ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
14 травня 2019 року № 826/3501/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С. при секретарі судового засідання Узерчук О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні
за позовом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України
до третя особа "SONWELL IMPORT L.P." Державної фіскальної служби України
про продовження дії спеціальної санкції
за участю представників сторін
від позивача: Суховій О.В
від відповідача: не прибув
від третьої особи: Андрусенко Д.В.
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Міністерство економічного розвитку і торгівлі України з позовом до "SONWELL IMPORT L.P.", третя особа Державна фіскальна служба України, в якому просить суд подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 01.08.2017 №1143 застосованої до "SONWELL IMPORT L.P." на термін до усунення порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" при виконанні зовнішньоекономічної діяльності.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.03.2018 відкрито загальне провадження у справі та призначено справу до розгляду у підготовчому засіданні.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.04.2019 закінчено підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державна фіскальна служба України на підставі повідомлення АБ «Південний» звернулася із поданням від 14.07.2017 №12036/5/99-99-14-06-02-16 про порушення "SONWELL IMPORT L.P." вимог валютного законодавства при здійсненні операції 08.10.2016 та 18.10.2016. У зв'язку з цим, наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 01.08.2017 №1143 застосовано до іноземного суб'єкта господарської діяльності спеціальну санкцію у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності. У зв'язку з тим, що станом на момент звернення позивача до суду з даним позовом інформацію про погашення заборгованості відсутня, позивач просить суд продовжити дію спеціальної санкції.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався, у зв'язку з чим, суд на підставі вимог ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає за наявними в ній матеріалами справи.
Третя особа у своїх поясненнях зазначило, що згідно інформації наданої листом Одеської митниці №482/12/15-7062, Товариство з обмеженою відповідальністю «Лонгплей» на виконання умов договору від 06.07.2016 LP-0607-1, укладеного з компанією "SONWELL IMPORT L.P." експортувало насіння ріпаку (код товару 120519000) згідно із МД від 08.10.2016 №50040605/2016/005317 га суму 185279, 56 дол. США та згідно МД від 18.10.2016 №500040605/2016/005622 на суму 188798, 48 дол. США на загальну суму експорту 374078, 04 дол. США. Кошти від нерезидента за експортy продукцію не надійшли.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
На підставі повідомлення АБ «Південний» від 03.03.2017 №168-12825БТ про наявність простроченої заборгованості у сумі 374, 1 тис. дол. США, Державна фіскальна служба звернулася до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України із поданням про порушення "SONWELL IMPORT L.P." вимог валютного законодавства.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 01.08.2017 №1143 було застосовано до компанії "SONWELL IMPORT L.P." спеціальну санкцію у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
На виконання вимог п. 4.9 позивач звернувся до Державної фіскальної служби України із листом №4102-11/39188-03 про доцільність продовження дії спеціальної санкції, у відповідь на який Державна фіскальна служба України листом від 30.11.2017 №20385/5/99/99-14-06-02-16 повідомила про відсутність інформації щодо погашення зазначеної заборгованості.
Враховуючи викладене, та на підставі абз. 2 п.п. 3.4 п. 4 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Мінекономіки та ДПА України від 09.11.2006 №340/672, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Розглядаючи адміністративну справу по суті, суд виходить з наступного.
Підпунктом "д" пункту 3 ч. 4 ст. 16 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про валюту і валютні операції" від 21.06.2018 № 2473-VIII, введеним в дію 07.02.2019, було виключено статтю 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", згідно з якою за порушення цього або пов'язаних з ним законiв України за поданнями органiв доходiв i зборiв та контрольно-ревiзiйної служб, правоохоронних органiв, органiв Антимонопольного комiтету України, нацiональної комiсiї, що здiйснює державне регулювання у сферi ринкiв фiнансових послуг та Нацiонального банку України або за рiшенням суду до суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi або iноземних суб'єктiв господарської дiяльностi можуть бути застосованi спецiальнi санкцiї.
Однак, згідно із ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Разом з цим, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 у справі N 1-7/99 надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
Враховуючи викладене та з огляду, на те, що така вказівка у Законі відсутня і Законом не встановлено норми, якою пом'якшено або скасовано відповідальність особи, до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, до яких застосовано спеціальні санкції до введення в дію Закону, до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону "Про зовнішньоекономічну діяльність" та/або пов'язаних з ним законів України, суд приходить до висновку, що державні органи та суб'єкти господарювання мають керуватися законодавством, що діяло до дня введення в дію Закону, а тому вимоги ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" поширюються на дані правовідносини.
Аналогічні роз'яснення містяться також в листі Мінекономрозвитку від 06.02.2019 № 4102-17/4808-05.
Отже, відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" (в редакції, що діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин) за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції: накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконання або невиконання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності своїх обов'язків згідно з цим або пов'язаних з ним законів України. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України; застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб'єктами цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій; тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду.
Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
Згідно з п. 1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №459, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Як підтверджуються матеріалами адміністративної справи, до відповідача застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України на підставі подання ДФС України від 14.07.2017 №12036/5/99-99-14-06002-16.
Згідно з поданням ДФС України іноземний суб'єкт господарської діяльності "SONWELL IMPORT L.P." має прострочену заборгованість у сумі 374, 1 тис. дол. США по розрахункам за експортними операціями "SONWELL IMPORT L.P.", чим останнім було порушено ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземної валюті" виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, іде не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації") продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
Відповідно до частини 3 статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземної валюті" Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті.
Постановами Національного банку України установлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статті 1 та 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті, здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів.
Відповідно ч.ч. 6-8 ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.
Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.
Тобто, наведеними нормами визначено, що дія спеціальних санкцій, застосованих до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, має тимчасовий характер і триває, зокрема, до усунення виявлених компетентним органом порушень у сфері зовнішньоекономічної діяльності, але не довше трьох місяців з дня винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.
Пунктом 3.1 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17 квітня 2000 року № 52 (далі- Положення №52) визначено, що тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності щодо українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності означає позбавлення права займатися всіма видами зовнішньоекономічної діяльності, передбаченими статтею Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", за винятком: 1) завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, при яких з боку українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності були перераховані кошти до застосування цієї санкції; 2) завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями за продукцію, що була відправлена за межі України українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або відправлена в Україну іноземними суб'єктами господарської діяльності до застосування цієї санкції.
Відповідно до абз. 2 п. 4.9 Положення №52, на підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) відділ контролю за зовнішньоекономічною діяльністю разом із відділом правового забезпечення зовнішньоекономічної діяльності та/або відділом правового захисту інтересів Міністерства в судових та інших органах готують відповідну позовну заяву до суду.
Відповідно до абзацу другого пункту 4.9 Положення № 52 на підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) відділ контролю за зовнішньоекономічною діяльністю разом із відділом правового забезпечення зовнішньоекономічної діяльності та/або відділом правового захисту інтересів Міністерства в судових та інших органах готують відповідну позовну заяву до суду.
Отже, суд розглядаючи справу про продовження дії спеціальної санкції реалізує повноваження щодо судового контролю за обґрунтованістю доцільності обмеження прав відповідного суб'єкта господарювання, перевіряючи достовірність інформації, зазначеної в поданнях, щодо застосування санкцій, на підставі яких видаються відповідні накази Міністерства економічного розвитку і торгівлі України
Враховуючи викладене, на виконання вказаних повноважень, ухвалою Окружного адміністративного суду від 17.01.2019 витребувано у Державної фіскальної служби України, як ініціатора застосування спеціальної санкції до "SONWELL IMPORT L.P." (Сполучене королівство Великобританія) обґрунтування щодо доцільності, станом на момент розгляду даної справи, продовження дії спеціальної санкцій - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Міністерством економічного розвитку і торгівлі України від 01.08.2017 №1143 та надати докази щодо наявності або відсутності простроченої заборгованості у сумі 374, 1 тис. дол. США по розрахункам за експортними операціями "SONWELL IMPORT L.P.", а також пояснення по справі.
На виконання вимог ухвали суду, Державною фіскальною службою України було повідомлено суд про відсутність станом на момент розгляду справи інформації про погашення відповідачем заборгованості на загальну суму експорту 374078, 04 дол. США.
Крім того, станом на момент вирішення спору, відповідачем не надано суду інформації про усунення останнім порушень вимог статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземної валюті".
Таким чином, наявні у матеріалах справи докази підтверджують, що станом на момент звернення до суду, відповідачем не було усунуто вищевказаних правопорушень, у зв'язку з чим, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Адміністративний позов Міністерства економічного розвитку і торгівлі України задовольнити повністю.
Продовжити дію спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України, яка застосована наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 01.08.2017 №1143 до іноземного суб'єкта господарської діяльності "SONWELL IMPORT L.P." на термін до усунення порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" при виконанні зовнішньоекономічної діяльності.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу
Повний текст складено: 15.05.2019.
Суддя А.С. Мазур