10 травня 2019 року м. Рівне №460/450/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Романчук В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача: представник представник Здибель І.О., третьої особи позивача: представник не прибув, відповідача: представник Карпюк А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:
Західного офісу Держаудитслужби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління Державної казначейської служби України у Рівненському районі Рівненської області
доВеликоомелянської сільської ради
про стягнення збитків, -
27.02.2019 Західний офіс Держаудитслужби звернувся до суду з позовом до Великоомелянської сільської ради про стягнення збитків в розмірі 94056,22 грн.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що позивачем проведено ревізію сільського бюджету, фінансово-господарської діяльності Великоомелянської сільської ради за період з 01.01.2015 по 30.11.2018, за результатами якої було складено акт №13-17-08-06/36 від 22.12.2018. Ревізією встановлено, що у 2014 році на виконання розпоряджень голови Рівненської ОДА, Рівненською РДА укладено два договори з розстроченням платежу на три роки а саме: договір №498 від 03.09.2014 , щодо продажу земельної ділянки площею 0,4836 га громадянину ОСОБА_1 для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (для реконструкції придбаного воловника під складське приміщення). Вартість земельної ділянки становить 79 455,00 грн; договір №500 від 03.09.2014, щодо продажу земельної ділянки площею 0,763 га Ткачуку ОСОБА_2 Володимировичу для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (для геконструкції придбаного воловника під складське приміщення). Вартість земельної ділянки становить 122 219,00 грн.
Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 № 5245-VI визначено, що з 01.01.2013 землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
Відповідно до ст.83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності, а також земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Статтею 84 Земельного кодексу визначено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Відповідно до п.56 ч.2 ст.29 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду державного бюджету належить 10% коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення або прав на них, що перебувають у державній власності до розмежування земель державної та комунальної власності, кошти від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення або прав на них, що перебувають у державній власності після розмежування земель державної та комунальної власності.
Відповідно до виписок по рахунках за період з 01.01.2015 по 31.12.2017 на рахунок Великоомелянської сільської ради надходили кошти в загальному розмірі 94056,22 грн., від продажу вищезазначених ділянок, згідно укладених договорів №498 та №500 від 03.09.2014. Внаслідок фінансових порушень державним бюджетом недоотримано доходів, чим завдано відповідно матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 94056,22 грн., щодо стягнення якої й подано позов до суду.
Ухвалою суду від 14.03.2019 відкрито провадження в справі в порядку загального позовного провадження, залучено до участі в справу третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Управління Державної казначейської служби України у Рівненському районі Рівненської області та призначено підготовче засідання на 19.04.2019.
Ухвалою суду від 09.04.2019 закрито підготовче провадження в справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 10.05.2019.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі з наведених у ньому підстав та просив задовольнити.
Відповідач відзиву на позов не подав.
Представник відповідача у судовому засіданні позов визнала повністю. Пояснила суду, що хоча сільська рада не була стороною договору купівлі-продажу земельної ділянки, кошти від продажу земельної ділянки надійшли на адресу відповідача через органи державної казначейської служби. Представник відповідача підтвердила наявність заборгованості перед державним бюджетом в сумі 94056,22 грн. та не заперечила щодо стягнення такої заборгованості в судовому порядку.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши позовну заяву, з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з урахуванням наступного.
Судом встановлено, що в період з 19.11.2018 по 22.12.2018 (із зупиненням з 26.11.2018 по 27.11.2018, з 04.12.2018 по 10.12.2018 для проведення зустрічних звірок та направлення запитів) Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області проведено ревізію сільського бюджету, фінансово-господарської діяльності Великоомелянської сільської ради за період з 01.01.2015 по 30.11.2018, за результатами якої складено акт №13-17-08-06/36 від 22.12.2018. В ході проведення перевірки виявлено порушення вимог законодавства при використанні та продажу земель на загальну суму 765556,22 грн. В ході проведення ревізії кошти від продажу земельних ділянок в сумі 671500,00 грн повернуто сільською радою до державного бюджету. На час звернення до суду сільською радою не усунуто порушень на суму 94056,22 грн (а.с. 15-24).
На підставі акту ревізії Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області направлено Великоомелянській сільській раді "Про усунення виявлених порушень законодавства" №13-17-08-13/14-2019 від 02.01.2019, відповідно до якої у строк до 31.01.2019 зобов'язано усунути виявлені порушення законодавства в установленому законодавством порядку (а.с.44-45).Станом на час розгляду справи судом за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом в розмірі 94056,22 грн.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 113 Бюджетного кодексу України, до повноважень органів державного фінансового контролю з контролю за дотриманням бюджетного законодавства належить здійснення контролю за цільовим та ефективним використанням коштів державного бюджету та місцевих бюджетів (включаючи проведення державного фінансового аудита).
Згідно з п. 1 Положенням про Державну аудиторську службу України, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України №43 від 03.02.2016 (далі - Положення №43) Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Частиною 2 статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 року №2939-ХІІ (далі - Закон №2939-ХІІ) визначено, що державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Відповідно до п. 7 ст. 10 Закону № 2940-XII органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Підпунктом 16 пункту 6 Положення №43 Держаудитслужба для виконання покладених на неї завдань має право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.
За змістом пункту 7 частини 1 статті 10 Закону №2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Таким чином, органу державного фінансового контролю надано право здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства, пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення цих правопорушень. У разі виявлення під час ревізії збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю повинен визначити їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, про що може зазначити в обов'язковій до виконання вимозі та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Висновки позивача про виявлені ревізією порушення знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду справи.
Так, дослідженими судом доказами встановлено, що в період з 01.01.2015 по 30.11.2018 Рівненською районною державною адміністрацією від імені та на виконання розпоряджень голови Рівненської обласної державної адміністрації, укладено два договори з розстроченням платежу на три роки а саме:
- договір №498 від 03.09.2014, щодо продажу земельної ділянки площею 0,4836 га громадянину ОСОБА_1 для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (для реконструкції придбаного воловника під складське приміщення). Вартість земельної ділянки становить 79 455,00 грн (а.с.25-26);
- договір №500 від 03.09.2014, щодо продажу земельної ділянки площею 0,763 га Ткачуку Дмитру Володимировичу для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (для геконструкції придбаного воловника під складське приміщення). Вартість земельної ділянки становить 122 219,00 грн (а.с.27-28).
Відповідно до виписок по рахунках за період з 01.01.2015 по 31.12.2017 на рахунок Великоомелянської сільської ради надходили кошти в загальному розмірі 94056,22 грн., від продажу вищезазначених ділянок, згідно укладених договорів №498 та №500 від 03.09.2014 (а.с.29-43).
Відповідно до ст. 17 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-ІІІ, із змінами, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; в) координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; г) підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених законом; д) підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; е) здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; є) координація діяльності державних органів земельних ресурсів; є-1) внесення до Кабінету Міністрів України пропозицій щодо встановлення та зміни меж районів, міст у порядку, визначеному законом; ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 № 5245-VI визначено, що з 01.01.2013 землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають: усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Частинами 1, 2 статті 84 Земельного кодексу України визначено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених Земельним кодексом.
Відповідно до ч.5 ст. 122 Земельного кодексу України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Згідно з ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) ведення водного господарства; б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; в) індивідуального дачного будівництва.
Відповідно до п.56 ч.2 ст.29 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду державного бюджету належить 10% коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення або прав на них, що перебувають у державній власності до розмежування земель державної та комунальної власності, кошти від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення або прав на них, що перебувають у державній власності після розмежування земель державної та комунальної власності.
Всупереч наведеному, надходження від продажу земельних ділянок державної власності за договорами купівлі-продажу земельних ділянок укладеними Рівненською РДА від імені Рівненської ОДА з ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , в повному обсязі зараховано до спеціального фонду сільського бюджету Великоомелянської сільської ради.
Таким чином, в період з 01.01.2015 по 31.12.2017 кошти, які надійшли від продажу земельних ділянок державної власності в загальній сумі 94056,22 грн., зайво зараховано до доходів спеціального фонду сільського бюджету Великоомелянської сільської ради, чим порушено п.56 ч.2 ст.29 Бюджетного кодексу України в частині обов'язковості надходження до загального фонду державного бюджету коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності після розмежування земель державної та комунальної власності.
Внаслідок вищевикладеного, державним бюджетом недоотримано доходів, чим завдано відповідно матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 94056,22 грн.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За результатами судового розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку, що позивач належними та допустимими доказами підтвердив правомірність позовних вимог, а відтак позов слід задовольнити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат між сторонами відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Західного офісу Держаудитслужби (код ЄДРПОУ 40479801, вул. Міцкевича, 14, м.Рівне, 33028) до Великоомелянської сільської ради (код ЄДРПОУ 04387154, вул.Шевченка,79, с.Велика Омеляна, Рівненський район, Рівненська область, 35360) задовольнити повністю.
Стягнути з Великоомелянської сільської ради кошти в сумі 94056,22 грн. до Державного бюджету (р/р НОМЕР_1 , Управління Державної казначейської служби у Рівненському районі , МФО 899998, код ЄДРПОУ 38012756 за кодом доходу 33010100).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 11 травня 2019 року.
Суддя Друзенко Н.В.