08 травня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/6/19
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дубровної В.А.,
при секретарі: Мельник О.О.,
за участю представників
позивача: Соколовської Г.О., Разумової Г.О.
відповідача: Гордієнко Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємство "Новокаховське житлово-експлуатаційне управління" до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску,
встановив:
02 січня 2019 року Комунальне підприємство "Новокаховське житлово-експлуатаційне управління" (надалі - позивач, КП "Новокаховське ЖЕУ") звернулося до суду з позовом до Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - відповідач, Новокаховська ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі), у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове рішення Новокаховської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі № 0090161301 від 24.10.2018 р.
Ухвалою суду від 08.01.2019 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання на 06.02.2019 р.
Судові засідання, призначені на 06.02.2019 р. та 27.02.2019 р. не відбулися у зв'язку з перебуванням судді Дубровної В.А. у відпустці, призначено судове засідання на 05.03.2019 р.
Протокольними ухвалами суду від 05.03.2019 р. замінено відповідача "Новокаховську об'єднану державну податкову інспекцію" на належного "Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі", вирішено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 10 квітня 2019 р.
Протокольною ухвалою суду від 10.04.2019 р. продовжено строк підготовчого провадження у справі.
Ухвалою суду від 10.04.2019 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по сутні на 08.05.2019 р.
Відповідно до змісту позовної заяви вказані позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення відповідача про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0090161301 від 24.10.2018 р. є безпідставним та необґрунтованим, оскільки за період, зазначений у податковому рішенні, підприємство систематично проводило оплату в рахунок поточних платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, кошти на сплату яких виділено Програмою благоустрою м. Нова Каховка на 2016-2018 роки. Але фактично, сплачені позивачем кошти були спрямовані податковим органом не за призначенням, зазначеним у платіжних дорученнях, а в рахунок погашення минулих боргів. З огляду на викладене позивач вважає, що у відповідача відсутні підстави для застосування штрафних санкцій та прийняття оскаржуваного рішення.
29 січня 2019 року відповідач надав суду відзив на позов, у якому вказує, що оскаржуване рішення є правомірним, оскільки платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно сплачувати внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. Несвоєчасно не сплачена сума є недоїмкою та стягується з застосуванням штрафів. За обліковими даними інформаційної системи АІС "Податковий блок", загальна сума заборгованості позивача, станом на 24.10.2018 (на момент формування оскаржуваного рішення), становить 651972,61 грн., у зв'язку з постійною несвоєчасною сплатою єдиного соціального внеску. Протягом 2016-2018 років у позивача на обліковій картці з єдиного соціального внеску рахується борг, а тому, сплачуючи поточні зобов'язання позивач фактично погашав борг з єдиного соціального внесків минулих років. На підставі цих даних відповідачем було сформовано рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені (розрахунок надається), відповідно до вимог чинного законодавства.
Дослідивши подані сторонами документи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вказує про наступне.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, КП "Новокаховське ЖЕУ" (код ЄДРПОУ 37171241) є юридичною особою, яка з 08.12.2010 р. зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань під № 15011020000001602, перебуває на обліку у Новокаховській ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області як платник єдиного внеску під № 21/15-2273.
24.10.2018 ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі винесено рішення № 0090161301 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску про застосування до КП "Новокаховське ЖЕУ" суми штрафу у розмірі 402 990,77 грн. за період з 21.04.2016 до 07.08.2018 та пені у розмірі 376 839,25 грн.
Зазначене рішення разом із розрахунком штрафної санкції отримано позивачем 01.11.2018, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції за № 121107/283.
Не погодившись з вказаним рішенням відповідача, КП "Новокаховське ЖЕУ" оскаржило його в адміністративному порядку до ДФС України, яка своїм рішенням від 13.12.2018 р. № 40298/6/99-99-11-05-02-25 скаргу КП "Новокаховське ЖЕУ" за вх. № 01-08/334 від 09.11.2018 р. залишила без задоволення, а вказане рішення без змін.
Вважаючи прийняте відповідачем рішення протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом про його скасування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вказує наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначенні Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464).
Згідно з абз. 2 п. 1 частини першої статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
За приписами пункту 1 частини другої статті 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
За приписами частини сьомої статті 9 Закону №2464, єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Відповідно до пункту 2 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.15 №449, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07 травня 2015 року за №508/26953 (далі - Інструкція №449), сплата єдиного внеску здійснюється за місцем: обліку платника у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки фіскальних органів, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.
Відповідно до абзацу 1 частини восьмої статті 9 Закону №2464 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Як зазначено у частині десятій статті 9 Закону №2464 днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі; 3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до частини дванадцятої статті 9 Закону №2464 встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановленні Законом №2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону №2464 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Рішення про застосування штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску складається згідно з додатком 12 до Інструкції № 449. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи фіскального органу.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки, незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.
Частиною десятою статті 25 Закону №2464 встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно з частиною тринадцятою статті 25 Закону №2464 нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу доходів і зборів або позову до суду.
Як встановлено судом на підтверджується витягом з інтегрованою картки платника податку КП "Новокаховське житлово-експлуатаційне управління" за платежем ЄСВ, станом на 24.10.2018 (дата винесення оскаржуваного рішення) за позивачем обліковувалась заборгованість з ЄСВ в сумі 670 252,61 грн.
Зі змісту відзиву на позов та пояснень представника відповідача, судом встановлено, що розрахунок фінансових санкцій згідно оскаржуваного рішення від 24.10.2018 № 0090161301 здійснено на підставі даних інформаційної системи фіскального органу, згідно яким позивачем у період з 21.04.2016 по 07.08.2018 несвоєчасно перераховано єдиний внесок.
Представники позивача в судовому засіданні не заперечили проти наявного у КП "Новокаховське житлово-експлуатаційне управління" безперервного боргу по сплаті ЄСВ, пояснивши тим, що основною діяльністю підприємства є обслуговування житлового фонду міста на підтримання його в належному санітарно-технічному стані, а тому введення з серпня 2018 р. нового розміру середньозваженого тарифу надавало можливість збільшувати розрахункові доходи підприємства. Проте, створення мешканцями міста ОСББ та самостійне утримання будинків та прибудинкової території стало підставою для зростання дебіторської заборгованості населення, у зв'язку з чим, в рамках Програми благоустрою міста Нова Каховка на 2016-2018 роки КП "Новокаховське житлово-експлуатаційне управління" було виділено та профінансовано на протязі 2017-2018 року кошти із місцевого бюджету для забезпечення утримання та збереження елементів благоустрою, які були спрямовані на виплату заробітної плати працівників та сплату відповідних нарахованих та відрахованих податків, у т.ч. оплату ЄСВ. Разом з тим, за позицією представників позивача, відповідач протиправно направляв отримані від КП "Новокаховське житлово-експлуатаційне управління" цільові кошти по " Програмі фінансової підтримки підприємств комунальної власності міста Нова Каховка на 2017-2019 роки", " Програмі благоустрою міста Нова Каховка на 2016-2018 роки" по сплаті ЄСВ, у т.ч. штрафних санкцій та пені, на погашення заборгованості минулих періодів. Крім того, за позицією представників позивача, КП "Новокаховське житлово-експлуатаційне управління" вчасно та у повному обсязі сплачує платежі за єдиним соціальним внеском, що підтверджується копіями платіжних доручень за період з 09.03.2017 - 01.08.2018 з призначенням платежу " "ЄСВ нарах на заробітну плату-22% за пероід ...." .
Представник відповідача в судовому засіданні не заперечив проти того, що КП "Новокаховське ЖЕУ" перерахувало в рахунок сплати єдиного внеску вказані кошти, що відображено у відомостях інтегрованої картки платника податків позивача, з направленням їх на погашення заборгованості минулих періодів, як це передбачено статтею 25 Закону № 2464.
Надаючи правову оцінку вказаним доводам сторін, суд враховує наступне.
Частиною шостою статті 25 Закону № 2464 передбачено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Аналогічне положення міститься у пункті 8 Розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449(далі - Інструкція №449), де зазначено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
З огляду на викладене, суд вважає довід позивача про протиправність дій податкового органу по направленню отриманих від позивача цільових коштів по " Програмі фінансової підтримки підприємств комунальної власності міста Нова Каховка на 2017-2019 роки", " Програмі благоустрою міста Нова Каховка на 2016-2018 роки" по сплаті ЄСВ в рахунок погашення заборгованості минулих періодів є необґрунтованим та спростовується вищевказаними приписами діючого законодавства.
При цьому, суд зауважує, що згідно з положеннями статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку на регулярній основі та підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відтак, враховуючи те, що станом на дату прийняття оскаржуваного позивач мав заборгованість по сплаті єдиного соціального внеску за попередні періоди, вказаний борг позивача з 21.04.2016 не переривався, що підтверджується даними облікової картки платника та не спростовано позивачем відповідними доказами, суд вважає, що відповідачем правомірно та у відповідності до приписів чинного законодавства до позивача застосовані штрафні санкції за несвоєчасність сплати єдиного внеску за період з 21.04.2016 до 07.08.2018 року та нарахована пеня.
В зв'язку з вищенаведеним, суд дійшов висновку про правомірність прийнятого відповідачем оскаржуваного рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, що доводами позовної заяви та матеріалами справи не спростовується.
Відповідно до частини другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність прийнятого рішення, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір не підлягає відшкодуванню, оскільки в задоволенні позову було відмовлено.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 9, 77, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -
вирішив:
У задоволенні позову Комунального підприємства "Новокаховське житлово-експлуатаційне управління" (місце знаходження 74900, Херсонська область, м. Нова Каховка, вул. Дружби, буд. 31, код ЄДРПОУ 371712414, e-mail buhgeu@ukr.net) до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (місце знаходження м. Херсон, пр.. Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 39394259, e-mail ks.zagvid@sfs.gov.ua) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0090161301 від 24.10.2018 р. - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 17 травня 2019 р.
Суддя Дубровна В.А.
кат. 111060000