16 травня 2019 р. м. ХерсонСправа № 821/2039/17
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши у порядку письмового провадження заяву про визнання виконавчого листа частково таким, що не підлягає виконанню в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" до Виконавчого комітету Херсонської міської ради, третя особа - Херсонська міська рада про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
04.04.2019 року Виконавчий комітет Херсонської міської ради звернувся до суду із заявою про визнання виконавчого листа, виданого 03.12.2018 року Херсонським окружним адміністративним судом, в частині зобов'язання виконавчого комітету Херсонської міської ради прийняти рішення у відповідності до вимог розділу VII Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та розділу V Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 870 таким, що не підлягає виконанню та зупинення виконавчого провадження № 579913835.
Заявник обґрунтовує дану заяву тим, що 29.12.2018 року за вх. 1428-14138-9/21 виконавчим комітетом Херсонської міської ради отримано постанову від 17.12.2018 про відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа №821/2039/17, виданого 03.12.2018 року Херсонський окружним адміністративним судом, про зобов'язання виконавчого комітету Херсонської міської ради розглянути заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" про розрахунок різниці тарифу та прийняти рішення у відповідності до вимог розділу VII Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та розділу V Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 870.
Постановою про відкриття ВП зобов'язано Заявника/Боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
08.01.2019 року за вих. № 8-14138-9/21 Заявником/Боржником до головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області направлено заяву про закінчення виконавчого провадження відповідно до пункту 9 частини першої статті 39 Закону України № 1404-VIII "Про виконавче провадження" та завірену копію рішення виконавчого комітету Херсонської міської ради від 18.12.2018 № 441 "Про розгляд заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" про розрахунок різниці тарифу".
Проте, 20.03.2019 за вх. №8-2442-111/21 Заявником/Боржником отримано постанову від 13.03.2019 про стягнення виконавчого збору та за вх. №8-2441-11/21 постанову від 13.03.2019 про накладення штрафу.
Виконавчий комітет Херсонської міської ради вважає виконавчий лист № 821/2039/17, виданий 03.12.2018 року Херсонський окружним адміністративним судом в частині зобов'язання виконавчого комітету Херсонської міської ради прийняти рішення у відповідності до вимог розділу VII Закону України "Про житлово - комунальні послуги" та розділу V Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 870 таким, що не підлягає виконанню. Вказує на те, що виконання виконавчого листа є неможливим з огляду на відсутність відповідних повноважень, а обов'язок його виконання призведе до порушення відповідачем приписів статті 17, частини третьої статті 24, частини першої статті 52, частини шостої ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування".
Від представника Виконавчого комітету Херсонської міської ради надійшло клопотання про відкладення розгляду заяви у зв'язку з перебуванням у щорічній відпустці.
Представник товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" по суті заяви про визнання виконавчого листа частково таким, що не підлягає виконанню заперечує та зазначає, що Херсонським окружним адміністративним судом та Одеським апеляційним адміністративним судом під час розгляду даної справи встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Україна" надавало послуги на утримання будинків, споруд та прибудинкових територій. На період з 01.01.2017 року по 01.09.2017 року поширювалася чинність Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 року № 1875-ІV, а тому, товариство з обмеженою відповідальністю "Україна" вважає безпідставним посилання заявника на неможливість останнім виконати виконавчим лист та визнання його таким, що не підлягає виконанню, з підстав втрати чинності зазначеного Закону 01.05.2019 року.
Крім того, виконавчий документ винесено відповідно до вимог КАС України, а ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2018 року розширило можливість заявника виконати рішення суду відповідно до вимог Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 870.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Україна" просить суд відмовити Виконавчому комітету Херсонської міської ради в задоволенні заяви про визнання виконавчого листа № 821/2039/17 виданого 03.12.2018 р. Херсонським окружним адміністративним судом таким, що не підлягає виконанню та зупинення виконавчого провадження №579913835.
Представник ТОВ "Україна" та відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області просили заяву розглядати у порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 374 КАС України суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви.
Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути заяву в порядку письмового провадження.
Вирішуючи заяву, суд виходить з такого.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 02.03.2018 року у справі № 821/2039/17 позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Херсонської міської ради з приводу невиконання вимог ч. 4 ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" стосовно товариства з обмеженою відповідальністю "Україна". Зобов'язано Виконавчий комітет Херсонської міської ради виконати вимоги ч.4 ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" щодо відшкодування з відповідного місцевого бюджету товариству з обмеженою відповідальністю "Україна" різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг у розмірі 625354,54 грн.
Відповідно до постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.09.2018 року у справі № 821/2039/17 рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 02 березня 2018 року скасовано. Ухвалено нове рішення, яким позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" задоволено частково. Зобов'язано виконавчий комітет Херсонської міської ради розглянути заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" про розрахунок різниці тарифу та прийняти рішення у відповідності до вимог розділу VII Закону України "Про житлово - комунальні послуги" та розділу V Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 р. № 870.
03.10.2018 року Херсонським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі № 821/2039/17 про зобов'язання Виконавчий комітет Херсонської міської ради розглянути заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" про розрахунок різниці тарифу та прийняти рішення у відповідності до вимог розділу VII Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та розділу V Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 р. № 870.
17.12.2018 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 57913835 з примусового виконання виконавчого листа № 821/2039/17, виданого 03.10.2018 року, відповідно до якої боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Відповідно до листа від 08.01.2019 року № 8-14138-9/21 адресованого головному державному виконавцеві відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області Колпакову В.О., за результатами розгляду постанови про відкриття виконавчого провадження від 17.12.2018 року № 57913835, зареєстрованого виконавчим комітетом міської ради 29.12.2018 року за № 8-14138-9/21, Виконавчий комітет Херсонської міської ради надає завірену копію рішення виконавчого комітету міської ради від 18.12.2018 року № 441 "Про розгляд заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" про розрахунок різниці тарифу" та просить, відповідно до пункту 9 частини першої статті 39 Закону України "Про виконавче провадження", закінчити дане виконавче провадження.
Відповідно до рішення Виконавчого комітету Херсонської міської ради від 18.12.2018 року № 441 "Про розгляд заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" про розрахунок різниці тарифу" на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.09.2018 року та ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2018 року за справою № 821/2039/17, керуючись статтею 40 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчий комітет міської ради вирішив розглянути заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" про розрахунок різниці тарифу від 28.11.2017 року № 358.
13.03.2019 року винесено постанову про накладення штрафу у виконавчому провадженні № 57913835, відповідно до якої постановлено за невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення суду, що зобов'язує боржника виконати певні дії накладено на боржника Виконавчий комітет Херсонської міської ради штраф на користь держави у розмірі 5100,00 грн.
Суд зазначає, що постанову суду Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.09.2018 року та ухвала Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2018 року набрали законної сили і є чинними.
Виконавчий лист у справі № 821/2039/17, виданий 03.10.2018 року Херсонським окружним адміністративним судом Виконавчим комітетом Херсонської міської ради не виконано.
Щодо вимоги про зупинення виконавчого провадження № 579913835 про зобов'язання виконавчого комітету Херсонської міської ради розглянути заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" про розрахунок різниці тарифу та прийняти рішення у відповідності до вимог розділу VII Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та розділу V Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 870, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 3 ст. 374 КАС України до розгляду заяви суд має право своєю ухвалою зупинити виконання за виконавчим документом або заборонити приймати виконавчий документ до виконання.
Таким чином, зупинення виконання за виконавчим документом є правом суду, а не його обов'язком.
Крім того, суд не може погодитись і з твердженнями заявника про те, що норми, що регулюють надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, управління будинком, спорудою або групою будинків, ремонту приміщень, будинків, споруд 10.06.2017 року втратили чинність.
На спірні правовідносини з 01.01.2017 року по 01.09.2017 року поширюється чинність Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 року № 1875-IV. Закон України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 року № 1875-IV втратив чинність 01.05.2019 року.
У даному конкретному випадку, посилання відповідача суперечать положенням ст.58 Конституції України, відповідно до змісту яких закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
А тому, до конкретного факту чи випадку необхідно застосовувати той закон, який діяв на момент, коли трапився цей випадок або мав місце даний факт. Це правило відтворює сталість у відносинах між суб'єктами права, впевненість осіб у стабільності їх правового становища, в міцності правопорядку.
Відповідно, зміст суб'єктивного права особи, у тому числі права особи на звернення до суду, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення відповідного права.
Неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акту полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватися до правовідносин, які існували до набрання ним чинності.
Питання щодо визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, врегульовані ст. 374 КАС України.
Відповідно до положень ч. 2, 4 ст. 374 КАС України суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Про виправлення помилки у виконавчому документі та визнання його таким, що не підлягає виконанню, суд постановляє ухвалу. Якщо стягнення за таким виконавчим документом уже відбулося повністю або частково, суд одночасно з вирішенням вказаних питань на вимогу боржника стягує на його користь безпідставно одержане стягувачем за виконавчим документом.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що у задоволенні заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню слід відмовити.
Керуючись ст. 241, 248, 374 КАС України, суд
ухвалив:
У задоволенні заяви про визнання виконавчого листа в частині зобов'язання виконавчого комітету Херсонської міської ради прийняти рішення у відповідності до вимог розділу VII Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та розділу V Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 870 таким, що не підлягає виконання відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Якщо ухвалу було постановлено поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею.
Суддя Варняк С.О.