Постанова від 13.05.2019 по справі 583/3487/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2019 р.Справа № 583/3487/17

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Калиновського В.А.,

Суддів: Кононенко З.О. , Калитки О. М. ,

за участю секретаря судового засідання Ковальчук А.С

позивач ОСОБА_1

представник позивача Калантаєнко С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 на рішення Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 03.12.2018 року, головуючий суддя І інстанції: Ільченко В.М., м. Охтирка, Сумська область, повний текст складено 06.12.18 року по справі № 583/3487/17

за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2

до Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 , звернулась до Охтирського міськрайонного суду Сумської області з позовом до Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якому просила суд:

- визнати протиправною бездіяльність Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (на даний час - Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області) щодо непроведення ОСОБА_2 перерахунку пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інваліду 2 групи категорії І;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інваліду 2 групи категорії І за роботу, пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС за період з 15.11.1986 по 21.01.1987 із застосуванням 100% тарифної ставки (посадового окладу), кратності 4, премії 60%, оплати за роботу у вихідні у подвійному розмірі за період, починаючи з 01.06.2017.

Рішенням Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 03.12.2018 року у задоволенні зазначеного адмінстративного позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій вона просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову, якою позов задовольнити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального права, а саме: Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Вважає відмову відповідача у перерахунку пенсії незаконною, оскільки ОСОБА_2 працював в третій зоні небезпеки, а тому при нарахуванні заробітної плати має бути застосована кратність оплати праці відповідно у 4-кратному розмірі понад середньомісячну заробітну плату, також має бути застосоване підвищення тарифної ставки до 100% та премія 60%.

В судовому засіданні суду апеляційної інстанції позивач та його представник, наполягаючи на порушенні судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального права, просили скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову, якою задовольнити позовні вимоги з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

В судове засідання представник відповідача не прибув, про дату, час та місце апеляційного розгляду повідомлений належним чином, а тому відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України, справа розглядається за відсутності представника відповідача.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та його представника, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, що підтверджується дублікатом посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 з вкладкою № НОМЕР_2 . Є інвалідом ІІ групи, 80% втрати працездатності, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 , довідкою серії МСЕ №001988 та довідкою про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги серії 2-18 АЖ №026445.

Позивач перебуває на обліку в Охтирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області (на даний час - Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області) та отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до експертного висновку Харківської регіональної міжвідомчої експертної ради по встановленню причинного зв'язку захворювань та інвалідності з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС та їх професійного характеру від 21.05.1992 №5186 наявне у ОСОБА_2 захворювання пов'язане з впливом іонізуючих та інших шкідливих чинників при виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Рішенням Охтирського міжрайонного окружного суду від 29.09.1992 ОСОБА_2 визнаний недієздатним. З посвідчення, виданого 07.12.1992 виконкомом Охтирської міської Ради народних депутатів, вбачається, що ОСОБА_1 призначена опікуном над ОСОБА_2 .

В військовий квиток ОСОБА_2 серії НОМЕР_4 начальником штаба в/ч НОМЕР_5 внесений запис про те, що з 15.11.1986 по 21.01.1987 приймав участь у роботі по ліквідації наслідків аварій на ЧАЕС, отримав дозу опромінення 20 р.

Згідно листа від 28.09.1992 №2442 із архіву штабу Краснознаменного Київського військового округу, ОСОБА_2 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС при військовій частині НОМЕР_5 у період 15.11.1986 (наказ №162) по 21.01.1987 (наказ №23). Виконував роботи по ліквідації наслідків аварії в зоні №3. Дні виїзду: грудень з 11 по 17, з 26 по 31, січень з 2 по 18.

Відповідно до довідки в/ч НОМЕР_5 (м. Корогод) від 21.01.1987 №90, яка мається в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_2 (а. 48), ОСОБА_2 знаходився на навчальних зборах з 15.11.1986 по 21.01.1987 і за ним зберігається за місцем роботи середній заробіток. Крім того, у відповідності до постанови ЦК КПРС, Президії ВР СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 07.05.1986 йому належить виплатити за місцем постійної роботи 100 відсотків тарифної ставки за період з 15.11.1987 по 21.01.1987.

Згідно довідки Охтирського акціонерного товариства «Нафтопроммаш» від 04.11.1997 за роботу в населених пунктах зони відчуження м. Корогод з 15.11.1986 по 21.01.1987 ОСОБА_2 по місцю роботи ОАО «Нафтопроммаш», цех №11 на посаді електромонтер, посадовий оклад /денна ставка/ 8,00 крб. по відомості №11 від 1986-1987 р.р. виплачена заробітна плата в сумі 1127,70 руб. З урахуванням коефіцієнта 3 відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1985 М-207-7.

В 2017 році позивач звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 як ліквідатора аварії на ЧАЕС інваліда ІІ групи з її підвищенням.

Листом від 01.12.2017 №К -41 Охтирським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області надана відповідь, згідно якої відповідно до матеріалів пенсійної справи пенсію розраховано на підставі довідки про заробітну плату, виданої Охтирським акціонерним товариством «Нафтопроммаш» від 04.11.1997 №15, відповідно до якої коефіцієнт заробітку становить 6,30168, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії 5853,06 грн (6,30168 х 928,81 (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2006 рік). Розмір пенсійної виплати на 01.09.2017 становив 5671,01 грн., в тому числі: 4682,45 грн - основний розмір пенсії від середнього заробітку (5346х80%); 524,80 грн - підвищення інвалідам 2 групи; 379,60 грн - додаткова пенсія інвалідам 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи; 50 грн - щомісячна цільова грошова допомога інвалідам війни; 34,16 грн - фіксована індексація.

На виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій» ОСОБА_2 з жовтня 2017 року здійснено перерахунок пенсії, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність 1452 грн. Станом на 01.10.2017 розмір пенсії ОСОБА_2 становить 5692,85 грн: 4682,45 грн - основний розмір пенсії від середнього заробітку (5346х80%); 580,80 грн - підвищення інвалідам 2 групи; 379,60 грн - додаткова пенсія інваліду 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи; 50 грн - щомісячна цільова грошова допомога інвалідам війни.

Доплату за жовтень 2017 року в сумі 21,84 грн ОСОБА_2 отримав у листопаді місяці разом з основною виплатою.

Позивач не погодився із зазначеним розрахунком та оскаржив його до суду.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позову, виходив з того, що при перерахунку пенсії ОСОБА_2 управління діяло в межах компетенції та на підставі чинного законодавства.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

У відповідності до ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У разі обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Згідно з ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).

З 01 січня 2012 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі по тексту - Порядок № 1210), якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно пп. 3 п. 3 Порядку № 1210, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.

Згідно пп. 4 п. 3 Порядку № 1210, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Пунктом 7 Порядку № 1210 встановлено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Після аварії на ЧАЕС 26.04.1986 Уряд колишнього СРСР та Української РСР ухвалили рішення із грифом "таємно" щодо оплати праці осіб-ліквідаторів. Після зняття грифа "таємно" та для "службового користування" стало відомо, що при нарахуванні заробітної плати не були враховані вимоги нормативних матеріалів: розпорядження РМ СРСР від 17.05.1986 № 964; постанова РМ СРСР від 07.05.1986 № 524-156; розпорядження РМ СРСР від 23.05.1986 № 1031; постанова РМ СРСР від 05.06.1986 № 655-195; постанова РМ УРСР від 10.06.1986 № 207-7 та ін.

У вищеназваних нормативно-правових актах йдеться про умови оплати праці і матеріального забезпечення робітників підприємств, організацій і закладів, які брали участь на роботах пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС дія яких поширюється як на військовослужбовців та військовозобов'язаних запасу, яких було призвано на військові збори та які в 1986-1990 роках виконували роботи в зоні відчуження пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.

Так, відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 № 665-195 "Про оплату праці і матеріальне забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища" (постанова Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7) оплата праці працівників підприємств, організацій і установ (надалі - підприємств), розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, повинна провадитись з дня аварії в розмірах, передбачених розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 № 964 - у III, II, I зонах небезпеки у 5-, 4-, 3-кратному розмірах в порівнянні з нормами, встановленими діючим законодавством.

Пунктом 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.1986 № 524-156 "Про умови оплати праці й матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської АЕС" передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) працівників підприємств і організацій, безпосередньо зайнятим на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 100 %.

Частиною 4 статті 15 Закону № 796-ХІІ встановлено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Отже, розмір призначеної за Законом № 796-ХІІ пенсії, обчислюється виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, який зазначається у довідках, виданих підприємствами, установами та організаціями на яких працювали особи, що мають право на таку пенсію.

Частиною 1 ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

За змістом підпункту "в" пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою ПФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1, заробітна плата для призначення пенсії за період роботи до 1 липня 2000 року підтверджується довідкою підприємства, установи, організації (форма і зміст довідки визначено в додатку 1 Порядку).

Така довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (пункт 17 Порядку).

З огляду на вищезазначені норми, колегія суддів вказує на те, що підставою для перерахунку пенсії є довідка, видана підприємством, де працювала особа, яка була призвана на військові збори, а підставою проведення розрахунку заробітної плати за період роботи в зоні відчуження є первинні документи про нараховану та виплачену заробітну плату, про тривалість робочого дня та місця виконання роботи або довідки архіву Міністерства оборони України, які мають підтверджувати час, місце, тривалість робочого дня та довідки підприємств, установ, організацій - про заробітну плату.

Перерахунок пенсії не може проводитись на припущеннях чи даних, які не відповідають первинним бухгалтерським документам.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним судом України у постановах від 17 березня 2015 року у справі № 21-11а15, від 15 грудня 2015 року у справі №2-а/576/29/14, Верховним Судом у постанові від 13 лютого 2018 року у справі №358/1179/17.

Відповідно до матеріалів пенсійної справи пенсію позивача розраховано на підставі довідки про заробітну плату, виданої Охтирським акціонерним товариством «Нафтопроммаш» від 04.11.1997 №15, відповідно до якої коефіцієнт заробітку становить 6,30168, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії 5853,06 грн (6,30168 х 928,81 (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2006 рік).

На виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій» ОСОБА_2 з жовтня 2017 року здійснено перерахунок пенсії, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність 1452 грн.

Колегія суддів зазначає, що позивачем не оспорюється та обставина, що відповідачем здійснений перерахунок пенсії на підставі виданої підприємством довідки.

Щодо підвищення тарифної ставки слід відзначити наступне.

Абзацом першим пункту 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.1986 № 524-156 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної електростанції» керівникам підприємств надавалося право здійснювати оплату праці працівників, що були безпосередньо зайняті на роботах з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за підвищеними до 100 відсотків тарифними ставками (відрядними розцінками, окладами, посадовими окладами). Конкретні розміри підвищення цих тарифних ставок (розцінок відрядних, окладів, посадових окладів) встановлювалися з урахуванням складності та терміновості виконуваних робіт.

Тобто підвищення тарифних ставок (відрядних розцінок, окладів, посадових окладів) працівників здійснювалося у встановленому порядку і для підвищення до 100 відсотків тарифних ставок (відрядних розцінок, окладів, посадових окладів) всім працівникам підстав немає.

Таким чином, у довідці відображується тарифна ставка (посадовий оклад, оклад, розцінка відрядна) у підвищеному розмірі виключно на підставі документів конкретної особи того часу, що мають підтвердити, що цій особі за виконання робі і в зоні відчуження дійсно було підвищено тарифну ставку (посадовий оклад, оклад, розцінку відрядну). Якщо у особи або на підприємстві такі документи з будь-яких причин відсутні, тарифна ставка (посадовий оклад, оклад, розцінка відрядна) відображуються у довідці в одинарному розмірі.

Пунктом 4 постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07.05.1986 № 153/10-43 було установлено для працівників, що були безпосередньо зайняті на роботах з усунення наслідків аварії, у зоні іонізуючого випромінювання 6- годинний робочий день.

Особам, оплата праці яких провадилась виходячи з місячних тарифних ставок (окладів) годинна тарифна ставка при 6-годинному робочому дні визначалася діленням місячної ставки (окладу) на норму робочих годин по календарю у даному місяці при 6-годинному робочому дні (роз'яснення Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 27 грудня 1972 р. N 383/35 (уЗ_35400-72 ).

Таким чином, у довідці відображується тарифна ставка (посадовий оклад, оклад, розцінка відрядна) у підвищеному розмірі виключно на підставі документів конкретної особи того часу, що мають підтвердити, що цій особі за виконання робіт в зоні відчуження дійсно було підвищено тарифну ставку (посадовий оклад, оклад, розцінку відрядну). Якщо у особи або на підприємстві такі документи з будь-яких причин відсутні, тарифна ставка (посадовий оклад, оклад, розцінка відрядна) відображуються у довідці в одинарному розмірі.

У документах особової справи ОСОБА_2 та у документах доданих у процесі розгляду справи відомості щодо підвищення тарифної ставки відсутні, тобто підстав для підвищення тарифної ставки Дяченка М.І. немає.

Щодо виплати премії 60 відсотків, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 7 травня 1986 р. N 153/10-43 премія за роботу працівника в зоні ЧАЕС виплачувалась у відповідності з діючими на підприємстві системами преміювання.

Таким чином, якщо до призову на військові збори премія працівнику нараховувалась систематично, за період виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, премія також повинна була бути нарахована в тих же розмірах, як і працівникам підприємства, які не приймали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, тобто у відповідності з діючим положенням про преміювання. Якщо в зазначене положення своєчасно внесені зміни у відповідності з підпунктом 4 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. N 207-7 ( 207с-86-п ) щодо підвищення граничного розміру премій до 60% тарифної ставки (окладу) на місяць, премія призваному на військові збори за період виконання робіт у зоні ЧАЕС повинна була бути нарахована в зазначених розмірах. Для нарахування премії в розмірі 60% тарифної ставки всім учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підстав немає.

На доплату за роботу в надурочний час та святкові дні премія не нараховувалась (роз'яснення Держкомпраці СРСР і ВЦРГІС від 21 травня 1959 р. N 16).

Як свідчать матеріали справи, ухвалою суду першої інстанції від 15.03.2018 року призначено судово-економічну експертизу у справі.

Відповідно до висновку судової економічної експертизи №739 від 21.09.2018, в обсязі наданих документів, на підставі даних «Довідки ВЧ61753» (а. 48 пенсійної справи) та «Архівної довідки» (а.с. 10, а. 45 пенсійної справи) відповідно до вимог законодавства, ОСОБА_2 методично обґрунтовано нарахування заробітку за роботу, пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС за період з 15.11.1986 по 21.01.1987 в загальній сумі 3309,97 руб. Методично обґрунтований середній заробіток ОСОБА_2 за роботу, пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС за період з 15.11.1986 по 21.01.1987, з якого має бути призначена пенсія відповідно до вимог законодавства, складає 2605,86 руб. за січень 1987 на підставі даних «Довідки ВЧ61753» (а. 48 пенсійної справи) та «Архівної довідки» (а.с. 10, а. 45 пенсійної справи).

Також зазначено, що в довідці АТ «Нафтопроммаш» від 04.11.1997 про заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження дані не відповідають сумам, обчисленим експертом при проведенні відповідних методично обґрунтованих розрахунків.

Колегія суддів зазначає, що аналіз наведеного законодавства приводить суд до висновку, що обчислення пенсії може бути здійснене лише виходячи із розміру тієї заробітної плати, яка була нарахована та виплачена особі, тобто яка була фактично сплачена та одержана за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час. Можлива неправильність нарахування та виплати заробітної плати підприємством на якому працювала така особа, не може бути підставою для перерахунку пенсії особи за іншими показниками, ніж ті, що були виплачені. Матеріалами справи не встановлено та не доведено, що позивач на той час спірного періоду або згодом було здійснене нарахування та виплата цих спірних показників.

Таким чином, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність вимог позивача, в зв'язку з чим позов не підлягає задоволенню.

Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовані зібраними по справі доказами та встановленими обставинами, з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що рішення Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 03.12.2018 року по справі № 583/3487/17 прийнято з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для його скасування не виявлено.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Рішення Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 03.12.2018 року по справі № 583/3487/17 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)В.А. Калиновський

Судді(підпис) (підпис) З.О. Кононенко О.М. Калитка

Повний текст постанови складено 16.05.2019 року