Справа № 199/4780/18
(2/199/1391/19)
Іменем України
18 квітня 2019 року Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська в складі головуючого судді Руденко В.В., при секретарі Куземі О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі цивільну справу за позовом Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа: Департамент економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради, про визнання договору укладеним,-
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання договору укладеним. У підтвердження своїх позовних вимог зазначає, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Ст. 27-1 Закону України «Про планування і забудову територій» від 20.04.2000 № 1699-111 визначено, що замовник, який має намір здійснити будівництво об'єкта містобудування у населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.Величина пайової участі (внеску) замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування, відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі (внеску) замовника від загальної кошторисної вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування, визначеної згідно з державними будівельними нормами, без урахування витрат з придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішньо- та позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
На виконання зазначеного Закону України рішенням Дніпровської міської ради від 21.03.2007 № 6/11 «Про порядок залучення коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Дніпропетровська» затверджений відповідний Порядок (далі - Порядок).
Статтею 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» органам місцевого самоврядування надано повноваження щодо встановлення порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Рішенням Дніпровської міської ради від 29.07.2011 № 5/14 Порядок залучення коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Дніпропетровська викладений в новій редакції та має назву: Порядок залучення, розрахунку і використання коштів пайової участі (внесків) у розвитку інфраструктури міста Дніпропетровська (далі - Порядок № 5/14).
Порядок № 5/14 містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску. Вказаний Порядок був прийнятий та оприлюднений Дніпровською міською радою на виконання вимог ст. 22 Закону України «Про інформацію» у встановленому порядку, а саме на офіційному веб-сайті Дніпровської міської ради (https://dniprorada.gov.ua) та у газеті «Наше місто», тому відповідно до норм ч. 1 ст. 144 Конституції України, є нормативно-правовим актом, обов'язковим до виконання на території м. Дніпро.
Істотними умовами договору пайової участі, згідно з ч. 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» є: 1) розмір пайової участі: 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Враховуючи вимоги ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку № 5/14, договір пайової участі є у відповідності зі ст. 634 Цивільного кодексу України договором приєднання, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах та який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. При цьому друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами.
Величина пайової участі визначається у гривнях, виходячи із розміру пайової \ часті, визначеного за нормативами участі, визначеного у відсотковому значенні від загальної кошторисної вартості будівництва (реконструкції), зміни функціонального призначення тощо об'єктів (розділ Порядку залучення, розрахунку і використання коштів пайової участі (внесків) розвитку інфраструктури міста Дніпропетровська, який є додатком до рішень міської ради від 29.07.201 1 року № 5/14).
Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктур населеного пункту визначений у ст. 40 Закону України «Про регулювань містобудівної діяльності» та додатку № 3 до Порядку № 5/14.
Згідно з п. 2.6 Порядку залучення, розрахунку і використання кошті пайової участі (внесків) у розвитку інфраструктури міста Дніпропетровська і Положення про департамент економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради, договір про пайову участь у розвитку інфраструктур населеного пункту від імені міської ради укладає департамент економію фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради, в особі його керівник;
Департамент економіки, фінансів та міського бюджету Дніпропетровське міської ради є правонаступником фінансово-економічного департаменту міське ради, відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 18.05.2016 № 28/8.
Фінансово-економічний департамент Дніпропетровської міської ради був правонаступником управління економіки Дніпропетровської міської рад відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 15.12.2010 № 14/5.
Рішенням Дніпровської міської ради від 31.01.2018 № 31/29 затверджено Положення про департамент економіки, фінансів та міського бюджет Дніпровської міської ради у новій редакції.
Департамент економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровське міської ради листом від 21.02.2018 № 10/13-97 повідомив позивача про надходження на візування проекту рішення міської ради «Про передачу власність земельних ділянок громадянам у м. Дніпрі (26 осіб)».
Як стало відомо, з документів доданих до проекту рішення гр. ОСОБА_3 є власником житлового будинку літ. К-3. загальною площею 333, 4 кв. м., за адресою: АДРЕСА_1 ).
Рішенням виконавчого комітету Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради від 24.10.2008 № 305/5 гр. відповідачам по справі було надано дозвіл на будівництво житлового будинку по АДРЕСА_2 (на цей час АДРЕСА_3 ).
Рішенням виконавчого комітету Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради 25.12.2008 № 391/48 введено в експлуатацію житловий будинок літ. К-3, загальною площею 333,4 кв.м. по АДРЕСА_2 (на цей час - АДРЕСА_3 17).
Відповідно до договору купівлі-продажу 78/100 частки домоволодіння від 23.11.2009 за реєстровим № 2644 гр. ОСОБА_4 та гр. ОСОБА_5 продали, а гр. ОСОБА_3 придбав 78/100 частки домоволодіння, що складається з житлового будинку літ. К-3, загальною площею 333, 4 кв. м.
Розпорядженням міського голови від 14.06.2010 № 373-р вищезазначеному житловому будинку літ. К-3, загальною площею 333,4 кв.м., який належить гр.. ОСОБА_3 присвоєно адресу АДРЕСА_3 адреса АДРЕСА_2 ).
При цьому рішенням міської ради від 29.07.2011 № 5/14 визначено, що до пайової участі не залучаються замовники (забудовники), які мають намір здійснити будівництво, зокрема, індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 кв. м (включно), гаражів, у тому числі вбудованих, та інших господарських споруд незалежно від їх площі.
Відповідачі з питання укладання договору про пайову участь у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури до Дніпровської міської ради не зверталися.
Перелік замовників об'єктів будівництва, які згідно із законом не залучаються до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначений ч. 4 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Об'єкт будівництва по АДРЕСА_3 17 (колишня адреса - вул АДРЕСА_2 ) у м. Дніпрі, замовниками якого є відповідачі не підпадає під дію ч. 4 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
На виконання висновку постійної комісії з питань бюджету, фінансів та місцевого самоврядування від 27.10.2017 № БК-974, відповідачам департаментом економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради було направлено звернення (лист від 28.11.2017 № 10/15-723) та два примірника проекту договору про пайову участь на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Дніпра для ознайомлення та підписання.
Зазначений лист по закінченню терміну зберігання було повернуто департаменту.
До теперішнього часу договір не укладено, кошти пайової участі не сплачено, що свідчить про ухилення відповідачів від укладання договору.
Листом від 28.11.2017 вих. № 10/15-723 відповідачам було повідомлено про необхідність виконання вимог закону та направлено на підписання проект договору пайової участі, а також запропоновано сплатити кошти пайової участі у розмірі 8 904, 44 грн. Відповіді на лист від 28.1 1.2017 вих. № 10/15-723 не отримано. Зазначений лист відповідачами проігноровано, протоколу розбіжностей або укладеного договору позивачеві не направлено, що свідчить про ухилення відповідача від укладання договору та сплати обов'язкового внеску пайової участі.
Пропозиція юридичної або фізичної особи укласти певний договір цивільно-правового характеру - є публічною офертою. Вона має на увазі адресовану конкретним суб'єктам пропозицію, чітко виражає наміри цієї юридичної або фізичної особи, яка пропонує товар чи послугу.
Таким чином, з моменту отримання відповідачем листа департаменту та позовної заяви Дніпровської міської ради, відповідач ознайомлений з необхідністю укладення договору та сплати коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Дніпра,
Ухилення замовника будівництва від укладення договору про пайову участь до прийняття об'єкта нерухомого майна до експлуатації є порушенням зобов'язання, яке прямо передбачено чинним законодавством.
У зв'язку з чим просить суд визнати укладеним з відповідачем договір про пайову участь на розвиток соціально та ї інженерно-транспортної інфраструктури м. Дніпра.
У судове засідання представник позивача не з'явився, надав до суду заяву, в якій просив розглядати справу у його відсутність, позовні вимоги підтримує, просив їх задовольнити, не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідачі судове засідання не з'явились, про час, дату та місце слухання справи повідомлена належним чином. Тому суд вважає можливим зі згоди представника позивача, провести заочний розгляд справ та постановити заочне рішення.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився.
Дослідивши докази в їх сукупності, суд вважає, що заявлені вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» (ч. 1 ст. 40) до повноважень органів місцевого самоврядування віднесено встановлення порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Порядок залучення коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста затверджено рішенням Дніпропетровської міської ради від 21.03.2007 № 6/11 (далі - Порядок). У подальшому зазначений порядок викладений у новій редакції згідно з рішенням міської ради від 29.07.2011 № 5/14, який є чинним на момент звернення до суду.
Цим Порядком визначено розмір пайової участі замовників (забудовників) у створенні (розвитку) соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Дніпропетровська з урахуванням соціально-економічного значення об'єктів будівництва (реконструкції), зміни функціонального призначення тощо для міста.
Пайова участь (внесок) замовників (забудовників) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста є внеском, який замовник (забудовник) має сплатити до бюджету міста. Залучені кошти спрямовуються на фінансування об'єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста.
Положеннями Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у розумінні положень статті 4 Цивільного кодексу України встановлено обов'язок певного кола суб'єктів - замовників будівництва - звернутись до відповідного органу місцевого самоврядування для укладення договору пайової участі.
Згідно з положеннями статті 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що гр. ОСОБА_3 є власником житлового будинку літ. К-3. загальною площею 333, 4 кв. м., за адресою: АДРЕСА_1 ).
Рішенням виконавчого комітету Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради від 24.10.2008 № 305/5 відповідачам по справі було надано дозвіл на будівництво житлового будинку по АДРЕСА_2 ( АДРЕСА_4 цей АДРЕСА_3 в АДРЕСА_5 .
Рішенням виконавчого комітету Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради 25.12.2008 № 391/48 введено в експлуатацію житловий будинок літ. К-3, загальною площею 333,4 кв.м. по АДРЕСА_2 (на цей час - АДРЕСА_3 в м АДРЕСА_5 .
Відповідно до договору купівлі-продажу 78/100 частки домоволодіння від 23.11.2009 за реєстровим № 2644 гр. відповідачі продали, а ОСОБА_3 придбав 78/100 частки домоволодіння по АДРЕСА_5 , що складається з житлового будинку літ. К-3, загальною площею 333, 4 кв. м.
Розпорядженням міського голови від 14.06.2010 № 373-р вищезазначеному житловому будинку літ. К-3, загальною площею 333,4 кв.м., який належить гр.. ОСОБА_3 присвоєно адресу АДРЕСА_3 адреса АДРЕСА_2 ).
При цьому рішенням міської ради від 29.07.2011 № 5/14 визначено, що до пайової участі не залучаються замовники (забудовники), які мають намір здійснити будівництво, зокрема, індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 кв. м (включно), гаражів, у тому числі вбудованих, та інших господарських споруд незалежно від їх площі.
Відповідачі з питання укладання договору про пайову участь у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури до Дніпровської міської ради не зверталися.
Перелік замовників об'єктів будівництва, які згідно із законом не залучаються до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначений ч. 4 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Об'єкт будівництва по АДРЕСА_3 колишня адреса - вул. Мохова, 103) у м. Дніпрі, замовниками якого є відповідачі не підпадає під дію ч. 4 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
На виконання висновку постійної комісії з питань бюджету, фінансів та місцевого самоврядування від 27.10.2017 № БК-974, відповідачам департаментом економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради було направлено звернення (лист від 28.11.2017 № 10/15-723) та два примірника проекту договору про пайову участь на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Дніпра для ознайомлення та підписання.
Зазначений лист по закінченню терміну зберігання було повернуто департаменту.
Департамент економіки, фінансів та міського бюджету Дніпропетровської міської ради, що відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 18.05.2016 № 28/8 є правонаступником прав та обов'язків (у тому числі майнових, фінансових, немайнових і корпоративних) фінансово-економічного департаменту міської ради, здійснює приймання документів від замовників (забудовників), готує розрахунки пайової участі на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, подає техніко-економічні показники по об'єктах на погодження постійної комісії міської ради, готує проекти договорів про внесок на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста та проекти змін до них, також готує звернення до замовників (забудовників), якими порушено виконання договірних зобов'язань з пайової участі, здійснює моніторинг за надходженням коштів пайової участі до спеціального фонду міського бюджету, керівник департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпропетровської міської ради на підставі рішення міської ради або доручення міського голови укладає договори про внесок замовників (забудовників) на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста.
Департаментом економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради було направлено відповідачу два примірники договору про пайову участь на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Дніпра з супровідним листом від 22.05.2017№ 10/15-342.
Лист по закінченню терміну зберігання було повернуто департаменту. Отже, кошти пайової участі до теперішнього часу не сплачені.
Згідно з ч. 2. ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частиною 4 вказаної статті передбачено, що у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст. 14 ЦК України встановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Згідно з положеннями статті 649 Цивільного кодексу України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.
На час реєстрації відповідачем декларації про готовність об'єкта до експлуатації за вказаною вище адресою діяв Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності", що набрав чинності з 12.03.2011, яким визначені правові та організаційні основи містобудівної діяльності, спрямовані на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до частин 1-3 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
З огляду на вищезазначене вбачається, що відповідач є особою, на яку законом покладено обов'язок взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста.
Згідно з частинами 5, 8, 9 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами.
У разі, якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.
Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Оскільки, Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачає обов'язок усіх замовників прийняти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури, окрім тих, які цими законами звільнені від участі у створенні інфраструктури, то обов'язок приймати участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Дніпра є неухильним до виконання відповідачем.
Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» містить імперативну норму щодо зобов'язання замовника, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Відтак, не укладення такого договору з підстав невиконання замовником обов'язку щодо звернення до органу місцевого самоврядування з відповідною пропозицією свідчить про його ухилення від укладення договору
Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 08.04.2011 № 439, також не передбачено повноваження щодо здійснення контролю за перерахуванням замовником коштів до відповідного місцевого бюджету для створення і розвитку інфраструктури.
Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" та постановами Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461 і № 466 при реєстрації декларації про початок виконання підготовчих робіт /декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації/ (далі - декларація) не передбачено надання будь-яких інших документів, окрім двох примірників зазначеної декларації.
Отже, при реєстрації декларації Державна архітектурно-будівельна інспекція або її територіальний орган не має права вимагати додаткові документи.
Відтак, при прийнятті об'єкта в експлуатацію Державна архітектурно-будівельна інспекція не перевіряє наявність укладеного договору про пайову участь та факт сплати замовником пайового внеску.
Таким чином, виходячи з приписів Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", замовник будівництва зобов'язаний прийняти пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, а отже, обов'язок звернутись до органу місцевого самоврядування з заявою про укладення договору пайової участі у розвитку інфраструктури відповідного населеного пункту законом покладено саме на замовника такого будівництва.
Враховуючи норми частин 8 та 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у сукупності з іншими положеннями цієї статті закону, правомірним є висновок про те, що обов'язок щодо ініціювання укладення такого договору покладено саме на замовника будівництва, оскільки пов'язується з його зверненням до органу місцевого самоврядування.
Ухилення замовника від укладення договору пайової участі до прийняття об'єкту нерухомого майна до експлуатації є порушенням зобов'язань та вимог, які прямо передбачені законом та прийнятим міською радою Порядком.
Вказана правова позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постановах від 16.11.2016 р. у справі № 3-1281гс16, від 30.11.2016 у справі № 3-1323гс16, від 01.02.2017 у справі № 3-1441 гс 16 від 22.03.2017 у справі № 3-1553гс16, від 09.08.2017 у справі № 908/6324/15 № 3- 769гс17, від 06.09.2017 у справі № 3-780гс17. А також у Постанові Верховного Суду від 21.03.2018 у цивільній справі № 757/48218/1 6-ц.
Так, позивач по справі не отримав кошти від пайової участі, які мав можливість отримати за звичайних обставин, тобто наразі є упущена вигода, відповідно до положення ч. 2 ст. 22 ЦК України.
Враховуючи вище викладене суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими що відповідають вимогам закону а тому підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 141 ЦПК України з відповідача слід стягнути на користь Дніпровської міської ради судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1762,00 грн.
Керуючись ст.ст. 12,81,133,144,263-265,280 ЦПК України, ст.ст. 530,655-665 ЦК України, суд, -
Позовні вимоги Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа: Департамент економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради про визнання договору укладеним,- задовольнити.
Визнати укладеним договір між Дніпровською міською радою в особі департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради та ОСОБА_6 , ОСОБА_7 про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Дніпра укладеним на умовах, передбачених Порядком залучення, розрахунку і використання коштів пайової участі (внесків) у розвитку інфраструктури міста Дніпропетровська затвердженого рішенням Дніпровської міської ради від 21.07.2011 № 5/14 в наступній редакції:
«ДОГОВІР
про пайову участь на розвиток соціальної та інженерно-транспортної
інфраструктури м. Дніпро
Дніпровська міська рада, в особі департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради, в особі заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів, директора департаменту економіки, фінансів та міського бюджет Дніпровської міської ради Міллера Володимира Володимировича, діючого на підставі Положення про департамент економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міські ради та Довіреності від 20.06.2017 за реєстровим № 365 (далі - Міська рада) з однієї сторони та гр. ОСОБА_4 (далі - Забудовник-1) гр. ОСОБА_5 (далі - Забудовник-2) з іншої сторони, які надалі йменуються Сторони, керуючись Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року № 3038-VI (зі змінами та доповненнями) та рішенням Дніпропетровської міської ради від 21.03.07 № 6/11 «Про порядок залучення коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Дніпропетровська» (зі змінами та доповненнями), уклали даний договір про наступне.
1. Предмет Договору
1.1. Предметом даного договору є здійснення оплати Забудовником величини пайової участі на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Дніпра (далі величина пайової участі) шляхом перерахування грошових коштів до спеціального фон міського бюджету у зв'язку із фактичним розміщенням індивідуального житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 ).
2. Загальні положення
2.1. Величина пайової участі згідно з розрахунком (додаток № 1 до даного договору; становить 8 904.44 (вісім тисяч дев'ятсот чотири) гри. 44 коп., (без ПДВ).
2.2. Кошти пайової участі сплачуються в повному обсязі єдиним платежем або частинами за графіком, який є невід'ємною частиною даного договору (додаток № 2 додано договору).
3. Права та обов'язки Сторін
3.1. Міська рада зобов'язана:
3.1.1. Виконати розрахунок величини пайової участі, належної до сплати Забудовниками у відповідності до Порядку, затвердженого рішенням Дніпропетровської міської ради від 21.03.07 № 6/11 (зі змінами та доповненнями).
3.1.2. На протязі трьох робочих днів з моменту отримання звернення Забудовників видати довідку про виконання останнім вимог по повній сплаті величини пайової участі.
3.2. Забудовник зобов'язаний:
3.2.1. Перерахувати величину пайової участі у розвитку інфраструктури м. Дніпро, яка визначена п. 2.1. даного договору та відповідним розрахунком, до спеціального фонду міського бюджету на умовах, визначених договором.
3.3. Міська рада має право:
3.3.1. Вимагати від Забудовників додержання вимог чинного законодавства з питань пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
3.3.2. Здійснювати перевірки додержання Забудовниками умов даного Договору.
3.3.3. Вимагати від Забудовників своєчасної та в повному обсязі сплати величини пайової участі.
3.4. Сторони також мають інші права, визначені законодавством України.
4. Порядок здійснення розрахунків
4.1. Забудовники сплачують величину пайової участі, вказану у п. 2.1. даного договору у строки згідно із графіком (додаток № 2 до договору) до спеціального фонду міського бюджету за наступними реквізитами:
Отримувач: ГУК у Дніпропетровській області м. Дніпро/24170000
Банк одержувача (ГУДКСУ): Казначейство України (ЕАП)
Код банку (МФО ГУДКСУ): 899998
Код отримувача (ЄДРПОУ): 37988155
Номер рахунку: 31512921004002
Код класифікації доходів бюджету: 24170000
Найменування коду класифікації доходів бюджету: Надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту».
4.2. Після надходження повної суми величини пайової участі за вказаними у п. 4.1 реквізитами, Міська рада на протязі трьох робочих днів з моменту отримання зверне Забудовників видає довідку про виконання останніми вимог по повній сплаті величини пайової участі (далі - Довідка).
4.3. У випадку порушення строку сплати величини пайової участі або неналежного виконання. Довідка видається Забудовникам після повної оплати величини пайової участі, а також нарахованих штрафних санкцій.
4.4. Довідка видається Забудовникам особисто з відміткою про отримання на і довідки, яка залишається в Міській раді.
5. Відповідальність Сторін
5.1. За невиконання або неналежне виконання Договору Сторони не відповідальність відповідно до чинного законодавства України, даного Договору та Порядку затвердженого рішенням міської ради від 21.03.07 № 6/11 (зі змінами та доповненнями).?
5.2. Забудовники несуть повну відповідальність за надання достовірних даних, на підставі яких здійснюється розрахунок величини пайової участі.
5.3. За несвоєчасну або неповну сплату коштів пайової участі Забудовники сплачують пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми простроченого платежу за кожний день прострочки.
6.Інші умови
6.1. Внесення змін та/або доповнень до даного Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою Сторін, шляхом укладання додаткової угоди, що є невід'ємною частиною цього Договору.
6.2. Всі суперечки між Сторонами, з яких не було досягнуто згоди, вирішуються у судовому порядку згідно з чинним законодавством України.
6.3. Даний Договір не може бути розірвано в односторонньому порядку.
6.4. Договір набирає чинності з моменту підписання його Сторонами та діє до виконання зобов'язань у повному обсязі.
6.5. Даний Договір складено в 2-х примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному для кожної Сторони.
6.6. Невід'ємною частиною даного договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста (додаток № 1 до договору).
6.7. Невід'ємною частиною даного договору є Графік сплати величини пайової участі (додаток № 2 до договору).
7. Юридичні адреси Сторін
Міська рада просп. Д. Яворницького, буд. 75, м. Дніпро. 49000 Заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів, директор департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради __________________В. В. Міллер М ОСОБА_8 П.Забудовник-1: Адреса: РНОКПП 1870800577 тел. НОМЕР_1 НОМЕР_1 В. Г. Кожем'яка Забудовник-2: Адреса: РНОКПП НОМЕР_2 тел. НОМЕР_1 Л. Г. Кожем'яка
Додаток № 1
до договору №________
від________
на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Дніпра
Забудовники: гр. ОСОБА_9 , гр. ОСОБА_10
Об'єкт: Фактичне розміщення індивідуального житлового будинку
Адреса: АДРЕСА_1 )
№ п/пФункціональне призначення об'єктаНорматив розміру пайової участі від одиниці створеної потужності за функціональним призначенням об'єкта, грн.Площа об'єкта, м кв.Зональний коефіцієнтВсього 3 коефіцієнтом території, грн.
1Індивідуальні (садибні), зблоковані, садові, дачні загальною площею понад 300 кв. м.266,633,4*18 904,44
Всього: 8 904,44
Величина пайової участі розрахована згідно рішення міської ради від 29.07.11 № 5/14, а саме, на площу, яка перевищує 300 кв. м.:
*333,4-300-33,4 кв. м.
Міська рада Забудовник-1:
________________В.В. Міллер ________________ В. Г. Кожем'яка
М.П. (підпис)
Забудовник-2:
________Л. Г. Кожем'яка
(підпис)
Додаток № 2
до договору №.________
від ________________
Забудовниками гр. ОСОБА_9 , гр. ОСОБА_10
пайової участі на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Дніпрау зв'язку із фактичним розміщенням індивідуального житлового будинку за адресою:
АДРЕСА_3 адреса АДРЕСА_2 )
Сума Внеску, грн.Підлягає сплаті протягом п'яти робочих днів з моменту укладання договору, грн.
8 904,44 8 904,44
Міська рада Забудовник-1:
________________В.В. Міллер ________________ В. Г. Кожем'яка
М.П. (підпис)
Забудовник-2:
________Л. Г. Кожем'яка
(підпис)»
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_3 ) та ОСОБА_2 ( АДРЕСА_6 , РНОКПП НОМЕР_2 ), з кожного, на користь Дніпровської міської ради (просп. Дмитра Яворницького, 75, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 26510514, р/р НОМЕР_4 в ГУ ДКСУ в Дніпропетровській області МФО 805012, неприбуткова установа) сплачений судовий збір в сумі 881 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі у тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя