Рішення від 08.05.2019 по справі 520/10852/18

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

08 травня 2019 р. № 520/10852/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Зоркіна Ю.В.

при секретарі судового засідання Пройдак С.М.

у присутності представника позивача Безкровного М.Г.

представника відповідача Павленко О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТИТАН" (вул. Морозова, буд. 7,м. Харків,61036, код ЄДРПОУ30588785) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ39599198) про визнання дій протиправними та скасування податкового повідомлення - рішення ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та після уточнення позовних вимог просить суд: 1.) визнати протиправними, такими, що не відповідають вимогам п.п. 86.7, 86.8 ст. 86 Податкового Кодексу України, дії ГУ ДФС у Харківській області щодо недотримання строків повідомлення про розгляд заперечень на акт перевірки камеральної перевірки №11480/20-40-12-10-09/30588785 від 15.08.2018, недотримання строків розгляду заперечень, і, як наслідок, позбавлення можливості взяти участь в розгляді заперечень на акт перевірки, а також недотримання строків прийняття податкового повідомлення-рішення № 0137431210 від 30 серпня 2018 року; 2.) скасувати податкове повідомлення - рішення ГУ ДФС у Харківській області № 0137431210 від 30 серпня 2018 року про застосування штрафних санкцій на суму 336961.05 грн.

Ухвалою від 03.12.2018 року у справі відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання; протокольною ухвалою від 19.03.2019 року у справі закрито підготовче провадження.

В судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав, просив позовні вимоги задовольнити, пославшись на те, що застосоване законодавцем формулювання "крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю)" та "складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою" є самостійними правовими підставами, які звільняють від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних; відповідачем по справі не дотримано процедури розгляду заперечень на акт перевірки

Представник відповідач у судовому засіданні адміністративний позов не визнав, просив позовні вимоги залишити без задоволення з тих підстав, що при винесенні оскаржуваного рішення податковий орган діяв у відповідності до вимог чинного законодавства.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.

Фахівцями відповідача проведена камеральна перевірка позивача з питань дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за наслідками якої складено акт від 15.08.2018 року №11480/20-40-12-10-09/30588785.

Під час проведення перевірки встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних / розрахунку коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних, чим порушено абзац 14 п.201.10 ст.201 ПК України.

Не погодившись з висновками акту перевірки, позивачем подано заперечення, за результатами розгляду, яких висновки акту перевірки від 15.08.2018 року №11480/20-40-12-10-09/30588785 залишені без змін

Порушення, встановлені актом перевірки, стали підставою для винесення податкового повідомлення-рішення від 30.08.2018 року № 0137431210, яким позивачеві визначені штрафні санкції у розмірі 336961.05 грн.

Перевіряючи оскаржуване рішення, дії відповідача на відповідність положенням ч.2.ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

Відповідно до п.201.10. ст.201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Так, пунктом 120-1.1 статті 1201 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого ст.201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

Аналіз статті 201, пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, необхідна наявність двох обов'язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Згідно з положеннями Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, до графи 8 податкових накладних вноситься - код ставки податку на додану вартість, за якою здійснюється оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, що постачаються.

Зокрема, у графі 8 зазначається код ставки: 20 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою; 7 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за ставкою 7 відсотків; 901 - у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 902 - у разі здійснення операцій з постачання на митній території України товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 903 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.

Із долучених в судовому засіданні копій податкових накладних встановлено, що вони відносились до категорії "що не надається отримувачу (покупцю)", але складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість.

Долученими до матеріалів справи документами підтверджено, що позивачем складено та направлено на реєстрацію розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 28.02.2018 року № 198 до податкової декларації від 31.01.2018 року № 117.

Відповідно до положень п.192.1 ст.192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Відповідно до п.201.10. ст.201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, в т.ч.: протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

В судове засідання позивачем не надано доказів на підтвердження дотримання приписів п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 28.02.2018 року № 198 до податкової декларації від 31.01.2018 року № 117.

Враховуючи викладене, суд вважає, що податкові накладні, розрахунок коригування, копії яких долучені до матеріалів справи, зареєстровані з порушенням строків, встановлених ст. 201 ПК України.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 04.09.2018 у справі № 816/1488/17 (провадження № К/9901/152/17), від 11.12.2018 у справі 820/2298/18 (провадження К/9901/58876/18).

Щодо недотримання відповідачем процедури розгляду заперечень на акт перевірки та винесення податкового повідомлення-рішення, прийнятого за його наслідками, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач скористався своїм правом подання заперечень на акт перевірки. Вказані заперечення в межах законодавчо визначеного строку були предметом розгляду відповідача, а оцінка доводам, викладеним у цих запереченнях, була надана у листі ГУ ДФС у Харківській області від 30.08.2018 № 36522/10/20-40-12-10-14 про розгляд заперечень позивача.

Згідно з п. 86.8. ст. 86 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

Аналіз вказаної норми Податкового кодексу України свідчить про те, що нею встановлено граничний строк прийняття податкових повідомлень-рішень, за результатами розгляду заперечень на акт перевірки. Проте, прийняття податкового повідомлення-рішення в день розгляду заперечень, поданих позивачем, не вплинуло на реалізацію ним передбачених Податковим кодексом України прав в процедурі оскарження висновків акту перевірки.

Суд зазначає, що в постанові Верховного Суду від 15.01.2019 № 826/3576/15, на яку посилається представник позивача, судом встановлено порушення прав позивача на подачу заперечень до акту перевірки, тобто, встановлено факт винесення податкового повідомлення-рішення без розгляду та надання оцінки доводам платника податків, а також до спливу строку на подання відповідних заперечень. З огляду на зазначене, суд не бере до уваги посилання представника позивача на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 15.01.2019 № 826/3576/15, оскільки обставини даної справи є іншими, а саме - у досліджених Верховним Судом спірних правовідносинах позивач був взагалі позбавлений можливості реалізувати своє право на подання заперечень на акт перевірки.

Також, суд зазначає, що в Постанові від 11 грудня 2018 року по справі №820/2298/18 колегія суддів Верховного Суду зазначила: що ж стосується доводів заявника касаційної скарги про несвоєчасне повідомлення про розгляд заперечень на акт перевірки, неправильне зазначення в оскаржуваному рішенні адреси податкового органу, назви та адреси товариства, то слід зазначити, що ці обставини не впливають на вирішення спору, оскільки не спростовують обов'язку ТОВ "АСТАН" сплатити штраф за допущене порушення податкового законодавства. Такий висновок відповідає приписам ст. 67 Конституції України, відповідно до якої кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними, такими, що не відповідають вимогам п. 86.7 п. 86.8 ст. 86 Податкового Кодексу України, дій ГУ ДФС у Харківській області щодо недотримання строків повідомлення про розгляд заперечень на Акт перевірки камеральної перевірки № 11480/20-40-12-10-09/30588785 від 15.08.2018, недотримання строків розгляду заперечень, і, як наслідок, позбавлення можливості взяти участь в розгляді заперечень на Акт перевірки, а також недотримання строків прийняття податкового повідомлення-рішення №0137431210 від 30.08.2018 не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.ст.7,9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного вище, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є такими, що не підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст.139,143 КАС України та Закону України "Про судовий збір".

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 139, 242-246, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі рішення виготовлено 20.05.2019

Суддя Зоркіна Ю.В.