Справа № 560/1016/19
іменем України
20 травня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ у Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ у Хмельницькій області від 17.12.2018 №45/5-05, яке викладене в листі від 22.12.2018 №40890/03 про відмову у призначенні ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов'язати ГУ ПФУ у Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за пунктом "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" відповідно до списку №2 виробництв, цехів, професій, посад і показників, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, починаючи з дати звернення.
Підставою звернення до суду позивач вказує на порушення відповідачем вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в жовтні 2018 звернувся до ГУ ПФУ в Хмельницькій області з документами для призначення за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
Листом від 22.12.2018 № 40890/03 відповідач повідомив позивача про те, що рішенням ГУ ПФУ в Хмельницькій області позивачу відмовило у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.
У листі зазначається про те, що страховий стаж позивача складає 28 років 4 місяці 16 днів, в тому числі робота на пільгових умовах за Списком №2 - 1 рік 4 місяці 28 днів.
Позивач, не погоджуючись з рішенням відповідача, звернувся до суду.
Ухвалою суду від 09.04.2019 відкрите провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Крім того, суд, зазначає, що позивача в ухвалі про відкриття провадження по даній адміністративній справі від 09.04.19 було зобов'язано надати пояснення по справі громадян ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , однак позивачем не було надано свідчення даних громадян.
Від представника відповідача 24.04.2019 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що до стажу роботи, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 2, не зараховано період роботи електрозварником з 18.12.2003 по 20.05.2004, з 01.06.2004 по 01.09.2004 та з 10.09.2004 по 08.12.2004, оскільки відсутні документи про проведення атестації робочого місця. Крім того, відповідач зазначає, що ОСОБА_1 не надав довідок, уточнюючих характер роботи, за періоди роботи з 20.07.1982 по 22.09.1982, з 12.12.1984 по 17.01.1990, 29.01.1990 по 21.01.1992, з 03.05.2002 по 06.01.2003, з 20.05.2008 по 01.10.2008. Також просив провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Від представника позивача 22.04.2019 надійшло клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання сторін необхідно відмовити.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Кодексом законів про працю України (далі - КЗпП України), Законами України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон №1788-ХІІ), "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058-ІV), Порядком застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок №383), Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (ділі - Порядок №637).
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Підпунктами 4, 23 частини 1 Європейської соціальної хартії від 03.05.1996, ратифікованою Законом України "Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)" № 137-V 14.09.2006 визначено, що всі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.
Згідно з пунктом "б" частини 1 статті 13 Закону № 1788-XII, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно зі статтею 62 Закону № 1788-XII, основним документом, що підтверджує наявний трудовий стаж для призначення пенсій, є трудова книжка.
Аналогічне правове положення закріплено й у статті 48 КЗпП України та в пункті 1 Порядку № 637.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV, на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1, 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою КМ України № 442 від 01.08.1992 (далі - Порядок №442), атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п'ять років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Згідно з пункту 10 Порядку №442, результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків №1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.
Пунктами 1, 2, 20 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Відповідно до пункту 3 Порядку №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
У відповідності до розділу ХХХІІ постанови Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173 посада електрозварника відноситься до робіт із шкідливими умовами праці Списку 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників.
Згідно з розділом ХХХІІІ постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 професія електрозварник ручного зварювання включена до Списку № 2 та надає право на пільгову пенсію.
Наведене в сукупності свідчить про те, що правовою підставою для виникнення в особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII є набуття нею відповідного стажу при виконанні робіт, передбачених Списком № 2.
При цьому, основним документом, який підтверджує наявність в особи відповідного стажу роботи, є трудова книжка, а за відсутності записів в ній - уточнюючі первинні документи.
Так, як вбачається з наданої суду копії трудової книжки ОСОБА_1 , наказом №78 від 20.07.1982 прийнято на роботу на посаду електрозварника 3 розряду в "Хмельницпромстрой".
Згідно з наказом Дунаєвецького РМЗ №230 від 12.12.1984 року прийнято на роботу на посаду електрозварника 2 розряду.
Згідно з наказом Кам'янець-Подільської МПМК-46 треста "Агроспецмонтаж" від 29.01.1990 прийнятий на посаду електрозварника з 29.01.1990 по 06.01.2003 електрозварника 4 розряду на спецучасток.
Відповідно до наказу №45 від 20.05.1993 присвоєний п'ятий розряд електрозварника.
Наказом №54 від 02.06.1994 присвоєний шостий розряд електрозварника.
Згідно наказу №1 від 02.01.1996 прийнятий по переводу електрозварником шостого розряду Кам'янець- Подільська фірма "Агроспецмаш" на Городоцьку дільницю.
В періоди з 20.05.2003 по 20.05.2004, з 10.09.2004 по 19.09.2005, з 20.05.2008 по 01.10.2018 працював електрозварником по договору на Дунаєвецькії філії АТ "Хмельницькгаз".
Пунктом 4.2 Порядку №383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Наказом № 2 від 26.01.1999, на підставі проведеної атестації, на робочому місці електрозварника ручного зварювання встановлено особливо шкідливі умови праці за Списком № 2.
Згідно з Наказом №519 від 09.12.2004 "Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права робітників на пільгове пенсійне забезпечення Списком №2, на робочому місці електрозварника встановлено особливо шкідливі умови праці за Списком № 2.
Суд вважає, що непроведення атестацій з 29.08.2005 та з 02.12.2013, тобто через 5 років після затвердження відповідних результатів, не може бути підставою для незарахування відповідного періоду роботи до пільгового, оскільки відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
У постановах Верховного Суду від 21.02.2018 по справі № 352/547/16-а, від 23.10.2018 по справі №348/1079/17, від 05.03.2019 по справі №679/774/16-а викладено правову позиція, згідно якої, якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
Після проведення атестації 09.12.2004 умови праці позивача не змінювалися, що стверджено довідкою ПАТ по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" № 178 від 25.04.2018 .
Також, згідно з відповіддю Департаменту соціального захисту населення управління праці та зайнятості населення Хмельницької ОДА №05.30-6216 від 02.10.2018, експертизою умов праці управління праці та зайнятості населення Департаменту розглянуто запит Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про надання Висновку якості атестації відповідно до статті 24 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на право пільгового пенсійного забезпечення по Списку №2 гр. ОСОБА_1 , який працював з 20.05.2003 по 19.09.2005 на посаді електрозварника у Дунаєвецькій філії ПАТ "Хмельницькгаз". Повідомлено, що матеріалами атестацій робочого місця електрозварника у Дунаєвецькій філії ПАТ "Хмельницькгаз", які виконані у 1998 та 2004 роках і які затверджені наказами по підприємству "Про затвердження результатів атестації робочих місць за умовами праці" від 18.12.1998 №212 та від 09.12.2004 №519 було підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №2 електрозварнику. Підсумовуючи вищевикладене, експертиза умов праці управління праці та зайнятості населення Департаменту вважає можливим зарахувати гр. ОСОБА_1 напрацьований ним трудовий стаж на посаді електрозварника, як пільговий за Списком №2.
Отже, позивач подав належним чином оформлені документи, що підтверджують зайнятість на посаді, що відноситься до робіт з особливо шкідливими умовами праці за Списком № 2, тому вказані періоди роботи мають бути зараховані позивачу до пільгового стажу, а рішення відповідача від 22.12.2018 №40890/03 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії є протиправним та підлягає скасуванню, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Позивач звернувся з заявою про призначення пенсії в жовтні 2018, тому згідно з пункту 1 частини 1 статті 45 Закону №1058-IV пенсію необхідно призначити з дати звернення. Як наслідок, необхідно зобов'язати ГУ ПФУ в Хмельницькій зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 18.12.2003 по 20.05.2004, 01.06.2004 по 01.09.2004 та з 10.09.2004 по 08.12.2004 до пільгового стажу за Списком №2 та призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 з жовтня 2018 (з дня звернення).
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позивач працював на посаді, передбаченій Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Згідно з частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, в даному випадку відповідачем безпідставно відмовлено позивачу листом від 22.12.2018 №40890/03 в зарахуванні до його пільгового стажу періоду роботи з 18.12.2003 по 20.05.2004, з 01.06.2004 по 01.09.2004 та з 10.09.2004 по 08.12.2004, що свідчить про протиправність рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області та необхідність відновлення порушеного права позивача.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач при зверненні до суду з даним позовом сплатив 768,40 грн. судового збору за подання позовної заяви, такі витрати необхідно присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Хмельницькій обалсті.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 17.12.2018 №45/5-05, яке викладене в листі від 22.12.2018 №40890/03 про відмову у призначенні ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за пунктом "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" відповідно до списку №2 виробництв, цехів, професій, посад і показників, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, починаючи дати звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.В. Матущак