Ухвала від 17.05.2019 по справі 560/1498/19

Справа № 560/1498/19

УХВАЛА

іменем України

17 травня 2019 рокум. Хмельницький

Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Блонський В.К., розглянувши позовну заяву Зіньковецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області , міськрайонного управління у Кам'янець-Подільському районі та м. Кам'янець-Подільський Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до відповідачів, в якому просить визнати протиправними дії відповідачів в частині відмови внесення змін (виправлення помилки) в Державному земельному кадастрі та зобов'язати відповідачів внести зміни (виправити помилку) в Державному земельному кадастрі в частині місця розташування земельної ділянки площею 13,00 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ) з Довжоцької сільської ради на Зіньковецьку сільську раду.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішенням Кам'янець-Подільської районної Ради народних депутатів Хмельницької області від 22.09.1995 року №3 було затверджено територію Зіньковецької сільської ради в розмір 720,2 га, та в тому числі 104,6 га за рахунок земель Довжоцької сільської ради, з яких 102 га перебували в користуванні Зіньковецького СПТУ -44 .

В подальшому розпорядженням голови Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації від 31.03.2003 року № 251/2003 р. припинено право постійного користування на частину земельної ділянки ПТУ - 44 загальною площею 65,50 га та передано дану земельну ділянку до земель запасу Зіньковецької сільської ради. Зобов'язано районний відділ земельних ресурсів (в даний час міськрайонне управління у Кам'янець-Подільському районі та м. Кам'янець-Подільський Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області) внести зміни в земельно- облікові документи.

В 2018 році позивачу стало відомо, що у відповідності до наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області № 22-2312-СГ від 07.02.2017 року, із земель запасу Зіньковецької сільської ради громадянину ОСОБА_1 , надано в оренду земельну ділянку площею 13,00 га (кадастровий номер НОМЕР_1).

На підставі даного наказу, 28.02.2017 року між ОСОБА_1 , та Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області укладено договір оренди вказаної вище земельної ділянки.

Як вбачається із даного наказу та договору оренди земельної ділянки (пункт 2 Наказу та стаття 1 Договору) місце розташування земельної ділянки площею 13,0000 га зазначено- Довжоцька сільська рада.

У вказаних вище документах місце розташування земельної ділянки зазначено - Довжоцька сільська рада, і як наслідок орендна плата сплачується на розрахунковий рахунок саме Довжоцької сільської ради.

Листом від 22.01.2018 року вих., № 20/02-25, позивач повідомив відповідача про вказані помилки та необхідність внесення відповідних змін до Державного земельного кадастру в частині місця розташування земельної ділянки.

Проте, відповідач листом від 23.02.2018 року вих. № 18-22-0.171-139/119-18 фактично відмовив у внесенні таких змін, мотивуючи це тим, що вказана земельна ділянка із кадастровим номером НОМЕР_1 зареєстрована в Державному земельному кадастрі за заявою ОСОБА_1 , відповідно до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства на території Довжоцької сільської ради, в зв'язку із цим, у відповідності до Порядку ведення Державного земельного кадастру, внести такі зміни не є можливим.

На думку позивача, такі дії відповідачів (в частині відмови у внесенні змін до Державного земельного кадастру) суперечать нормам чинного законодавства, тому позивач звернувся в суд з даним позовом.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Проаналізувавши матеріали справи, та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, з наступних підстав.

Земельна ділянка як об'єкт права власності - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Згідно із статтею 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав.

Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач просить зобов'язати відповідачів внести зміни в Державному земельному кадастрі в частині місця розташування земельної ділянки площею 13,00 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ) з Довжоцької сільської ради на Зіньковецьку сільську раду.

Відповідно до Закону України "Про Державний земельній кадастр" державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера; геопросторовий об'єкт - об'єкт реального світу, що характеризується певним місцеположенням на Землі і визначений у встановленій системі просторово-часових координат; геопросторові дані - набір даних про геопросторовий об'єкт.

Згідно статті 15 вказаного Закону до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.

З матеріалів справи вбачається, що ділянка із кадастровим номером НОМЕР_1 , площею 13,00 га, для ведення фермерського господарства, відповідно до вимог статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", 23.06.2016 року зареєстрована в Державному земельному кадастрі за заявою громадянина ОСОБА_1 , відповідно до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства на території Довжоцької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області.

Отже у разі вирішення питання щодо внесення змін до даних такої земельної ділянки у земельному кадастрі, судом вирішуватиметься питання щодо земельної ділянки, яка розташована на території Довжоцької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, як об'єкта цивільних прав.

Вирішуючи питання щодо юрисдикції заявленого спору, суд виходить із того, що відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Публічно-правовий спір - це спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Позивач в адміністративному судочинстві це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду.

Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, та просити про їх захист.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Натомість однією з визначальних ознак приватноправових відносин є наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.

Разом з тим, участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою класифікації спору як публічно-правового. Однак не кожен спір за участю суб'єкта владних повноважень є публічно-правовим.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що спірні правовідносини стосуються права розпорядження позивачем, або Довжоцькою сільською ради земельною ділянкою із кадастровим номером НОМЕР_1 , площею 13,00 га, щодо якої позивач просить внести зміни що її місця розташування.

Статтею 20 ГПК України передбачено, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

З вище наведеного суд приходить до висновку, що дана справа не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, тому він приходить до висновку про відмову у відкритті провадження в даній адміністративній справі.

Згідно із частиною 6 статті 170 КАС України у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що він не позбавлений права звернутись до господарського суду в порядку господарського судочинства.

Крім того, суд роз'яснює, що відповідно до пункту 3 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції.

Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 170, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Зіньковецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області , міськрайонного управління у Кам'янець-Подільському районі та м. Кам'янець-Подільський Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Головуючий суддяВ.К. Блонський