м. Вінниця
14 травня 2019 р. справа № 120/1173/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика В.В., розглянувши в порядку письмового провадження в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
В квітні 2019 року ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці, в якому просила:
- визнати неправомірним рішення управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо відмови у призначенні пенсії за віком за відсутності страхового стажу;
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці зарахувати періоди роботи з 25.01.1982 по 01.12.1984 року, з 03.06.1985 по 26.09.1987 та з 10.07.1990 по 31.12.1990 у пільговому обчисленні (за 1 рік праці - 1 рік 6 місяців стажу) та призначити пенсію за віком з 17.09.2018року.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач зазначила про протиправність відмови пенсійного органу у призначенні пенсії через ненадання нею письмової трудової угоди або довідки про наявність пільг щодо обчислення стажу, які передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі. На переконання позивач всі необхідні дані стосовно її роботи у період з 25.01.1982 по 01.12.1984 року, з 03.06.1985 по 26.09.1987 та з 10.07.1990 по 31.12.1990 в районах, що прирівняні до ОСОБА_2 , містяться у трудовій книжці та архівних довідках, що були надані відповідачу.
Ухвалою суду від 09.04.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у даній справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження на 14.05.2019 року (без повідомлення учасників справи). Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
02.05.2019 року до суду надійшов відзив відповідача на адміністративний позов (вх. № 23564/19), у якому заперечили щодо заявлених ОСОБА_1 позовних вимог. Вказали, що відповідно до п. 5 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" пільгове обчислення страхового стажу здійснюється на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі. Оскільки, позивач не надала примірник укладеного строкового договору та відомостей про користування нею пільгами, передбаченими нормативно-правовими актами, відсутні підстави для зарахування спірного періоду з розрахунку 1 рік роботи за 1 рік та шість місяців.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 16.11.2018 року звернулась до Управління пенсійного фонду України в м. Вінниці із заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до Закону № 1058.
Протоколом № 023830004527 від 29.01.2019 року Управління пенсійного фонду України в м. Вінниці відмовило позивачу в призначенні пенсії, в зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Згідно поданих документів підтверджено страховий стаж 24 роки 10 місяців 16 днів, що є меншим визначеного ст. 26 Закону "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" необхідного страхового стажу 25 років.
Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує зазначене нижче.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.
До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року.
З матеріалів справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто станом на час звернення до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії 16.11.2018 року її виповнилось 58 років 6 місяців
Під час обрахунку страхового стажу відповідачем зараховано трудовий стаж позивача в однократному розмірі, що становив 24 роки 10 місяців 16 днів.
В межах розгляду спірних правовідносин предметом з'ясування є наявність права позивача щодо можливості обчислення періодів її роботи в районах Крайньої Півночі, з 25.01.1982 по 01.12.1984, з 03.06.1985 по 26.09.1987 та з 10.07.1990 по 31.12.1990 до страхового стажу в пільговому обчисленні.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до п. 5 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» період роботи до 01 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 01 січня 1991 року.
Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року №148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі».
Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.
Відповідно до п. 4, 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.
Пунктом 7 цього Порядку визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до п. 7 параграф «б» цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком за відсутності трудової книжки мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Пункт 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
При цьому пункт 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» доповнює, що у якості документів про стаж, які передбачені вищезазначеним Порядком підтвердження наявного трудового стажу, за період роботи до 01 січня 1991 року на Крайній Півночі чи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген можуть надаватись договори або інші документи, що підтверджують право працівника на пільги, передбачені для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі чи місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Перелік районів Крайньої Півночі і місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі, на яких розповсюджується дія Указів Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року і від 26 вересня 1967 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», визначений постановою Ради Міністрів СРСР №1029 від 10 листопада 1967 року.
Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР від 10.11.1967 року № 1029 Ханти-Мансійський автономний округ Тюменської області прирівняний до районів Крайньої Півночі.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови позивачу призначенні пенсії за віком було відсутність необхідного страхового стажу та відмова в обчисленні періодів її роботи з 25.01.1982 по 01.12.1984, з 03.06.1985 по 26.09.1987 та з 10.07.1990 по 31.12.1990 в пільговому обчисленні, в зв'язку із відсутністю примірників укладеного строкового договору та відомостей про користування нею пільгами.
В свою чергу, відповідно до записів в трудовій книжці позивача встановлено, що наказом № 14-к від 25.01.1982 року позивач прийнята на посаду учня повара столової №2, 09.12.1982 року наказом №104/к від 13.12.1982 року переведена на посаду повара. Згідно з наказом від 01.12.1984 року № 102-к позивач 01.12.1984 року звільнена по догляду за дитиною.
Наказом № 116/к від 01.06.1985 року позивач прийнята на посаду прибиральниці-няні дитячого садочку "Роднічок" Тресту "Нефтеюганскжилстрой", наказом 133/к від 26.09.1987 року переведена на посаду повара з 26.09.1987 року. Згідно з наказом від 09.07.1990 року № 71/к позивач 09.07.1990 року звільнена, в порядку переведення.
Наказом від 10.07.1990 року № 113 позивача прийнято на посаду повара я/сад "Аіст" з 10.07.1990 року. Згідно наказу № 33/к від 24.02.1995 року позивач звільнена за власним бажанням з 24.02.1995 року.
Крім того, в матеріалах справи містяться Архівні відділу архіву Департаменту по справам адміністрації м. Нефтеюганська № 8472 від 19.12.2018 року, № 8471 від 19.12.2018 року, № 8070 від 29.11.2018 року, № 8069 від 29.11.2018 року, № 6667 від 02.10.2018 року, згідно яких підтверджено періоди роботи ОСОБА_1 з 25.01.1982 року по 01.12.1984 року в "Юганснефть" та з 1985 року по 1990 рік в Тресті "Нефтеюганскжилстрой". Вказані архівні довідки також підтверджують знаходження організацій, на яких працювала позивач, в місцевості прирівняної до районів Крайньої Півночі.
В даному випадку, з огляду на встановлені обставини справи та здійснений аналіз норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо неврахування при призначені пенсії стажу роботи позивача в спірний період роботи в районах Крайньої Півночі в пільговому обчисленні є протиправними.
При цьому, суд зазначає, що з огляду на вищенаведені норми права, для обчислення пільгового стажу при роботі в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до неї, повинні бути надані або трудова книжка або письмовий трудовий договір або довідка, в якій зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі. Тобто достатньо одного із перерахованих документів, а не їх сукупність.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 03.07.2018 року (справа №302/662/17-а, адміністративне провадження №К/9901/21403/18).
Враховуючи викладене, адміністративний позов підлягає задоволенню, та, з метою відновлення порушеного права позивача, відповідача слід зобов'язати зарахувати періоди роботи позивача з 25.01.1982 по 01.12.1984 року, з 03.06.1985 по 26.09.1987 та з 10.07.1990 по 31.12.1990 у пільговому обчисленні (за 1 рік праці - 1 рік 6 місяців стажу) та, згідно п. 1 ч. 1 статті 45 Закону 1058, призначити пенсію за віком з 17.09.2018 року.
Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці понесені ним судові витрати зі сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення, оформлене Протоколом № 023830004527 від 29.01.2019 року, Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 25.01.1982 по 01.12.1984 року, з 03.06.1985 по 26.09.1987 та з 10.07.1990 по 31.12.1990 у пільговому обчисленні (за 1 рік праці - 1 рік 6 місяців стажу) та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 17.09.2018 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 37979905) в сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення у повному обсязі виготовлене 14.05.2019 року.
Суддя Дончик Віталій Володимирович