ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Вн. №27/162
м. Київ
06 травня 2019 року 13:30 № 640/3323/19
За позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області
До Товариства з обмеженою відповідальністю "Двері Білорусії"
Про застосування заходів реагування
Суддя О.В.Головань
Секретар І.В. Галаган
Представники:
Від позивача: не з'яв.;
Від відповідача: Бурмістрова І.А.
Обставини справи:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Двері Білорусії" про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об'єкта, а саме: нежитлового приміщення за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Січових Стрільців, 89Б Товариства з обмеженою відповідальністю "Двері Білорусії" до повного усунення порушень.
06.05.2019 року судом було оголошено вступну та резолютивну частину рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
На підставі наказу від 21.12.2018 р. №115 Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області "Про проведення планових перевірок", вирішено провести планову перевірку додержання (виконання) вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Товариства з обмеженою відповідальністю "Двері Білорусії" (код 33750983), Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Січових Стрільців, 89Б.
Перевірка вказаного об'єкта проведена у період з 21.01.2019 р. по 25.01.2019 р. згідно посвідчення на проведення перевірки від 04.01.2019 р. №43, про що складено акт №31.
Під час перевірки був присутній бухгалтер Товариства з обмеженою відповідальністю "Двері Білорусії" ОСОБА_1 .
Згідно з актом встановлено наступні порушення норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
1.Монтаж, введення до експлуатування і технічного обслуговування СПЗ не проводиться відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту", а саме: відсутній регламент робіт з підтримання експлуатаційної придатності та планово-попереджувальних робіт на кожний вид систем протипожежного захисту затверджених план-графіків обслуговування системи протипожежного захисту (форма Ж.4); на порушення розділу V, п. 1.4, дод. Ж, п. Ж.6.5 Правил пожежної безпеки України ДБН В.2.5-56:2014.
2.Один раз на три роки організацією, що проводить технічне обслуговування не проводиться робота щодо вимірювання значення електричного опору ізоляції між електрично не з'єднаними струмопровідними частинами приладів, що входять до складу системи оповіщення, а також між ними та їх корпусами на відповідність вимогам технічних умов на даний прилад; на порушення розділу V п.1.4, Ж.9.9 Правил пожежної безпеки України ДБН В.2.5-56:2014.
3.Не виконано заміри опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання не рідше 1 раз на 2 роки; на порушення розділу ІV, п. 1.20 Правил пожежної безпеки України.
4.Керівник та посадові особи діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, не пройшли навчання в установленому законодавством порядку; на порушення п.15 статті 20 Постанови Кабінету Міністрів України № 444 від 26.06.2013р. КЦЗУ.
5.Не призначена відповідальна особа щодо утримання первинних засобів пожежогасіння - вогнегасників на об'єкті; на порушення розділу V, п.3.22 Правил пожежної безпеки України.
6.Не призначена відповідальна особа щодо утримання первинних засобів пожежогасіння - вогнегасників на об'єкті; на порушення розділу V, п.3.22 Правил пожежної безпеки України.
7.Відсутній журнал обліку вогнегасників на об'єкті; на порушення розділу V, п.3.17 Правил пожежної безпеки України.
8.Не забезпечено працівників об'єкта засобами індивідуального захисту; на порушення пункту 2 частини першої статті 20 пункти 4.3, 4.6 КЦЗУ, постанови Кабінету Міністрів України № 1200, ПТБ.
9.Не здійснено навчання працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної безпеки; на порушення пункту 8 частини першої статті 20, стаття 40 КЦЗУ Постанов Кабінету Міністрів України № 443, № 444.
10.Не проведено ідентифікацію об'єкта; на порушення п.7. п.6. п.3.1.1. Наказу МНС України від 16.08.2005 № 140 "Про внесення змін до наказу МНС України від 18.12.2000 № 338"; "Методики ідентифікації потенційно-небезпечних об'єктів"; "Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях".
Акт підписано бухгалтером ОСОБА_1 без пояснень і зауважень.
Згідно ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожеженебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Оскільки виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області звернулося з позовом до суду про повне зупинення експлуатації (роботи) об'єкта, а саме: нежитлового приміщення за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Січових Стрільців, 89Б до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки.
Позивач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області - вважає, що залишені неусуненими порушення вимог законодавства є такими, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, тому підтримує позовні вимоги.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Двері Білорусії" - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.
Відповідач зазначає, що порушення у сфері техногенної та пожежної безпеки усунуті, що підтверджується наявними доказами та актом позапланової перевірки № 496.
Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, суд дійшов висновку про їх необґрунтованість та відмовляє в їх задоволенні з таких підстав.
Згідно зі ст. 64 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.12 р. № 5403-VI центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Згідно зі ст. 65 Кодексу № 5403-VI центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) з питань, які визначені частиною першою статті 64 цього Кодексу щодо: 1) центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, інших державних органів та органів місцевого самоврядування.
Згідно ст. 66 Кодексу № 5403-VI центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Згідно зі ч. 1 ст. 67 Кодексу № 5403-VI до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:
1) здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; 11) складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; 12) звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно зі ч. 2 ст. 68 Кодексу № 5403-VI у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно зі ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
В даному випадку планова перевірка стану техногенної і пожежної безпеки у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Двері Білорусії" про що складено акт №31, а також наступні перевірки вказаного об'єкту, проведено з передбачених законодавством підстав, на виконання наказів ДСНС та Головного управління ДСНС у Дніпропетровській області, зокрема, від 21.12.2018 р. №115 та від 15.04.2019 р. №27.
Щодо виявлених порушень по суті суд зазначає наступне.
Під час розгляду справи на підставі заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Двері Білорусії" Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області проведено повторну позапланову перевірку щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки на підставі розпорядчого документу від 15.04.2019 р. №27, про що складено акт №496.
Згідно матеріалів справи за результатами повторної перевірки згідно акту №496 від 26.04.2019 р., встановлено відсутність порушень вимог законодавства.
Вказане свідчить про повне усунення відповідачем порушень, виявлених за результатами проведення в період з 21.01.2019 року по 25.01.2019 року планової перевірки щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки на об'єкті за адресою: м. Дніпро, вул. Січових Стрільців, 89-Б, і, відповідно, про відсутність підстав для задоволення позову.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд, -
1. В задоволенні позовних вимог відмовити.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 15.05.19 р.