07 травня 2019 року справа № 2340/4682/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гараня С.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Гордієнка Ю.П.,
представників позивача ОСББ “Будинок мрій 2/1” - Жеребило В.Д. (за посадою) та адвоката Гаврильченка В.М. (за ордером),
представника відповідача Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Черкаської міської ради - Горшанової ОСОБА_1 . (за довіреностями),
представника третьої, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача корпорація “Житлобудінвест-Ч” - адвоката Руденка О.І. (за ордером),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Будинок мрій 2/1” до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Черкаська міська рада та корпорація “Житлобудінвест-Ч”, про визнання протиправними та скасування наказів,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось ОСББ “Будинок мрій 2/1” з адміністративним позовом до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, треті особи , які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Черкаська міська рада та корпорація “Житлобудінвест-Ч”, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ начальника управління планування та архітектури Департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради від 02.09.2016 № 75 про надання корпорації “Житлобудінвест-Ч” містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 , що АДРЕСА_2 м. Черкаси;
- визнати протиправним та скасувати наказ директора Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 13.06.2018 № 263 про затвердження корпорації “Житлобудінвест-Ч” містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем корпорації «Житлобудінвест-Ч» протиправно надано містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 на будівництво приміщень громадського призначення, оскільки підставою для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні. Саме цим твердженням позивач і обґрунтовує свій позов та вказує, як на підставу скасування містобудівних умов.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, зазначених вище.
Відповідач у визначений судом строк надав до суду відзив на позов, згідно якого позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні, вказав що містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_3 Черкаси АДРЕСА_1 на будівництво приміщень громадського призначення були надані корпорації «Житлобудінвест-Ч» на підставі заяви, державного акту на право власності на земельну ділянку та повного пакету документів визначених законодавством України.
В судовому засіданні представник відповідача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Черкаської міської ради у задоволенні позовних вимог просила відмовити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - корпорація “Житлобудінвест-Ч” проти задоволення позову просив відмовити, надав письмові пояснення, в яких вказав, що згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки від 19.06.2009 корпорація купила земельну ділянку площею 716 кв.м., кадастровий номер НОМЕР_1 , цільове призначення якої було для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд. Згідно з Генеральним планом міста на той час ця земля належала до земель житлової забудови. В 2011 році новий Генеральний план відніс ці землі до земель громадської забудови (територія громадських центрів, художні майстерні), тому корпорація у 2016 році отримала, а в 2018 році змінила містобудівні умови і обмеження згідно оскаржуваних наказів і розпочала будівництво громадських приміщень. Але для використання вказаної земельної ділянки було прийнято рішення її частину віддати в користування позивача шляхом укладення договору сервітуту, а на іншій частині продовжити будівництво громадських приміщень.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Відповідно договору купівлі-продажу земельної ділянки корпорація “Житлобудінвест-Ч” від 19.06.2009 зареєстрованого в реєстрі за № 1408 придбала земельну ділянку площею 716 кв.м., кадастровий номер НОМЕР_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 з цільовим призначенням - для будівництва і ослуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
На підставі заяви корпорації “Житлобудінвест-Ч”, державного акту на право власності на земельну ділянку від 19.11.2008 № НОМЕР_2 , витягу з Державного реєстру правочинів від 19.06.2009 № 7416046, наказом Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 02.09.2016 № 75 вказаній юридичній особі надані містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 для будівництва приміщень громадського призначення.
13 червня 2018 року наказом Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради № 263 «Про затвердження корпорації “Житлобудінвест-Ч” містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 5» внесено зміни до наказу Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 02.09.2016 № 75 у зв'язку з коригуванням техніко-економічних показників, а саме: поверховість об'єкта змінюється з двох поверхів на три.
Вважаючи, вказані накази протиправними та такими, що видані з порушенням норм чинного законодавства України позивач звернувся за їх оскарженням.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI), який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до п.п. 7 та 8 ч. 1 ст. 1 Закону № 3038-VI містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій; містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 2 Закону № 3038-VI планування і забудова територій діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає: прогнозування розвитку територій; забезпечення раціонального розселення і визначення напрямів сталого розвитку територій; обґрунтування розподілу земель за цільовим призначенням; взаємоузгодження державних, громадських та приватних інтересів під час планування і забудови територій; визначення і раціональне взаємне розташування зон житлової та громадської забудови, виробничих, рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих, історико-культурних та інших зон і об'єктів; встановлення режиму забудови територій, на яких передбачено провадження містобудівної діяльності; розроблення містобудівної та проектної документації, будівництво об'єктів; реконструкцію існуючої забудови та територій; збереження, створення та відновлення рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих територій та об'єктів, ландшафтів, лісів, парків, скверів, окремих зелених насаджень; створення та розвиток інженерно-транспортної інфраструктури; створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення; проведення моніторингу забудови; ведення містобудівного кадастру; здійснення контролю у сфері містобудування.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону № 3038-VI інструментом державного регулювання планування територій є містобудівна документація, яка поділяється на документацію державного, регіонального та місцевого рівнів.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 8 Закону № 3038-VI планування територій здійснюється на державному, регіональному та місцевому рівнях відповідними органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування. Планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку.
Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації (ч. 3 ст. 8 Закону № 3038-VI).
Процедуру надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст визначає Порядок надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 № 109, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 22.07.2011 за № 912/19650 (далі - Порядок № 109, у редакції, чинній на момент видачі спірних містобудівних умов та обмежень).
Пунктом 2.1 Порядку № 109 визначено, що містобудівні умови та обмеження є основною складовою вихідних даних. Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом семи робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви разом із документами, передбаченими пунктом 2.2 цього розділу, у порядку, встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Згідно з п. 2.2 Порядку № 109 для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовником додаються: засвідчена в установленому порядку копія документа про право власності (користування) земельною ділянкою; ситуаційний план (схема) щодо місцезнаходження земельної ділянки (у довільній формі); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; кадастрова довідка з містобудівного кадастру (у разі наявності); черговий кадастровий план (витяг із земельного кадастру - за умови відсутності містобудівного кадастру); фотофіксація земельної ділянки (з оточенням); містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва.
Відповідно до п. 2.4 Порядку № 109, розгляд заяви, надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх видачі здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку, встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.
Підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень згідно Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.
Згідно з ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації. Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.
Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.
Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються: 1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; 2) копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); 3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; 4) витяг із Державного земельного кадастру.
Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об'єкта будівництва.
Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.
Підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки за адресою: Черкаси АДРЕСА_1 , на будівництво приміщень громадського призначення були надані корпорації «Житлобудінвест-Ч» на підстави заяви, державного акту та право власності на земельну ділянку та повного пакета документів, визначених Законом.
Тобто, судом встановлено, що корпорація «Житлобудінвест-Ч» подала усі необхідні документи, визначені зазначеними положеннями закону для видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач же обґрунтовує свій позов та вказує як основну підставу для скасування містобудівних умов на невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»:
містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій;
генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту;
план зонування території (зонінг) - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
Згідно з генеральним планом забудови міста, затвердженим рішенням Черкаської міської ради від 29.12.2011 № 3-505 це територія громадських центрів, художні майстерні.
Відповідно до плану зонування території міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 № 2-513, об'єкт потрапляє у функціональну зону Г-Іп- перспективна ділова зона.
Цільове призначення земельної ділянки - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Функціональне призначення земельної ділянки - категорія земель - землі житлової та громадської забудови.
Крім того, багатоквартирний будинок за адресою АДРЕСА_4 , в якому було створено ОСББ «Будинок мрій 2/1» знаходиться зовсім на іншій земельній ділянці.
Цей будинок зданий в експлуатацію 17.11.2017, а містобудівні умови і обмеження наказом відповідача за № 263 були надані корпорації «Житлобудінвест-Ч» 13.06.2018.
Також слід звернути увагу на те, що позивач посилається в обґрунтування своїх доводів на лист генерального директора корпорації «Житлобудінвест-Ч» Шелегона М.В. від 05.10.2017 № 1386, який начебто запевнив інвесторів та органи місцевої влади, що гарантує передачу частини земельної ділянки, для повноцінного функціонування житлового будинку з користування ОСББ «Будинок мрій 2/1».
Проте, відповідно до ст. 94 КАС України, позивачем не було надано письмовий доказ на підтвердження доводів вказаної обставини.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», до органів державного архітектурно- будівельного контролю належать структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій; виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.
Таким чином, проводити перевірку законності надання містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки віднесено до повноважень органів архітектурно-будівельного контролю, відповідно до Закону.
Враховуючи вищевикладене, Департаментом архітектури та містобудування Черкаської міської ради були надані містобудівні умови і обмеження корпорації «Житлобудінвест-Ч» у повній відповідності до Закону, а твердження позивача не знаходять свого підтвердження.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.М. Гарань
Рішення складене у повному обсязі 15.05.2019.