Постанова від 15.05.2019 по справі 580/67/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 580/67/19 Суддя (судді) першої інстанції: А.М. Бабич

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2019 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ганечко О.М.,

суддів Коротких А.Ю.,

Федотова І.В.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.02.2019 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, у якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати йому пенсії, відповідно до довідки УМВС України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 08.08.2018 № Т-686, направленої відповідачу на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.03.2018 у справі № 823/385/18;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з розмірів основного та додаткового видів грошового забезпечення відповідно до вищевказаної довідки УМВС України в Черкаській області без обмеження граничним розміром з 01.01.2016.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06.02.2019 у задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Дану справу розглянуто в порядку письмового провадження, оскільки відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Так, у відповідності до положень ч. 1 ст. 308 КАС України, справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується даними копії пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 12.03.2015.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06.03.2018 у справі № 823/385/18, що набрало законної сили 04.07.2018, за наслідками апеляційного перегляду, визнано протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області щодо не врахування в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки за вислугу років (30%), надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) та надбавки за оперативно-розшукову діяльність. Зобов'язано її виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 з повною інформацією з зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015, № 1294 від 07.11.2007: посадовий оклад - 2900 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням капітана поліції/міліції - 1800 грн., надбавка за вислугу років (30%) - 1410 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3055 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (40%) - 1160 грн. із зазначенням розміру премії, що фактично виплачена за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

На виконання вказаного рішення суду, УМВС України в Черкаській області склало та направило до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку від 08.08.2018 № Т-676 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу, яка отримана відповідачем 13.08.2018 (№20852/07).

На заяву позивача від 04.12.2018 № 1317/Т-10 про перерахунок йому пенсії, на підставі вищевказаної довідки, відповідач листом від 18.12.2018 № 1317/Т-10 повідомив, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06.03.2018 у справі № 823/385/18 зобов'язано УМВС України в Черкаській області виготовити та направити до ГУПФУ в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, однак не зобов'язано здійснити на її підставі перерахунок пенсії.

Не погоджуючись з відмовою відповідача здійснити перерахунок пенсії, на підставі довідки УМВС України в Черкаській області від 08.08.2018 № Т-676 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, виходив з того, що, оскільки вказані надбавки особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, та які вказані у довідці про розмір грошового забезпечення позивача від 08.08.2018 (надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) та надбавка за оперативно-розшукову діяльність (40%) на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не була встановлена постановою № 988 для поліцейських та не виплачувалась, з огляду на що, у відповідача відсутні підстави для їх врахування при перерахунку пенсії позивача.

Крім того, інші складові довідки від 08.08.2018 № Т-676 про розмір грошового забезпечення, а саме, посадовий оклад - 2900 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням капітана поліції/міліції - 1800 грн., надбавка за вислугу років (30%) - 1410 грн. були враховані пенсійним органом у попередній довідці про розмір грошового забезпечення від 16.05.2017 № 2303003495, на підставі якої позивачу вже здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Колегія суддів погоджується з даним висновком суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

В силу приписів ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Так, Кабінет Міністрів України постановою «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988, встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальними званнями колишніх працівників міліції. Таким чином, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених зазначеною постановою, у позивача виникло право на перерахунок пенсії.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». (надалі по тексту також - Порядок № 45)

Згідно з приписами п. 1 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п. 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно з абз.1-6 п. 5 Порядку № 45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

В силу положень абз. 7 п. 5 Порядку № 45, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні доречно звернув увагу на те, що до змін у грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 988, п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка втратила чинність з 30.08.2017, передбачалось, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а також надбавка за оперативно-розшукову діяльність - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу.

Проте, на момент виникнення спірних правовідносин, вказані надбавки особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, та які вказані у довідці про розмір грошового забезпечення позивача від 08.08.2018 (надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) та надбавка за оперативно-розшукову діяльність (40%) вже не були встановлені/передбачені постановою № 988 для поліцейських та не виплачувалась, а й отже, суд першої інстанції цілком обгрунтовано дійшов висновку про те, що підстав для їх врахування у пенсійного органу, при проведенні перерахунку пенсії позивача, не було.

Варто зазначити, що судом першої інстанції під час розгляду справи встановлено, що інші складові довідки від 08.08.2018 № Т-676 про розмір грошового забезпечення, а саме, посадовий оклад - 2900 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням капітана поліції/міліції - 1800 грн., надбавка за вислугу років (30%) - 1410 грн. були враховані у попередній довідці про розмір грошового забезпечення від 16.05.2017 № 2303003495, на підставі якої позивачу вже здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Колегія суддів враховує, що Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.12.2018 по справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) висловила аналогічну правову позицію, а тому, відповідно до положень ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У рішенні від 08.11.2005 у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) Європейський суд з прав людини дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (п. 23).

У свою чергу, посилання апелянта на те, що суд першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення знехтував судовим рішенням, що набрало законної сили у справі № 823/385/18 та здійснив фактично перегляд даного рішення, відхиляються колегією суддів з тих підстав, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06.03.2018 у справі № 823/385/18 суд зобов'язав ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 з повною інформацією із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015, № 1294 від 07.11.2007, а саме, посадовий оклад - 2900 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням капітана поліції/міліції - 1800 грн.; надбавка за вислугу років (30%) - 1410 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3055 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (40%) - 1160 грн. із зазначенням розміру премії, що фактично виплачена за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року, проте, у даному рішенні судом не розглядалось наявність/відсутність права у позивача на перерахунок його пенсії з даними складовими, а також не було зобов'язано пенсійний орган, до повноважень якого належить здійснення призначення/перерахунку пенсій, провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням таких складових.

Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог та відсутність правових підстав для їх задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи та обгрунтування апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду, з огляду на що, рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. 243, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.02.2019 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена з підстав, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя О.М. Ганечко

Судді А.Ю. Коротких

І.В. Федотов