Справа № 199/3655/19
(3/199/1468/19)
іменем України
17.05.2019 місто Дніпро
Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська Лисенко В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Дніпропетровська, громадянки України, освіта вища, заміжньої, працюючої у фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
яка притягується до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
за участю: секретаря судового засідання - Шеленок С.М., прокурора - Спесивцева А.В., особи, яка притягується до відповідальності, - ОСОБА_1 ,
ОСОБА_1 , будучи звільненою 16.02.2017 з посади головного спеціаліста відділу обліку проживання фізичних осіб управління у сфері державної реєстрації департаменту адміністративних послуг Дніпровської міської ради, будучи згідно п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) суб'єктом, на якого поширюється дія Закону, та відповідно до ст. 1 Закону - суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік.
Зокрема, наказом департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради № 118-к від 23.06.2016 ОСОБА_1 було прийнято спеціалістом відділу ЦНАП «Лівобережний» управління адміністративних послуг та дозвільних процедур департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради, який виконує обов'язки адміністратора згідно трудового договору на період оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади.
Наказом № 220-к від 19.09.2016 департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради ОСОБА_1 призначена на посаду головного спеціаліста відділу обліку проживання фізичних осіб управління у сфері державної реєстрації департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради, зі збереженням 13 рангу посадової особи органу місцевого самоврядування у межах шостої категорії, як таку, що пройшла за конкурсом. В цей же день ОСОБА_1 прийняла присягу посадової особи органу місцевого самоврядування.
Згідно рішення Дніпровської міської ради № 39/к від 07.09.2016 та наказу департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур від 29.12.2016 № 29/01-06 змінено назву департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради на департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради.
Наказом № 37-к від 16.02.2017 департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу обліку проживання фізичних осіб управління у сфері державної реєстрації департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради за власним бажанням.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави до місцевого самоврядування, за минулий рік.
У відповідності до ст. 12 Закону Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконані покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належить до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Згідно п.п. 3 п. 5 розділу 2 порядку формування, ведення та оприлюднені (надання) інформації з Єдиного державного реєстру декларацій уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 за № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, декларація суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцево самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3 Закону, подається до 00 годин 00 хвилин 1 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Згідно з рішенням № 2 Національного агентства з питань запобігай корупції «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 10.06.2016, зареєстрованого Міністерством юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088 із змінами згідно рішення Національне агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016, зареєстрованим Міністерством юстиції України від 19.08.2016 за № 1153/29283, така система розпочинає свою роботу в два етапи:
перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01.09.2016 для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:
- щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01.09.2016 займають згідно
зі ст. 50 Закону відповідальне та особливе відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;
- декларації, передбачені абзацом 1 ч. 2 ст. 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01.09.2016 чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;
другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01.01.2017 для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Подання декларацій на другому етапі здійснюється згідно з Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно повідомлення департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради за вих. № 12/3-548 від 10.04.2018, адресованого Національному агентству з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до Єдиного державного реєстру декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https://public.nazk.gov.ua/declaration) ОСОБА_1 опублікувала декларацію «після звільнення» за 2017 рік - 29.08.2018 о 22:44 годині.
Згідно з офіційною відповіддю голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_3 від 02.03.2017 № 03-05/4886/17 на запит Департаменту захисту економіки Національної поліції України щодо роботи «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».
Згідно офіційного листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 21.02.2019 № 44-05/13525/19 щодо послідовності дій в Реєстрі ОСОБА_1 почала публікувати декларацію лише 29.08.2018 о 21:43 годині та остаточно її заповнила та опублікувала цього ж дня о 22.44 годині.
Таким чином, ОСОБА_1 , в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», п.п. 3, 5 розділу 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, перебуваючи за місцем мешкання за адресою: АДРЕСА_1 , несвоєчасно, тобто 29.08.2018, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік шляхом вчинення відповідних дій, спрямованих на подачу та заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вказаними умисними діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнала та пояснила, що в лютому 2017 року вона вирішила звільнитися з посади головного спеціаліста відділу обліку проживання фізичних осіб управління у сфері державної реєстрації департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур ДМР через хворобу батьків. Їй були відомі приписи антикорупційного законодавства щодо необхідності подання декларації перед звільненням та після звільнення. Вона подала декларацію перед звільненням, але через хворобу та смерть батьків вона забула своєчасно подати декларацію після звільнення до 01 квітня 2018 року. Після отримання повідомлення від НАЗК про необхідність її подачі вона 29.08.2018 оформила та оприлюднила декларацію після звільнення за 2017 рік.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши письмові матеріали справи, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується повністю дослідженими в судовому засіданні доказами.
Так, наказом департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради № 118-к від 23.06.2016 ОСОБА_1 було прийнято спеціалістом відділу ЦНАП «Лівобережний» управління адміністративних послуг та дозвільних процедур департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради, який виконує обов'язки адміністратора згідно трудового договору на період оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади.
Відповідно до наказу№ 220-к від 19.09.2016 департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради ОСОБА_1 призначена на посаду головного спеціаліста відділу обліку проживання фізичних осіб управління у сфері державної реєстрації департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради, зі збереженням 13 рангу посадової особи органу місцевого самоврядування, у межах шостої категорії, як таку, що пройшла за конкурсом. В цей же день вона прийняла присягу посадової особи органу місцевого самоврядування.
Згідно рішення Дніпровської міської ради № 39/к від 07.09.2016 та наказу департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур від 29.12.2016 № 29/01-06 змінено назву департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради на департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради.
На час призначення на посаду головного спеціаліста відділу обліку проживання фізичних осіб управління у сфері державної реєстрації департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради ОСОБА_1 була ознайомлена з вимогами антикорупційного законодавства, про що свідчать підписані нею: попередження про обмеження, пов'язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби від 23.06.2016; Присяга посадової особи місцевого самоврядування від 19.09.2016.
Наказом № 37-к від 16.02.2017 департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу обліку проживання фізичних осіб управління у сфері державної реєстрації департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради за власним бажанням.
При звільненні ОСОБА_1 16.02.2017 попереджена про вимоги фінансового контролю, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».
Повідомленням від 10.04.2018 за № 12/3-548У у відповідності до ч. 2 ст. 49 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції було повідомлено про факт неподання декларації ОСОБА_1 , тобто встановлений факт неподання декларації після звільнення за 2017 рік.
Національне агентство з питань запобігання корупції своїм листом від 14.08.2018 повідомило ОСОБА_1 про факт неподання декларації після звільнення за 2017 рік.
В подальшому Національним агентством з питань запобігання корупції сформовано Витяг з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якого відображена послідовність дій ОСОБА_1 , як користувача вказаного реєстру, за період з 01.01.2018 до 31.01.2019.
Аналізуючи даний Витяг, встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію «після звільнення» за 2017 рік - 29.08.2018 о 22:44 годині.
На запит Управління захисту економіки в Дніпропетровській області Департаменту захисту економіки НП України від 05.04.2019 до департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради «Про надання інформації» стосовно посадових обов'язків та отримання ОСОБА_1 цифрового підпису в той же день отримано відповідь за № 6/5-544, відповідно до якої були надані копії документів відносно прийняття на роботу, прийняття присяга, звільнення з роботи ОСОБА_1 , її попередження про вимоги антикорупційного законодавства.
За таких обставин вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення № 1120 від 02.05.2019 містить відомості, які знайшли своє підтвердження належними та допустимими доказами, даний протокол, як доказ у справі, складений у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП, зі змістом якого ОСОБА_1 ознайомлена, про що свідчить її підпис в протоколі, а також її пояснення, надані в судовому засіданні, в яких вона визнала факт несвоєчасної подачі декларації після звільнення за 2017 рік.
З суб'єктивної сторони правопорушення, передбачене ст. 172-6 КУпАП, може бути вчинено тільки умисно.
Відповідно до ст. 10 КУпАП це означає, що особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки й бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків. Проте, для визнання зазначеного правопорушення закінченим не потрібне настання наслідків - воно вважається умисним за умови усвідомлення особою протиправного характеру своєї дії чи бездіяльності.
Таке усвідомлення презюмується (припускається), адже ОСОБА_1 була допущена у встановленому законом порядку до виконання функцій органу місцевого самоврядування, пройшла відповідний конкурсний відбір на займану посаду, неодноразово подавала електронні декларації про її доходи за відповідні звітні періоди, була попереджена про виконання вимог антикорупційного законодавства.
Таким чином, з досліджених в судовому засіданні доказів слідує, що у ОСОБА_1 не було жодних об'єктивних перешкод своєчасно подати декларацію після звільнення, що свідчить про наявність непрямого умислу, а тому це є підставою для її притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов:
1) про накладення адміністративного стягнення;
2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу;
3) про закриття справи.
Оскільки під час розгляду справи встановлена вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення і остання підлягає адміністративній відповідальності, по справі необхідно винести постанову, передбачену п. 1) ч. 1 ст. 284 КУпАП, а саме: про накладення адміністративного стягнення.
Підстав для закриття провадження, зокрема з підстав передбачених ст. 38 КУпАП, не вбачається, оскільки Управління захисту економіки в Дніпропетровській області Департаменту захисту економіки Національної поліції, як компетентний орган, уповноважений згідно абз. 3 п. 1) ч. 1 ст. 255 КУпАП, на складання протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, лише станом на 05.04.2019 отримало повний обсяг інформації, з якої вбачалося наявність в діянні ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а тому саме 05.04.2019 є днем виявлення всіх ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, що у відповідності до ч. 3 ст. 38 КУпАП почало відлік трьохмісячного терміну, протягом якого може бути накладено адміністративне стягнення.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, яке порушує встановлені Законом України «Про запобігання корупції» вимоги фінансового контролю, дані про особу ОСОБА_1 , яка працевлаштована, приймаючи до уваги ступінь її вини, її каяття у вчиненому, що слід віднести до обставин, що пом'якшують її відповідальність, відсутність обставин, що обтяжують її відповідальність, вважаю за необхідне накласти ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 накласти адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто в сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
На підставі ст. 40-1 КУпАП стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто в сумі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 (двадцять) копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська.
Суддя: В.О.Лисенко