16 травня 2019 року Чернігів Справа № 620/858/19
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Агропромислова компанія "Магнат" про зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Агропромислова компанія "Магнат", в якому просить зобов'язати відповідача, у зв'язку з загрозою життю чи здоров'ю людей, негайно зупинити роботи (виробництво): експлуатацію системи газопостачання зерносушки, за адресою Чернігівська область, Ніжинський район, с.Безуглівка, вул.Заболотна,24; подавання електричної напруги на КТП-253 та її експлуатацію, за адресою Чернігівська область, Ніжинський район, с.Червоний Шлях, вул.Привокзальна, 19.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою сировини були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Вказані в Акті перевірки від 15.02.2019 №77 порушення на момент звернення позивача з даним позовом не усунені, з огляду на це позивач просив суд застосувати передбачені законодавством заходи реагування у сфері державного нагляду.
Ухвалою суду від 29.03.2019 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами. Одночасно, встановлено відповідачу 15-денний термін, з дня отримання ухвали про відкриття провадження, для подання відзиву на позов.
У встановлений судом строк, відповідач надав відзив на позов, в якому з вимогами не погодився та вказав, що роботи по експлуатації системи газопостачання зерносушки з 29.12.2018 й по сьогоднішній день не ведуться, що унеможливлює виникнення загрози життю та здоров'ю людей. Одночасно зазначив, що на даний час подання електричної енергії на КТП-253 не здійснюється.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якій останній наполягає на заявлених вимогах, вказуючи при цьому, що усунення відповідачем виявлених порушень не може бути врегульовано шляхом видання двох наказів, наявність яких не підтверджує усунення порушень, а також відсутність загрози життю та здоров'ю людей.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Відповідно до направлення на проведення перевірки від 01.02.2019 №77, згідно наказу від 30.11.2018 №360, Управлінням Держпраці у Чернігівській області у період з 04.02.2019 по 15.02.2019 проведено планову перевірку на предмет дотримання вимог законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці Товариства з обмеженою відповідальністю Агропромислова компанія "Магнат", ЄДРПОУ 34490542, вул. Прилуцька, буд.125, с. Талалаївка, Чернігівська область, за результатами якої складено Акт від 15.02.2019 №77.
Під час перевірки, згідно розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 15.02.2019 №77, виявлено 123 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких зазначені у рядках №№64-71, 73, 80, 83-86, 94-95, 98 порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей (а.с.16-26). Перелічені порушення стали підставою звернення до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
За змістом ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Крім того, ст.4 Закону України від 14.10.1992 №2694 "Про охорону праці" визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, (далі - Держпраці), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно п.7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. Держпраці може покладати виконання завдань на утворені територіальні органи за міжрегіональним принципом.
Так, наказом Держпраці від 04.02.2016 №8, затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, згідно п.1 якого, Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Відповідно до вимог ст.38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Так, спірні правовідносини регулюються Законом України від 05.04.2007 №877 "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", де ст.1 передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 №826 (далі - Положення), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 за №1531/20269, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
При цьому ч.7 ст.7 Закону України від 05.04.2007 №877 "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон №877) визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування (п.5 ст.4 Закону №877).
Зі змісту вказаних правових норм вбачається, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей, які застосовуються виключно за рішенням суду.
Позивач вважає, що викладені вище порушення, встановлені під час проведення перевірки, створюють загрозу життю і здоров'ю людей. Втім суд із зазначеною думкою не погоджується, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, газове обладнання зернотоку згідно наказу ТОВ АПК "Магнат" від 28.12.2018 №67 виведене з експлуатації з метою проведення переобладнання та інших ремонтних робіт, що потребують отримання всіх необхідних дозвільних документів. Також, наказом ТОВ АПК "Магнат" від 12.02.2019 №22 КТП-23 виведена з експлуатації.
Так, дійсно, усунення відповідачем виявлених порушень не може бути врегульовано шляхом видання двох наказів, наявність яких не підтверджує їх усунення, а також не підтверджує відсутність загрози життю та здоров'ю людей. Проте, 29.12.2018 представниками газопостачальної організації ПАТ "Чернігівгаз" було відключене від газопостачання газове обладнання зерносушки та опломбовано точку приєднання і подачі газу, про що складено відповідний Акт від 29.12.2018 №1276. Крім того, 15.03.2019 представниками Ніжинського РЕМ ПАТ "Чернігівобленерго" було від'єднано від постачання електроенергії, про що також складено Акт від 15.03.2019 №001815 та опломбовано точки приєднання трансформаторної установки.
З наведеного слідує, що роботи по експлуатації системи газопостачання зерносушки з 29.12.2018 не ведуться, що унеможливлює виникнення загрози життю та здоров'ю людей. Також, не здійснюється подання електричної енергії на КТП-253, що виключає можливість його експлуатації. Тобто, на момент подачі вказаного позову, не існує загрози життю та здоров'ю людей, оскільки об'єкти, використання яких просить зупинити позивач, не експлуатуються, що в свою чергу, підтверджується належними та допустимими доказами.
У відповідності до вимог ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов Управління Держпраці у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Агропромислова компанія "Магнат" про зобов'язання вчинити певні дії задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст.139, 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У позові Управління Держпраці у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Агропромислова компанія "Магнат" про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач - Управління Держпраці у Чернігівській області (вул. П'ятницька, 39, м.Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 39779238);
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю Агропромислова компанія "Магнат" (вул.Прилуцька, 125, с.Талалаївка, Ніжинський район, Чернігівська область, 16651, код ЄДРПОУ 34490542).
Повний текст рішення суду складено 16.05.2019.
Суддя Л.О. Житняк