20 травня 2019 року м. ПолтаваСправа №440/1383/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
1. Короткий зміст позовних вимог.
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), у якому просив:
визнати протиправними дії Полтавського ОВК щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 без урахування всіх складових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення;
зобов'язати відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 1 січня 2018 року з урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію, льотчик-штурман 1-клас - 12%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 50%, надбавки за особливі умови служби - 35% та премії - 10%.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є військовим пенсіонером, перебуває на обліку у ГУПФ та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідачем на виконання вимог пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 складено та подано до ГУПФ довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, у якій не зазначені всі складові грошового забезпечення, які отримував позивач на момент звільнення з військової служби, що, на переконання позивача, порушує його право на належне соціальне забезпечення.
2. Позиція відповідача.
Відповідач позов не визнав, у наданому до суду відзиві представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 18-19/. Звертав увагу на те, що довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 1.01.18 відповідає вимогам пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 та пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45. Зазначив, що військовослужбовцям з 1.01.18 не виплачується надбавка за виконання особливо важливих завдань, а тому підстави для включення відповідної надбавки у довідку для перерахунку пенсії відсутні. Наголошував на тому, що після проведення перерахунку пенсії позивача у відповідності до вимог пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 її розмір не зменшився.
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.04.19 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи вирішено здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 2.05.19 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Позивач є військовим пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що не заперечується відповідачем.
Пенсія позивачу призначена з 1.12.07 у розмірі 90% грошового забезпечення (вислуга років 46), що підтверджено копією протоколу про призначення пенсії за вислугу років від 13.02.08 №03-01-01/107 /а.с. 12/. При цьому до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії враховані: посадовий оклад у розмірі 211,00 грн, оклад за військове звання (підполковник) - 130,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) - 136,40 грн, надбавка за службу в Збройних Силах України (100%) - 477,40 грн, надбавка за особливі умови служби (35%) - 73,85 грн, надбавка за роботу з таємними документами (15%) - 31,65 грн, надбавка за кваліфікацію (8%) - 16,88 грн, надбавка за безперервну службу (90%) - 969,46 грн, премія (33,3%) - 681,53 грн, загалом - 2728,17 грн.
З 1.10.17 пенсію позивача перераховано з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1360,00 грн, оклад за військове звання (підполковник) - 130,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) - 596,00 грн, надбавка за кваліфікацію (12%) - 163,20 грн, надбавка за роботу з таємними документами (15%) - 204,00 грн, надбавка за особливі умови служби (35%) - 476,00 грн, надбавка за особливо важливі завдання (50%) - 1043,00 грн, премія (10%) - 136,00 грн /а.с. 12 - зворот/.
25.04.18 Полтавським ОВК складено довідку №ФП73057 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, у якій зазначені такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 6910,00 грн, оклад за військовим званням (підполковник) - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років - 4160,00 грн /а.с. 20/.
На підставі цієї довідки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області 4.05.18 проведено перерахунок пенсії позивача з 1.01.18 у розмірі 70% грошового забезпечення /а.с. 13/.
5.11.18 на виконання рішення суду ГУПФ проведено перерахунок пенсії позивача у розмірі 90% грошового забезпечення, що включає: посадовий оклад - 6910,00 грн, оклад за військовим званням (підполковник) - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років - 4160,00 грн /а.с. 13 - зворот/.
27.03.19 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського ОВК із заявою, у якій просив надати нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій зазначити: надбавку за кваліфікацію (12%), надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, документами (15%), надбавку за особливо важливі завдання (50%), надбавку за особливі умови служби (35%), та премію у розмірі 10% /а.с. 10/.
Листом від 5.04.19 вих. №12/920 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії /а.с. 11/. Дану відповідь мотивував посиланням на те, що зазначені у довідці складові грошового забезпечення станом на 1.03.18 відповідають вимогам чинного законодавства, зокрема, пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 та пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45.
Не погодившись з такою відповіддю суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Згідно зі статтею 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 9.04.92 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Частинами першою та третьою статті 11 Закону №2262-ХІІ визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За приписами частин другої та третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 6.12.16 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (набрала чинності з 1.01.17) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
При цьому, за правилами частини вісімнадцятої статті 43 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Так, рішенням Уряду передбачено набрання чинності з 1 березня 2018 року постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.17 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова №704), якою визначено розміри та порядок обчислення і виплати грошового забезпечення окремим категоріям військовослужбовців.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Водночас Кабінетом Міністрів України 21.02.18 прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова №103), відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., N 77, ст. 2374).
Цією постановою внесені зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45 (надалі - Порядок №45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 (у редакції Постанови №103) визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Разом з цим, пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (надалі - Постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Спір у даній справі стосується визначення складових грошового забезпечення, що мають враховуватись для проведення перерахунку пенсії позивача.
Матеріалами справи підтверджено, що до проведення позивачу перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року у травні 2018 року нарахування та виплата пенсії останньому проводилися із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, спірних надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за особливі умови служби, надбавки за кваліфікаційну категорію, надбавки за роботу з таємними виробами (носіями) та премії.
Водночас відповідний перерахунок з 1 січня 2018 року проведено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, складеної Полтавським ОВК, у якій зазначені такі складові грошового забезпечення позивача станом на 1.03.18: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років.
При складенні згаданої довідки відповідач виходив з приписів пункту 1 Постанови №103 та абзацу першого пункту 5 Порядку №45, якими передбачено, що при проведенні перерахунку пенсії мають враховуватись виключно посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.
Разом з цим, суд враховує, що рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.18 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5.03.19, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Згідно з частиною другою статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Отже, пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, внесені Постановою №103, втратили чинність з 5.03.19.
Водночас суд зауважує, що згаданим вище рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.18 у справі №826/3858/18 пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 визнано протиправними та нечинними.
Так, визнання нормативно-правового акта нечинним має наслідком втрату таким актом чинності з моменту набрання відповідним рішенням суду законної сили.
Поряд з цим, визнання нормативно-правового акта протиправним означає, що даний акт за своїм змістом не відповідає актам вищої юридичної сили з моменту його ухвалення.
Зокрема, окружний адміністративний суд м. Києва у рішенні від 12.12.18 у справі №826/3858/18 зазначив, що пункти 1 та 2 Постанови №103, встановлюють відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям, а пункт 5 і додаток 2 Порядку №45, звужують складові грошового забезпечення, що враховуються при обчисленні пенсії, відтак звужують зміст вже існуючих прав.
У Рішенні Конституційного Суду України від 11.10.05 №8-рп/2005 звуження змісту прав і свобод визначено як зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу права і свобод - це зменшення, зокрема, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Конституційний Суд України, надаючи офіційне тлумачення основних визначальних норм в сфері пенсійного забезпечення військовослужбовців, та деяких інших осіб, у Рішенні від 13.05.15 №4-рп/2015 констатував: "Аналіз наведених положень Закону (2262-ХІІ) вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63)".
Також в даному Рішенні Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Аналізуючи наведені норми пенсійного законодавства, можна зробити висновок про те, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, в частині визначення складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій, звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, з огляду на те, що скасовують надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував позивач під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій.
З урахуванням наведеного, суд відхиляє як безпідставні посилання представника відповідача на рішення Верховного Суду від 13.03.19 у зразковій адміністративній справі №240/6263/18. До того ж, суд зауважує, що дане рішення не набрало законної сили у зв'язку з його оскарженням до Великої Палати Верховного Суду.
Суд враховує, що грошове забезпечення військовослужбовців, відповідно до пункту 2 Постанови №704, окрім іншого, складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, а також щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) додаткових видів забезпечення.
А відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262-ХІІ, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії враховуються при обчисленні пенсії військовослужбовців за цим законом.
У свою чергу, абзац перший пункту 5 Порядку №45 фактично змінює норми та умови пенсійного забезпечення, передбачені Законом №2262-ХІІ, оскільки при первинному розрахунку розміру пенсії додаткові види грошового забезпечення для осіб враховуються, а при проведенні перерахунку, на підставі Положення №45 - вже не враховуються. Такі дії призводять до того, що додаткові види грошового забезпечення виключаються з переліку, що враховуються для обрахунку пенсії. Це свідчить про те, що абзац перший пункту 5 Порядку №45 не відповідає приписам статті 11 Закону №2262-ХІІ.
Конституційний Суд України у своїх рішеннях неодноразово наголошував на тому, що принцип юридичної визначеності вимагає ясності й однозначності правової норми та забезпечення того, що ситуації й правовідносини залишалися передбачуваними. Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22.09.05 №5-рп/2005, від 29.06.10 №17- рп/2010, від 22.12.10 №23-рп/2010, від 11.11.11 №10-рп/2011).
Окрім того, положеннями абзацу другого пункту 5 Порядку №45 передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи, серед іншого, і щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до форми довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), затвердженої Додатком №3 до Порядку №45 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) зафіксовано і графу для визначення додаткових надбавок та премій.
Таким чином, підзаконним нормативно-правовим актом (Порядком №45) встановлені різні методики перерахунку розмірів пенсій, а саме: для осіб, які перебували на військовій службі, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, - без врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення; - для осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції - із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Преамбулою Закону №2262-ХІІ передбачено, що цей Закон спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Натомість, виходячи з вищенаведених обставин можливо стверджувати, що підзаконний нормативно-правовий акт (Порядок №45) встановлює переваги для окремої соціальної групи, в порівняні із іншими, під час проведення перерахунку розміру пенсії.
Відтак, запровадження різних правил проведення перерахунку розміру пенсії, що не засновані на Законі №2262-ХІІ, не узгоджується з його спрямуванням на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Конституційний Суд України в рішенні від 17.03.04 №7-рп/2004 у справі за конституційним поданням 45 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частин третьої, четвертої статті 59 Закону України "Про Державний бюджет України на 2003 рік" (справа про соціальний захист військовослужбовців та працівників правоохоронних органів) вказав, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо.
Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба в Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (рішення Конституційного Суду України від 20.03.02 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У рішенні Конституційного Суду України від 20.12.16 №7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Судом зафіксовано, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.
Суд відхиляє доводи представника відповідача про скасування з 1.01.18 надбавки за виконання особливо важливих завдань, оскільки така надбавка враховувалась при проведенні перерахунків пенсії позивача, що підтверджено залученими до матеріалів справи копіями протоколів.
Твердження представника відповідача про те, що після проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1.01.18 її розмір не зменшився не стосуються предмета даного спору, у зв'язку з чим визнаються судом неприйнятними.
За таких обставин, зважаючи на те, що Законом №2262-ХІІ передбачено урахування у складі грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, які отримував пенсіонер на момент звільнення з військової служби, а передбачене Постановою №103 обмеження складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії не відповідає вимогам частини третьої статті 11, частини третьої статті 43, частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ, суд дійшов висновку про правомірність вимог ОСОБА_1 щодо необхідності включення до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними станом на 1.03.18, надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, надбавки за особливі умови служби у розмірі 35%, надбавки за кваліфікаційну категорію (льотчик/штурман 1-клас) у розмірі 12%, надбавки за роботу з таємними виробами (носіями), премії у розмірі 15%.
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Позивач від сплати судового збору звільнений на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" як учасник бойових дій, що підтверджено копією посвідчення серії НОМЕР_1 /а.с. 15/.
Відповідач доказів понесення судових витрат не надав.
Відтак, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 без урахування всіх складових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ; АДРЕСА_2 ) для перерахунку пенсії станом на 1 січня 2018 року з урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію, льотчик-штурман 1-клас - 12%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 50%, надбавки за особливі умови служби - 35% та премії - 10%.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.О. Кукоба