Справа № 161/2961/19
Провадження № 3/161/1935/19
м.Луцьк 13 травня 2019 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області під головуванням:
судді - Олексюк А.В.,
за участю секретаря - Данієляна А.К.,
адвоката - Міліщука С.Л.,
особи, яка притягається
до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , не працюючого, -
- за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Луцького міськрайонного суду з УПП у Волинській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.173 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВН №005355 від 16.02.2019 року вбачається, що ОСОБА_1 16.02.2019 року о 02.30 год. будучи в стані алкогольного сп'яніння та перебуваючи у громадському місці, поблизу магазину «Каштан», що по вул.Дубнівській, 2А в м. Луцьку голосно висловлювався нецензурною лайкою та намагався вибити скло дверей вказаного магазину, чим нібито порушив громадський порядок та спокій громадян.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення не визнав та суду пояснив, що 16.02.2019 року о 02.30 год. він перебував за місцем свого проживання та біля магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що по АДРЕСА_2 . Луцьку не був і хуліганських дій не вчиняв, що може підтвердити його мама - ОСОБА_2
Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснив, що 16.02.2019 року близько 02.30 год. саме його затримали працівники поліції біля магазину «Каштан», що по вул.Дубнівській, 2А в м. Луцьку та працівникам поліції надав анкетні дані свого брата ОСОБА_1 , оскільки при ньому не було документів, що посвідчують його особу.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає що викладені в поясненнях ОСОБА_1 та свідка ОСОБА_3 обставини є такими, що відповідають дійсності, а складання відносно нього працівником патрульної поліції протоколу про вчинення адміністративного правопорушення є надуманим та таким що не відповідає фактичним обставинам справи, інших доказів на підтвердження винуватості ОСОБА_1 суду не надано.
Відповідно до ст.173 КУпАП дрібне хуліганство, полягає у нецензурній лайці в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Адміністративне правопорушення - це конкретне діяння (факт, явище, подія), що відбулося (мало місце) у реальній дійсності.
Під складом адміністративного правопорушення розуміється встановлена адміністративним законодавством сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Ст.252 КУпАП вказує, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Враховуючи вище наведене та те, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення серії ВН №005355 від 16.02.2019 року за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення працівниками поліції не були повністю виконані вимоги ст.260 КУпАП, оскільки належним чином не було встановлено особи-правопорушника, не були дослідженні відповідні документи, які посвідчують особу та з врахуванням наданих пояснень ОСОБА_1 та ОСОБА_3 про те, що 16.02.2019 року близько 02.30 год. біля магазину «Каштан», що по вул.Дубнівській, 2А в м. Луцьку перебував саме ОСОБА_3 , який і вчинив адміністративне правопорушення, тому за таких обставин, суд приходить до висновку, що провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу в його діях адміністративного правопорушення.
З метою притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 у відповідності до ст.282 КУпАП орган (посадова особа), який розглядає справу, встановивши причини та умови, що сприяли вчиненню адміністративного правопорушення, вносить у відповідний державний орган чи орган місцевого самоврядування, громадську організацію або посадовій особі пропозиції про вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов. Про вжиті заходи протягом місяця з дня надходження пропозиції повинно бути повідомлено орган (посадову особу), який вніс пропозицію.
За таких обставин, про наведений в постанові факт, суддя вважає за необхідне повідомити начальника УПП у Волинській області.
Керуючись ст.ст. 247 п.1, 282, 283, 284 п.3 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.173 КУпАП - закрити на підставі ст. 247 п.1 КУпАП, в зв'язку з відсутністю в діях складу адміністративного правопорушення.
Про наведені факти в постанові у відповідності до ст.282 КУпАП довести до відому начальника УПП у Волинській області для вжиття заходів та відповідного реагування.
Про вжиті заходи повідомити Луцький міськрайонний суд протягом місяця.
Постанова судді може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Луцького міськрайонного суду А.В. Олексюк