ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
17 травня 2019 року Справа № 5/112-Б-10
Господарський суд Херсонської області у складі судді Сулімовської М.Б., за участю секретаря судового засідання Мальцевої О.В., розглянувши клопотання ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про заміну кредитора у справі
за заявою: Публічного акціонерного товариства "КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК", м.Київ
до боржника: Малого приватного підприємства "Таврія", смт.Нововоронцовка Херсонської області
про банкрутство
за участю представників сторін:
від кредиторів - не з'явились
ліквідатор - не з'явився
Постановою господарського суду від 04.05.2012р. боржника Мале приватне підприємство "Таврія" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру.
Ухвалою господарського суду від 01.06.2016р. призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Акопян Г.Г.
06.05.2019р. до суду звернулося Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі із клопотанням про заміну кредиторів Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Херсонській області та Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Херсонській області на правонаступника Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Ухвалою від 07.05.20019р. суд прийняв до розгляду клопотання Головного управління ДФС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про заміну кредитора та призначив наступне судове засідання на 17.05.2019р.
В судове засідання учасники провадження, належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, не з'явились.
Ліквідатор банкрута звернувся до суду із клопотанням про розгляд справи без його участі у зв'язку із відрядженням.
Дослідивши дане клопотання, суд зазначає наступне.
Як слідує із клопотання заявника, змінами, внесеними до Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (далі - ПК України), Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 року №1797-VIII, які набрали чинності з 01.01.2017 року, поняття контролюючого органу викладено в новій редакції - контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи (ст. 41 ПК України).
Також, змінено функції державних податкових інспекцій, що відображено в окремій ст. 193 ПК України.
Відповідно до п. 41.1, 41.2 ст. 41 ПК України, органами стягнення, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу платників податків (у тому числі тих, які перебувають у процедурі банкрутства) є контролюючі органи у межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Контролюючими органами, в тому числі, є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, його територіальні органи.
Функції контролюючих органів визначені ст. 191 ПК України, зокрема, контролюючі органи здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством та здійснюють супроводження зазначених справ.
Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України.
Згідно ст. 193 ПК України, державні податкові інспекції виконують функції з: сервісного обслуговування платників податків; реєстрації та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", кредитор - юридична або фізична особа, а також орган доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника.
Отже, контролюючим органом, уповноваженим на здійснення заходів щодо забезпечення погашення податкового боргу платників податків, на які розповсюджуються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", та представництва інтересів податкового органу під час процедури банкрутства, є орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, реалізація повноважень якого на території Херсонської області здійснюється Головним управлінням ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 року №296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби" постановлено: реорганізувати Херсонську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Херсонській області, Новокаховську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Херсонській області шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Таким чином, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 року №1797-УІІІ, які набрали чинності з 01.01.2017 року та постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 року №296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби", права кредитора передано до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
У відповідності до положень ст. 52 ГПК України, уразі припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
За приписами ст.21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншої особи, яка бере участь у справі, здійснює заміну такої сторони на будь-якій стадії провадження у справі її правонаступником.
Усі дії, вчинені у справі про банкрутство до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.
За наведених обставин, суд задовольняє клопотання Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі та здійснює заміну кредиторів Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Херсонській області на процесуального правонаступника Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі та Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Херсонській області на його правонаступника Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
На підставі викладеного, керуючись ст.21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст.52, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Клопотання Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про заміну кредиторів задовольнити.
2. Здійснити заміну первісного кредитора Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Херсонській області на процесуального правонаступника Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 39394259, 73026, м.Херсон, просп. Ушакова, 75).
3. Здійснити заміну первісного кредитора Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Херсонській області на процесуального правонаступника Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 39394259, 73026, м.Херсон, просп. Ушакова, 75).
4. Ліквідатору внести відповідні зміни в реєстр вимог кредиторів.
5. Копію ухвали направити ліквідатору, кредиторам-членам комітету кредиторів, Головному управлінню ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Ухвала господарського суду набрала законної сили 17.05.2019р. та може бути оскаржена в апеляційному порядку у строки, встановлені статтею 256 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалу підписано 17.05.2019р.
Суддя М.Б. Сулімовська