15 травня 2019 року справа № 2340/4525/18 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гараня С.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Гордієка Ю.П.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача/заявника військової частини НОМЕР_1 - Петровського В.В. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали заяви військової частини НОМЕР_1 про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі № 2340/4525/18, в частині зобов'язання військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні соціальної додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за період 2015, 2016, 2017 та 2018 роки, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, 21.09.2018,
10.05.2019 військова частина НОМЕР_1 звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду із заявою про відстрочення виконання судового рішення у справі № 2340/4525/18, в частині зобов'язання військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні соціальної додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за період 2015, 2016, 2017 та 2018 роки, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, 21.09.2018, до часу надходження коштів для виконання судового рішення від забезпечувального фінансового органу на рахунок військової частини НОМЕР_1 .
Розгляд вищевказаної заяви призначено в судовому засіданні на 11год. 15хв. 15.05.2019.
Представник військової частини НОМЕР_1 до зали судового засідання прибув та підтримав вимоги поданої заяви.
ОСОБА_1 до зали судового засідання прибув, в задоволенні поданої заяви заперечив та наголосив, що обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для затягування виконання рішення суду, яким його позов був задоволений в повному обсязі.
Вирішуючи вказану заяву, суд зазначає наступне.
Так, судом встановлено, що до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.04.2018 та грошової компенсації відпустки, як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2018 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, 21.09.2018;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити, індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.04.2018;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити, грошову компенсацію за невикористані календарні дні соціальної додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за період 2015, 2016, 2017 та 2018 роки, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, 21.09.2018.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 18.01.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.03.2019 - адміністративний позов задоволено повністю.
На виконання вказаного рішення 22.04.2019 Черкаським окружним адміністративним судом видано два виконавчих листи (про нарахування та виплату індексації, а також компенсації за невикористані дні додаткової соціальної відпустки).
В подальшому, 24.04.2019 головним державним виконавцем Черкаського районного відділу ДВС ГТУЮ у Черкаській області було винесено постанову про відкриття ВП № 58973923, якою зобов'язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні соціальної додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за період 2015, 2016, 2017 та 2018 роки, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, 21.09.2018.
Судом встановлено, що 10.05.2019 фінансово-економічною службою військової частини НОМЕР_1 здійснено розрахунок грошової компенсації ОСОБА_1 за невикористані календарні дні соціальної додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за період 2015, 2016, 2017 та 2018 роки, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, 21.09.2018 та подано заявку на виділення коштів за цим розрахунком до забезпечувального фінансового органу - економічного управління Командування Повітряних Сил Збройних Сил України.
Проте, на даний час військова частина НОМЕР_1 не профінансована коштами для виплати грошової компенсації ОСОБА_1 за рішенням суду, що слугувало для звернення з відповідною заявою.
Так, підстави та порядок відстрочення судового рішення встановлені ст.378 КАС України.
Згідно з ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до ч.3 ст.378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями статей 72-77 КАС України. При цьому, обов'язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно з положеннями ч.4 ст.378 КАС України, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Із системного аналізу наведеної статті слідує, що відстрочення, розстрочення виконання рішення суду здійснюється у виняткових випадках і є правом, а не обов'язком суду, а відповідне рішення приймається судом на основі закону та власних переконань.
Необхідною умовою для надання відстрочення виконання рішення суду є наявність виняткових обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору та інші обставини справи.
При цьому, підставою для відстрочення виконання рішення можуть бути лише конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, тому всі ці обставини повинні бути доведені заявником.
Виходячи з наведеного, вирішуючи питання про можливість відстрочення виконання рішення суду про стягнення заборгованості, в першу чергу підлягають встановленню наявність обставин, які ускладнюють виконання рішення і впливають на спроможність оплатити вказану заборгованість.
Основною обставиною, що ускладнює виконання судового рішення заявник вказує на те, що розпорядник коштів вищого рівня - економічне управління Командування Повітряних Сил Збройних Сил України не здійснило на даний час нарахування коштів на рахунок військової частини НОМЕР_1 , на підставі здійснено розрахунку, з метою виконання рішення суду у справі № 2340/4525/18.
Дослідивши матеріали поданої заяви, а також проаналізувавши наявність підстав для відстрочення виконання рішення суду у справі № 2340/4525/18, суд дійшов висновку, що в задоволенні поданої заяви слід відмовити, оскільки в даному випадку заявником не було доведено належними, допустимими та достатніми доказами наявності виняткових обставин, що ускладнюють виконання рішення суду - відсутність коштів на рахунках військової частини. Посилання заявника на здійснені розрахунки не береться судом до уваги, оскільки такі розрахунки не можуть беззаперечно свідчити про відсутність коштів на рахунках.
Більш того, суд наголошує, що посилання заявника на ті обставини, які на його думку ускладнюють виконання рішення суду є безпідставним, оскільки, виходячи з правової позиції Європейського суду з прав людини, в тому числі у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року), якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Тобто, обмежене фінансування бюджетної установи не може бути підставою не виконувати рішення суду, яке набрало законної сили та за яким відкрито виконавче провадження, оскільки в даному випадку буде порушуватись правомірне очікування позивача на швидке та належне відновлення його прав та інтересів по цьому рішенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 294, 295, 378 КАС України, суд,
В задоволенні заяви військової частини НОМЕР_1 про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі № 2340/4525/18, в частині зобов'язання військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні соціальної додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за період 2015, 2016, 2017 та 2018 роки, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, 21.09.2018 - відмовити повністю.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, однак апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя С.М. Гарань
Повний текст ухвали виготовлено 15.05.2019