським відділом записів актів громадянського стану Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, було розірвано шлюб, актовий запис №220
Згідно з ч.4 ст.317 ЦПК України рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення апеляційної скарги.
Відповідно до ч.4 ст.317 ЦПК України оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: Є. С. Козирський