ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
16 травня 2019 року м. Київ № 640/8137/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Арсірій Р.О., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом ОСОБА_1
до Міністра соціальної політики України Реви Андрія Олексійовича
про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії
ОСОБА_1 , в особі представника адвоката Гвоздецького А.М., звернувся до Окружного адміністративного суду з позовом до Міністра соціальної політики України Реви Андрія Олексійовича, в якому просить визнати протиправними дії Міністра соціальної політики України - Члена Кабінету Міністрів України Реви Андрія Олексійовича, що стосуються дискримінації та приниження людської гідності громадян України - жителів окупованих територій Донецької та Луганської областей України за територіальною ознакою, та відбулися під час запису інтерв'ю British Broadcasting Corporation, що було опубліковано 26.04.2019; зобов'язати Міністра соціальної політики України - Члена Кабінету Міністрів України Реву Андрія Олексійовича утриматися від дій, що можуть мати ознаки дискримінації будь-якої форми стосовно громадян України - жителів окупованих територій Донецької та Луганської областей за територіальною ознакою, в тому числі, але не обмежуючись, у формі використання лайливих висловлювань, здійснення дій чи бездіяльності, що допускають принизливе та дискримінаційне ставлення, надання вказівок, інструкцій або закликів до дискримінації, пособництві у таких діях тощо стосовно групи осіб за територіальною ознакою їх місця перебування на окупованих територіях Донецької та Луганської областей України.
У відповідності до ч. 2 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суддя відкриває провадження в адміністративній справі якщо відсутні підстави, в тому числі, для відмови у відкритті провадження у справі.
У відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністра соціальної політики України Реви Андрія Олексійовича про визнання протиправним дискримінаційного ставлення та зобов'язання вчинити певні дії - слід відмовити з підстав, визначених п.1 ч.1 ст.170 КАС України (позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства).
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006р. № 3477-IV, інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, закріпленого у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається "належний суд", тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, порядок здійснення судочинства в адміністративних справах встановлюється Кодексом адміністративного судочинства України (ст. 1 КАС України), та згідно термінів, що наведені у ст. 4 цього Кодексу адміністративною справою є переданий на вирішення адміністративного суду публічно правовий спір, тобто, спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно владні управлінські функції, в т.ч., на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, з аналізу наведених норм законодавства вбачається, що публічно-правовим спором відповідно до норм КАС України є публічно-правовий спір, який випливає із здійснення суб'єктом владних повноважень управлінських функцій.
В той же час, слід зауважити, що предметом спору є, в тому числі, визнання протиправним дискримінаційного ставлення до громадян України - жителів окупованих територій Донецької та Луганської областей України за територіальною ознакою, та відбулися під час запису інтерв'ю British Broadcasting Corporation, що було опубліковано 26.04.2019.
Організаційно-правові засади запобігання та протидії дискримінації з метою забезпечення рівних можливостей щодо реалізації прав і свобод людини та громадянина визначено Законом України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" 06.09.2012 № 5207-VI (далі - Закон N 5207-VI).
Дискримінація - ситуація, за якої особа та/або група осіб за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними (далі - певні ознаки), зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами в будь-якій формі, встановленій цим Законом, крім випадків, коли таке обмеження має правомірну, об'єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними (п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 5207-VI).
У відповідності до ст. 14 Закону № 5207-VI особа, яка вважає, що стосовно неї виникла дискримінація, має право звернутися із скаргою до державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та/або до суду в порядку, визначеному законом. Реалізація зазначеного права не може бути підставою для упередженого ставлення, а також не може спричиняти жодних негативних наслідків для особи, яка скористалася таким правом, та інших осіб.
Таким чином, аналіз вказаного в сукупності свідчить, що особа, яка вважає, що стосовно неї виникла дискримінація має право звернутися із скаргою, зокрема до суду.
У контексті зазначених положень, справою адміністративної юрисдикції, яку може бути передано на вирішення адміністративного суду, є спір, що виник між суб'єктами суспільних відносин стосовно їх прав і обов'язків у правовідносинах, в яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений керувати поведінкою інших суб'єктів, а ці суб'єкти, відповідно, зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень.
У тому ж випадку, коли суб'єкт, у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, не здійснюють у спірних відносинах владних управлінських функцій щодо іншого суб'єкта, з яким виник спір, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції та не повинен вирішуватися адміністративним судом.
Європейський суд з прав людини у справі Зенд проти Австрії від 12.10.1978 вказав, що словосполучення встановлений законом суд в контексті ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, поширюється не тільки на правову основу самого існування суду, а й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття суд, установлений законом у ч.1 ст.6 конвенції передбачає всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів. З огляду на це не вважається судом, установленим законом орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
В той же час, слід зауважити, що предметом даної адміністративної справи не є рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень пов'язаних з здійсненням ним владно-управлінських функцій. Окрім того, така форма судового захисту як визнання дискримінаційних дій нормами КАС України не передбачено.
Відповідно до ст. 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: 1) захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; 3) інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.
Поряд з цим, слід наголосити, що обов'язок доказування і подання доказів у справах про дискримінацію визначено, зокрема, ч. 1 ст. 60 Цивільного процесуального кодексу України. Вказане додатково підтверджує, що розгляд справ про дискримінацію здійснюється в порядку цивільного судочинства.
Також ст.297 Цивільного кодексу України встановлено, що кожен має право на повагу до його гідності та честі. Гідність та честь фізичної особи є недоторканними. Фізична особа має право звернутися до суду з позовом про захист її гідності та честі.
Враховуючи викладене, спір з яким звернувся позивач до суду, виник між ним і відповідачем із відносин, які регулюються положеннями цивільного законодавства України. Тому зазначений спір не є публічно-правовим.
Таким чином, враховуючи, що даний спір не містить ознак публічно-правового спору, не направлений на захист будь-якого права позивача у сфері публічно-правових відносин із суб'єктом владних повноважень, а випливає із цивільних правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов ОСОБА_1 не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки не має встановлених нормами Кодексу адміністративного судочинства України ознак справи адміністративної юрисдикції.
Вказана позиція узгоджується із висновками Верховного Суду у рішенні від 19.02.2018р. (справа № К/9901/6639/18).
Враховуючи викладене, дана справа не належить до предметної підсудності Окружного адміністративного суду міста Києва.
При цьому позивачу слід врахувати, що порушення правил предметної підсудності є безумовною підставою для скасування судового рішення.
Згідно з ч. 6 ст. 170 КАС України у разі відмови у відкритті провадження у справі з підстави, встановленої п. 1 ч. 1 цієї статті, суд повинен роз'яснити до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи, та суд роз'яснює позивачеві, що даний спір повинен вирішуватись за правилами цивільного судочинства відповідно до вимог ЦПК України.
Роз'яснити позивачу, що згідно ч.5 ст. 170 КАС України повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом (з тих самих предмета та підстав та до того ж самого відповідача), як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Керуючись ст. 19, п.1 ч.1 ст.170 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністра соціальної політики України Реви Андрія Олексійовича про визнання протиправним дискримінаційного ставлення та зобов'язання вчинити певні дії
2. Копію ухвали разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
3. Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 256 КАС України, та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини ухвали - протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного рішення.
Суддя Р.О. Арсірій