Справа № 420/1107/19
20 травня 2019 року м.Одеса
Зала судових засідань №21
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Аракелян М.М.
Розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника позивача про витребування доказів у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправними та скасування припису, постанови,-
25 лютого 2019 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, в якому позивач просить суд визнати протиправним і скасувати припис Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 06.02.2019р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, стосовно ОСОБА_1 ; визнати протиправною і скасувати постанову Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №15 від 13.02.2019р. по справі про адміністративне правопорушення.
Ухвалою суду від 04.03.2019р. адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без руху, у зв'язку з недодержанням вимог ст. 160, 161 КАС України, та встановлено 7-денний строк для усунення недоліків позовної заяви.
15.03.2019р. від позивача до суду надійшла заява на виконання ухвали суду від 04.03.2019р. з додатками (вх.№9359/19), чим усунені недоліки, які стали підставою для залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою суду від 20.03.2019р. прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження з повідомленням сторін. Призначено підготовче засідання на 10.04.2019 року.
Підготовче засідання призначене на 10.04.2019р. перенесено до 14.05.2019р. за клопотанням представника позивача.
У підготовче засідання, призначене на 14.05.2019р. представник відповідача не з'явився, у зв'язку з чим протокольною ухвалою суду, яка занесена до журналу судового засідання 14.05.2019р., з метою з'ясування всіх обставин у справі №420/1107/19, суд зобов'язав Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області надати матеріали позапланової перевірки щодо дотримання суб'єктом містобудування - ОСОБА_1 вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на підставі наказу (розпорядження) Державної архітектурно-будівельної інспекції України №976 від 08.09.2015р. "Про удосконалення роботи із здійсненням заходів державного-будівельного контролю", у тому числі щодо підстав призначення позапланової перевірки за абз. 4 п.7 Порядку здійснення державного архітектурного-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23.11.2011р. (акт перевірки №ТФПП-0402/1 від 06.02.2019р.); матеріали з розгляду справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 яким під час розроблення проекту порушено ст. 29, п.3 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п.4.1, 4.3, додаток А ДБН А.2.2-3-2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво".
Станом на 20.05.2019р. витребувані докази подані не були.
20.05.2019р. представником позивача подано клопотання про витребування повторно доказів у справі, з огляду на те, що 14.05.2019р. судом були витребувані у відповідача матеріали позапланової перевірки та матеріали розгляду справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 та станом на дату розгляду справи вони не надані. Вказане клопотання просив розглядати за відсутності представника позивача.
Відповідач повідомлявся про дату та час розгляд справи, однак у судове засідання не з'явився.
Розглянувши клопотання представника позивача про витребування повторно доказів у справі, суд дійшов наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно до ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Приписами статті 79 КАС України передбачено, що учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Частиною 3 ст. 80 КАС України встановлено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Згідно з ч. 6 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Відповідно до ч. 7 ст. 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Так, предметом спору у даній справі є правомірність припису Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 06.02.2019р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, стосовно ОСОБА_1 та постанови Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №15 від 13.02.2019р. по справі про адміністративне правопорушення.
Протокольною ухвалою суду, яка занесена до журналу судового засідання 14.05.2019р., з метою з'ясування всіх обставин у справі №420/1107/19, суд зобов'язав Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області надати матеріали позапланової перевірки щодо дотримання суб'єктом містобудування - ОСОБА_1 вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на підставі наказу (розпорядження) Державної архітектурно-будівельної інспекції України №976 від 08.09.2015р. "Про удосконалення роботи із здійсненням заходів державного-будівельного контролю", у тому числі щодо підстав призначення позапланової перевірки за абз. 4 п.7 Порядку здійснення державного архітектурного-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23.11.2011р. (акт перевірки №ТФПП-0402/1 від 06.02.2019р.); матеріали з розгляду справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 яким під час розроблення проекту порушено ст. 29, п.3 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п.4.1, 4.3, додаток А ДБН А.2.2-3-2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво". Витребувані судом документи необхідно було надати, у судове засідання яке призначене на 20.05.2019р. об 09 год. 30 хв.
У підготовче засідання 20.05.2019р. представник відповідача не з'явився, витребувані докази до суду не надав.
З огляду на зазначене, з метою повного та всебічного встановлення всіх обставин справи суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення клопотання представника позивача та зобов'язання Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області повторно надати повторно матеріали позапланової перевірки на об'єкті щодо дотримання суб'єктом містобудування - ОСОБА_1 вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на підставі наказу (розпорядження) Державної архітектурно-будівельної інспекції України №976 від 08.09.2015р. "Про удосконалення роботи із здійсненням заходів державного-будівельного контролю", у тому числі щодо підстав призначення позапланової перевірки за абз. 4 п.7 Порядку здійснення державного архітектурного-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23.11.2011р. (акт перевірки №ТФПП-0402/1 від 06.02.2019р.); матеріали з розгляду справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 яким під час розроблення проекту порушено ст. 29, п.3 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п.4.1, 4.3, додаток А ДБН А.2.2-3-2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво".
Відповідно до частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі.
Керуючись ст. ст. 77, 79, 80, 173, 179, 180, 181, 243, 248, 250, 256 КАС України, суд,-
Повторно зобов'язати Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області надати матеріали позапланової перевірки щодо дотримання суб'єктом містобудування - ОСОБА_1 вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на підставі наказу (розпорядження) Державної архітектурно-будівельної інспекції України №976 від 08.09.2015р. "Про удосконалення роботи із здійсненням заходів державного-будівельного контролю", у тому числі щодо підстав призначення позапланової перевірки за абз. 4 п.7 Порядку здійснення державного архітектурного-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23.11.2011р. (акт перевірки №ТФПП-0402/1 від 06.02.2019р.); матеріали з розгляду справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 яким під час розроблення проекту порушено ст. 29, п.3 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п.4.1, 4.3, додаток А ДБН А.2.2-3-2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво".
Витребувані докази надати до суду у строк до 30.05.2019р.
Оголосити перерву в підготовчому засіданні до 05.06.2019р. о 12 год. 00хв.
У підготовче засідання викликати учасників справи.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили негайно після її проголошення.
Суддя М.М. Аракелян