Справа № 688/967/19
Головуючий у 1-й інстанції: Березюк Н.П.
Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.
15 травня 2019 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Залімського І. Г. Сторчака В. Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 01 квітня 2019 року (прийняте у м. Шепетівка) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління патрульної поліції у м. Хмельницький (далі - відповідач) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.,
позивач 13.03.2019 звернувся із позовом до Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області в якому просив скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії НК №288245 від 21.02.2019 інспектором ВБДР УПП в Хмельницькій області старшим лейтенантом поліції Харчуком М.В.
Ухвалою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 01.04.2019 позов залишено без розгляду.
Не погоджуючись із ухвалою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказану ухвалу та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано поважність причин пропуску строку звернення до суду, які ґрунтуються на тому, що позивачем оскаржувана постанову не отримана в день її складання.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу вказавши, що позивачем не наведено підстав поважності причин пропуску строку звернення до суду, а посилання позивача про відсутність відмови отримання копії оскаржуваної постанови є безпідставним та спростовується долученим до матеріалів справи відеозаписом фіксації реальних подій за участю позивача по суті винесеної постанови. Також вказує, що не отримання постанови позивачем у день її винесення, що зумовлене відмовою позивача від її отримання не може вважатись поважною причиною пропуску строку оскарження постанови.
На виконання пункту 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010, відповідно до Указу Президента України від 07.05.2019 №195/2019 про призначення ОСОБА_2 на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду та на підставі розпорядження керівника апарату Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.05.2019 №567, здійснено повторний автоматизований розподіл судді.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.05.2019 визначено склад колегії: головуючий суддя Ватаманюк Р.В., судді Залімський І.Г., Сторчак В.Ю.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції вказав про наявність підстав для залишення позову без розгляду, оскільки позивач звернувся до суду з таким позовом з пропуском строку звернення до суду, не подав заяви про поновлення строку на звернення суду та не зазначив наявності поважних причин такого пропуску.
Апеляційний суд не погоджується з висновками суду першої інстанції за такими доводами.
Частиною 2 ст. 286 КАС України визначено, що позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Згідно ст. 289 КУпАП скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такої постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Тобто, законодавцем визначено спеціальний 10-денний строк для звернення до адміністративного суду з позовом щодо оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, який обчислюється з дня вручення такої постанови.
Порядок винесення таких постанов деталізовано Інструкцію з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі (Затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 № 1395, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10.11.2015 за № 1408/2785) відповідно до п. 5 розділу IV якої визначено, що постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи (стаття 285 КУпАП).
Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається поштою рекомендованим листом особі, стосовно якої її винесено.
Копія постанови в той самий строк вручається або надсилається потерпілому на його прохання. Копія постанови вручається під підпис. У разі якщо копія постанови надсилається, про це робиться відповідна відмітка у справі (стаття 285 КУпАП).
У випадках, передбачених статтею 258 КУпАП, копія постанови у справі про адміністративне правопорушення вручається особі, щодо якої її винесено, на місці вчинення правопорушення (стаття 285 КУпАП).
З наведеного слідує, що початок відліку строку на оскарження постанови по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху розпочинається з моменту її вручення під підпис (в т.ч. і на місці вчинення правопорушення), або з моменту отримання її поштою рекомендованим листом (відповідно до Правил надання послуг поштового зв'язку).
Згідно матеріалів справи, постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії НК №288245 інспектором ВБДР УПП в Хмельницькій області старшим лейтенантом поліції Харчуком М.В прийнято 21.02.2019.
У вказаній постанові зазначено, що постанову направлено позивачу 22.02.2019.
Згідно відомостей з сайту Укрпошти ідентифікованих відповідно штрих коду на конверті відправлення постанови про адміністративне правопорушення позивачу, оскаржувану постанову передано до відділення поштового зв'язку 04.03.2019 та вручено позивачу 06.03.2019. При цьому, адміністративний позов позивач подав до суду 13.06.2019, тобто в межах 10 денного терміну для звернення до суду визначеного ст. 286 КАС України.
Таким чином, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про пропущення строку звернення до суду з адміністративним позовом про оскарження постанови серії НК №288245 від 21.02.2019 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі.
Частиною 3 ст. 312 КАС України вказано, що у випадках скасування судом апеляційної інстанції ухвал про відмову у відкритті провадження у справі, про повернення позовної заяви, зупинення провадження у справі, закриття провадження у справі, про залишення позову без розгляду справа (заява) передається на розгляд суду першої інстанції.
Згідно ч. 1 ст. 320 КАС України підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 320, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Ухвалу Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 01 квітня 2019 року - скасувати.
Справу направити до Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області для продовження розгляду.
Постанова суду набирає законної сили з моменту підписання і не може бути оскаржена відповідно до частини 3 статті 272 КАС України.
Головуючий Ватаманюк Р.В.
Судді Залімський І. Г. Сторчак В. Ю.