Справа № 420/23/19
06 травня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Приморської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1 , Державного реєстратора КП Новоселівської сільської ради “Регіональне бюро державної реєстрації” Бондаря Олексія Миколайовича про скасування рішення державного реєстратора КП Новоселівської сільської ради “Регіональне бюро державної реєстрації” ОСОБА_2 О.М. №40024127 від 06.03.2018 року про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на квартиру АДРЕСА_1 , зобов'язати ОСОБА_1 привести квартиру АДРЕСА_1 у відповідність до технічного паспорту від 20.05.2017 року б/н,-
З позовом до суду звернулась Приморська районна адміністрація Одеської міської ради до ОСОБА_1 , Державного реєстратора КП Новоселівської сільської ради “Регіональне бюро державної реєстрації” Бондаря Олексія Миколайовича про скасування рішення державного реєстратора КП Новоселівської сільської ради “Регіональне бюро державної реєстрації” Бондаря О.М. №40024127 від 06.03.2018 року про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на квартиру АДРЕСА_1 , зобов'язати ОСОБА_1 привести квартиру АДРЕСА_1 у відповідність до технічного паспорту від 20.05.2017 року б/н.
В судовому засіданні 06.05.2019 року представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві, оскільки відповідачем ОСОБА_1 після набуття права власності на квартиру самовільно здійснені її реконструкція без подання декларацій про початок та завершення реконструкції, в зв'язку із чим, є підстави вважати вказану реконструкцію квартири самовільною, а рішення державного реєстратора незаконним, оскільки до реєстрації не були подані документи про право власності на збільшену частину квартири за рахунок підвального приміщення, яке є загальною власністю та перебуває на балансі місцевої влади. Відповідач - Державний реєстратор КП Новоселівської сільської ради “Регіональне бюро державної реєстрації” ОСОБА_3 . був сповіщений належним чином про день, час та місце слухання справи, але в судове засідання не прибув без поважних причин подав заяву про розгляд справи за його відсутності. Відповідач ОСОБА_1 була сповіщена належним чином про день, час та місце слухання справи, але в судове засідання не прибула без поважних причин, в зв'язку із чим, суд на підставі положень ч.1 ст.205 КАС України, ухвалив рішення щодо продовження розгляду цієї справи в цьому ж судовому засіданні за такою явкою учасників судочинства.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановлює наступні факти та обставини:
Відповідач - Державний реєстратор КП Новоселівської сільської ради “Регіональне бюро державної реєстрації” Бондарь О.М., на підставі ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» є посадовою особою центрального органу державної виконавчої влади, яка згідно ст.ст.4,8,15,16,19 цього ж Закону здійснює повноваження щодо реєстрації речових прав на об'єкти нерухомого майна, а тому позовні вимоги щодо оскарження його актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.1 ч.1 ст.19 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.
На адресу Приморської районної адміністрації Одеської міської ради надійшов лист разом з додатками від юридичного департаменту Одеської міської ради від 22.08.2018 року № 1849вих, в якому зазначено, що управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради встановлено що гр. ОСОБА_1 здійснено незаконну реконструкцію квартири АДРЕСА_1 , а саме: виконанні роботи з влаштування прорізу в підлозі кухні з метою приєднання до квартири приміщення підвалу.
Вказаний факт підтверджується листом від Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської (надалі Управління) ради від 27.04.2018 року №01-8/851вх, так в листі зазначено, що під час здійснення перевірки посадовою особою управління, встановлено що однокімнатна квартира АДРЕСА_1 , загальною площею 30,1 кв. та житловою площею 12,4 кв.м., належала гр. ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 29.09.2017 року № 4-1536.
На момент виїзду на місце посадовою особою Управління ( АДРЕСА_2 ), було встановлено, що на даному об'єкті виконувалися будівельні роботи з внутрішнього оздоблення стін, підлоги, та стелі квартири, а також роботи із заміни інженерних комунікацій квартири.
Однак, враховуючи наявні, надані та пред'явлені документи, встановлено, що власник квартири АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_1 виконала будівельні роботи з реконструкції зазначеної вище квартири шляхом влаштування прорізу в підлозі в приміщені кухні та приєднано до квартири приміщення підвалу загального користування орієнтовно площею 29,5 кв.м., за рахунок чого збільшено загальну площу квартири. Виявлені правопорушення підтверджуються матеріалами фотофіксації.
06.03.2018 року гр. ОСОБА_1 здійснила остаточну легалізацію самочинного будівництва шляхом державної реєстрації прав на реконструйовану квартиру АДРЕСА_1 . Для цього вона звернулася до державного реєстратора Комунального підприємства Новоселівської сільської ради "Регіональне бюро державної реєстрації-” Бондаря Олексія Миколайовича.
06.03.2018 року державним реєстратором прийнято рішення №40024127, яким внесено зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в запис про право власності на зазначену квартиру а саме: - загальну площу квартири АДРЕСА_1 змінено з 30,1 кв.м. загальної площі та житлової площі в 12,54 кв.м. змінено на 59,6 кв.м. загальної площі (тобто квартира АДРЕСА_1 збільшилася на 29, 5 кв.м.)
Підставою для внесення змін у запис про право власності на квартиру були наступні документи: висновок № 25-2/13 від 03.03.2018 року, виготовлений ФОП ОСОБА_4 та технічного паспорту інвентаризації нерухомого майна на № б/н від 03.03.2018 року, виготовленого ФОП ОСОБА_5 та договору купівлі-продажу від 29.09.2017 року № 4-1536.
Проаналізувавши оскаржуваний акт суб'єкту владних повноважень, з огляду на положення ч.2 ст.2 КАС України, суд приходить до висновку про те, що наявні підстави для скасування оскаржуваного рішення державного реєстратора з таких підстав.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав на момент прийняття оскаржуваного рішення були врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (надалі - Закон) в редакції від 01.01.2016 року.
Відповідно до статті 2 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Згідно ч.3 ст.10 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, вимови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Згідно частини 4 статті 18 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.
Частиною 2 статті 18 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень'' передбачено, що перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Умови, підстави та процедуру проведення державної реєстрації, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав визначено Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (надалі - Порядок №1127).
Згідно п. 18 Порядку № 1127 за результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації.
Абзацом 5 пункту 54 Порядку № 1127 (в редакції, що діяла на час здійснення держреєстрації) для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, що створюється шляхом поділу або об'єднання, подаються: документ, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна до його поділу або об'єднання (крім випадків, коли право власності на такий об'єкт вже зареєстровано в Державному реєстрі прав); документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта (крім випадків, коли об'єкт нерухомого майна створюється шляхом поділу або об'єднання без проведення будівельних робіт, що відповідно до законодавства потребують отримання дозволу на їх проведення); технічний паспорт на новостворений об'єкт нерухомого майна;
Статтею 24 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” передбачено, що у державній реєстрації прав може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом; подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження.
Стосовно документу, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.
Виходячи зі змісту інформаційної довідки з Держреєстру речових прав на нерухоме майно, Відповідач 2 прийняв оскаржуване рішення №40024127 від 06.03.2018 року про державну реєстрацію прав на квартиру на підставі: висновку № 25-2/13 від 03.03.2018 року, виготовлений ФОП ОСОБА_5 та технічного паспорту інвентаризації нерухомого майна на № б/н від 03.03.2018 року, виготовленого ФОП ОСОБА_5 та договору купівлі-продажу від 29.09.2017 року № 4-1536.
Враховуючи той факт, що державний реєстратор Бондар О.М. здійснив реєстрацію прав на реконструйовану квартиру АДРЕСА_1 на підставі документів, які не надають право власності на реконструйовану квартиру та декларація про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта взагалі відсутня, підстави для існування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запису про :міни, включені до реєстру на підставі оскаржуваного рішення №40024127 від
06.03.2018 року відсутні.
Таким чином, рішення державного реєстратора підлягає скасуванню в судовому порядку, оскільки воно засвідчує набуття ОСОБА_1 права власності на самовільно реконструйовану квартиру у збільшеному розмірі за рахунок підвального приміщення цього будинку, що є місцем загального користування та перебуває у власності всіх співвласників майна багатоквартирного будинку, а також тому, що воно прийняте на за відсутності зареєстрованої у встановленому порядку декларації про готовність об'єкта до експлуатації, а тому суд вважає за необхідним задовольнити позовні вимоги та скасувати оскаржене рішення державного реєстратора на підставі положень ч.1 ст.245 КАС України.
Пунктом 3.21. ДБН А.2.2.-3-2014 “Склад та зміст проектної документації на будівництво” встановлено, що реконструкція - це перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об'єкта будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, в наслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукту, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг. Реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих і огороджувальних конструкцій та призупинення на час виконання робіт експлуатації об'єкту в цілому або його частини (за умови автономності).
Відповідно до ст. 32 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності” та ДСТУ-Н.Б.В.1.2.-16:2013 визначення класу наслідків (відповідальності), даний об'єкт будівництва відноситься до об'єктів з незначним класом наслідків (відповідальності)-СС 1.
Згідно ч.1 ст.31 вищезазначеного закону проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.
Проектну та дозвільну документацію на проведення будівельних робіт з реконструкції квартири 3 17 за весь період перевірки з 02.04.2018 року по 12.04.2018 року власником квартири гр. ОСОБА_1 не було надано.
Згідно з даними реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, які засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, відсутня інформація стосовно реєстрації дозвільних документів з реконструкції квартири АДРЕСА_1 на проведення будівельних робіт з реконструкції квартири АДРЕСА_1 .
Згідно ч.1 ст.11 Закону України “Про архітектурну діяльність'' та п. 8.3 ДБН А.3.1-5-2016 “Організація будівельного виробництва” під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється авторський нагляд.
Відповідно до п.2 Порядку здійснення авторського нагляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 903 від 11.07.2007 року (далі Порядок № 903) авторський нагляд здійснюється архітектором - автором проекту або уповноваженими особами відповідно до законодавства та договору із замовником (забудовником) протягом усього періоду будівництва і передбачає контроль за відповідністю будівельно-монтажних робіт проекту.
Відповідно до п.2 порядку №903 у разі відмови підрядника виконати роботи з усунення виявлених відхилень генеральний проектувальник письмово повідомляє про це замовнику (забудовнику) та відповідній інспекції державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття ними заходів згідно із законодавством.
На момент перевірки, уповноваженою особою Управління, встановлено, що журнал авторського нагляду на об'єкті будівництва відсутній та за весь період проведення позапланової перевірки не пред'явлений.
Таким чином, замовником будівництва гр. ОСОБА_1 не забезпечено здійснення авторського нагляду за будівництвом за вказаною адресою, чим порушено ч.1 ст.11 Закону України “Про архітектурну діяльність" та п.2 Порядку №903 від 11.07.2007 року.
Згідно до абз.1 ч.1 ст.11 Закону України "Про архітектурну діяльність" під час здійснення будівництва здійснюється авторський та технічний нагляд. Відповідно до абз.2 ч.1 ст.11 Закону України “Про архітектурну діяльність" технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат.
Згідно до п.2 Порядку здійснення технічного нагляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року (далі Порядок) технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об'єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни і зокрема шляхом знесення) такого об'єкта.
Відповідно до п. З Порядку № 903 технічний нагляд здійснюють особи, що мають виданий відповідно до законодавства архітектурно-будівельною атестаційною комісією кваліфікацій сертифікат.
На момент здійснення перевірки уповноваженою особою з Управління, встановлено що виконавча документація на об'єкті будівництва відсутня та за весь період проведення позапланової перевірки не пред'явлена.
Враховуючи викладене вище, слід вважати, що гр. ОСОБА_1 не забезпечено здійснення технічного нагляду за будівництвом за адресою: АДРЕСА_2 , чим порушено абз.2, ч.1 ст.11 Закону України "Про архітектурну діяльність” та п.2 Порядку № 903 від 11.07.2011 року.
Підсумовуючи викладене вище, є підстави вважати, що гр. ОСОБА_6 здійснено незаконну реконструкцію квартири АДРЕСА_1 шляхом влаштування прорізу в підлозі кухні з метою приєднання до вказаної вище квартири приміщення підвалу.
Згідно пункту 1.4.6. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2005 року № 76 власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов'язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану. У разі якщо самовільне перепланування або переобладнання приводить до погіршення технічного стану жилого будинку в цілому та порушуються права інших споживачів, зазначені роботи виконуються виконавцем послуг, питання відшкодування вартості цих робіт власником, наймачем (орендарем) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення вирішується у судовому порядку.
Згідно ст.376 Цивільного Кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, шо не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Самовільною реконструкцією квартири АДРЕСА_1 Одесі ОСОБА_1 порушила норми чинного законодавства щодо порядку проведення будівельних робіт.
У зв'язку з цим, зазначене житлове приміщення повинно бути приведено відповідачем за власний рахунок до попереднього стану, а саме до стану набуття позивачем права власності на вказану квартиру за договором від 29.09.2017 року № 4-1536 та відповідно до технічного паспорту квартири від 20.05.2017 року б/н, в зв'язку із чим, аналогічна позовна вимога Приморської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1 підлягає задоволенню згідно положень ч.1 ст.245 КАС України.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.139, 242-246 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Скасувати рішення державного реєстратора КП Новоселівської сільської ради “Регіональне бюро державної реєстрації” Бондаря Олексія Миколайовича №40024127 від 06.03.2018 року про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на квартиру
АДРЕСА_3 . Зобов'язати ОСОБА_1 привести квартиру АДРЕСА_1 у відповідність до технічного паспорту від 20.05.2017 року б/н.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 16.05.2019 року.
Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Єфіменко К.С.
.