17 травня 2019 р. Справа № 480/1348/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Конотопського міськрайонного суду Сумської області з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у неналежному розгляді заяви ОСОБА_1 від 17.01.2019 р. щодо виконання рішення суду у справі №2а-11092 від 30.09.2011 р.;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.01.2019 року по невиконанню Постанови Конотопського міскрайонного суду в справі №2а-11092 від 30.09.2011 р.
11.03.2019 ухвалою Конотопського міськрайонного суду Сумської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії передано за підсудністю до Сумського окружного адміністративного суду.
15.04.2019 р. матеріали справи надійшли до Сумського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 17.04.2019 прийнято до провадження вищезазначену справу, відкрито провадження та вирішено її розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Позовні вимоги мотивовані тим, що постановою Конотопського міськрайонного суду Сумської області № 2а-11092 від 30.09.2011 визнано неправомірними дії Конотопського міського управління праці і соціального захисту населення щодо виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня 2011р. ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, не у відповідності із вимогами ст. 12 ч.4 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і зобов'язати його провести йому такі виплати у відповідності із вимогами ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком з урахуванням, раніше виплачених сум. Допущене негайне виконання постанови.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.09.2012 апеляційну скаргу Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення на постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 30.09.2011 по справі № 1807/2а-11092/11 за позовом ОСОБА_1 до Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій відповідача протиправними, стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги як учаснику війни повернуто відповідачу.
27.09.2012 постанова набрала законної сили, однак станом на 24.02.2019 року постанова Конотопського міськрайонного суди Сумської області № 2а-11092 від 30.09.2011 не виконана.
ОСОБА_1 вважає, що порушено його право на обов'язкове виконання судового рішення, гарантоване ст. 124 Конституцією України, та на соціальний захист, гарантоване ст. 46 Конституції України.
17.01.2019 р. позивач звернувся на адресу керівника управління праці та соціального захисту населення Конотопської міської ради з заявою про причини невиконання рішення суду з 30.09.2011 й просив направити на його адресу відповідь із вказівкою причин не виконання рішення суду.
Листом №09-08/463 від 08.02.2018 року Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради повідомило, що відповідно до пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та Постанови КМУ від 03.09.2014 № 440 "Про затвердження Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою" виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, установа, організація або юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства, які видані або ухвалені до 01.01.2013 року, подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника, для здійснення їх обліку, інвентаризації та подальшої передачі органам, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.
Для виконання рішення суду №2а-11092 від 30.09.2011 р. ОСОБА_1 необхідно звернутися особисто чи направити поштою до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області (м. Суми, вул. Герасима Кондратьева,28) заяву та необхідні документи.
Позивач вважає зазначене повідомлення незаконним та таким, що підлягає скасуванню, вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та просить зобов'язати його повторно розглянути заяву від 17.01.2019 р.
02.05.2019 р. відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що 22.01.2019 до управління соціального захисту населення Конотопської міської ради надійшло звернення ОСОБА_1 про надання відповіді щодо причини невиконання рішення суду від 30.09.2011 по справі №2а-11092.
08.02.2019 за №09-08/463 відповідач направив ОСОБА_1 відповідь на вказане звернення. Свою відповідь управління обґрунтувало тим, що із вступом в дію 01.01.2013 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та затвердженням Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, встановлено новий порядок погашення заборгованості за рішенням суду від 15.04.2008 по справі №2а-197/2008. Було зазначено, що відповідно до пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 440 "Про затвердження Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою" виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, установа, організація або юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства, які видані або ухвалені до 01.01.2013 року, подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника, для здійснення їх обліку, інвентаризації та подальшої передачі органам, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 440 погашення заборгованості здійснюється казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011р. № 845.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством на підставі поданих державною виконавчою службою документів.
Безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання казначейством та його територіальними органами рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.
Тобто, на сьогодні існує чітко визначений порядок погашення заборгованості по рішенню суду від 30.09.2011 по справі №2а-11092.
В свою чергу, на виконання вказаного рішення суду 02.12.2011 відповідачем було здійснено нарахування грошової допомоги, як учаснику бойових дій, в розмірі 3360,00 грн. Але виплатити вказану допомогу управління не мало можливості, оскільки є бюджетною установою, а тому всі кошті, які надходять на рахунки, є цільовими (гл. 8 Бюджетного кодексу України). Про це неодноразово повідомлялись органи виконавчої служби та позивач. Також до управління надійшло в 2017 році повідомлення з органів виконавчої служби про внесення вказаного судового рішення до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою.
Тому відповідач вважає, що управлінням соціального захисту населення Конотопської міської ради було надано вичерпну відповідь на звернення ОСОБА_1 в межах вимог, передбачених законодавством, а том враховуючи вищевикладене, просить суд відмовити йому в задоволенні позову в повному обсязі (а.с. 20-21).
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що постановою Конотопського міськрайонного суду Сумської області № 2а-11092/2011 від 30.09.2011 визнано неправомірними дії Конотопського міського управління праці і соціального захисту населення щодо виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня 2011р. ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, не у відповідності із вимогами ст. 12 ч.4 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і зобов'язати його провести йому такі виплати у відповідності із вимогами ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком з урахуванням, раніше виплачених сум. Допущене негайне виконання постанови.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.09.2012 апеляційну скаргу Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення на постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 30.09.2011 по справі № 1807/2а-11092/11 за позовом ОСОБА_1 до Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій відповідача протиправними, стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги як учаснику війни повернуто відповідачу (а.с. 4).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи встановлено, що оскаржувана відповідь відповідача, складено у зв'язку з тим, що постанова Конотопського міськрайонного суду Сумської області № 2а-11092/2011 від 30.09.2011 підлягає виконанню органами державної казначейської служби, оскільки боржником за ним є Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.
Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" набрав чинності 01.01.2013 року.
За приписами ст.3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.
Таким чином, за приписами зазначених норм виконання виконавчих документів за рішеннями про стягнення коштів з державних органів, здійснюється безпосередньо органами Казначейства.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення передбачений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року №845 (надалі по тексту - Порядок).
Відповідно до п. 3 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом, подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом. Якщо рішення суду про стягнення коштів або виконавчі документи за цими рішеннями, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, не було подано в строк, встановлений цим пунктом, це не є підставою для відмови у виконанні даного судового рішення.
Згідно п.3 Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Як встановлено з матеріалів справи, постановою Конотопського міськрайонного суду Сумської області № 2а-11092/2011 від 30.09.2011 визнано неправомірними дії Конотопського міського управління праці і соціального захисту населення щодо виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня 2011р. ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, не у відповідності із вимогами ст. 12 ч.4 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і зобов'язати його провести йому такі виплати у відповідності із вимогами ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком з урахуванням, раніше виплачених сум. Допущене негайне виконання постанови.
Боржником за вказаним виконавчим документом є Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради.
Отже, стягувач, відповідно до ст.3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" повинен був звернутися до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що зазначена постанова про стягнення коштів з Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради підлягає виконанню органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Таким чином, суд приходить висновку, що відповідачем правомірно надано відповідь та роз'яснено порядок пред'явлення до виконання постанови Конотопського міськрайонного суду Сумської області № 2а-11092/2011 від 30.09.2011, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук