Україна
Донецький окружний адміністративний суд
13 травня 2019 р. Справа№200/3535/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Краснолиманське» до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 07.12.2018 року № 0100124503 на суму 127932,69 грн.,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Краснолиманське» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 07.12.2018 року № 0100124503 на суму 127932,69 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами складання Акту перевірки, 07.12.2018 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області було винесено податкове повідомлення - рішення № 0100124503, у зв'язку з чим на ТОВ «Краснолиманське» накладено штраф у розмірі 127932,69 грн.
Позивач вважає, що вищевказане податкове повідомлення - рішення є таким, що не відповідає чинному законодавству, просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0100124503 від 07.12.2018 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 березня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без проведення судового засідання та повідомлення сторін. Даною ухвалою позивачу було відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення в справі. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 березня 2019 року відмовлено Головному управлінню ДФС у Донецькій області в клопотанні про розгляд справи за правилами загального позовного провадження із викликом сторін.
22 березня 2019 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовної заяви, посилаючись на те що, позивачем податкова накладна № 38 від 30.09.2018 року зареєстрована з порушенням граничного строку, встановленого пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
09 квітня 2019 року на адресу суду надійшла від представника позивача відповідь на відзив, в якій позивач зазначив, що зведена податкова накладна від 30.09.2018 року не надається отримувачу (покупцю) і складена по товарах які використовуються в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до п.п. б) п. 198.5 ст. 198, п. 45 розділу ХХ ПКУ, тож відповідальність передбачена п. 120-1 ПКУ до податкової накладної від 30.09.2018 року № 38 яка не надається отримувачу (покупцю) та складеної відповідно до п.п. б) п. 198.5 ст. 198 ПКУ по операціях, звільнених від оподаткування, відповідно до п. 45 розділу ХХ ПКУ не застосовується.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач - товариства з обмеженою відповідальністю «Краснолиманське» зареєстровано у якості юридичної особи, код ЄДРПОУ 32281519, основним видом діяльності ТОВ «Краснолиманське» є добування кам'яного вугілля (код КВЕД 05.10).
Відповідач - є юридичною особою публічного права - установою, яка є територіальним органом Державної фіскальної служби України, яка в свою чергу, була створена в процесі перетворення Державної податкової служби України, та яка наділена правовим статусом контролюючого органу. Загальний обсяг правоздатності такого суб'єкта податкових відносин, як «контролюючий орган», визначено положеннями ст. 41 Податкового кодексу України. Зміст функцій контролю цих органів визначено положеннями ст. 61 Податкового кодексу України.
ГУ ДФС у Донецькій області проведено камеральну перевірку ТОВ «Краснолиманське» щодо дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за період вересень 2018 року.
За результатами перевірки складено акт від 26.11.2018 року № 909/05-99-45-03/32281519 «Про результати камеральної перевірки дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за період вересень 2018 року ТОВ «Краснолиманське», який отримано позивачем 05 грудня 2018 року.
Згідно висновку, викладеного в акті камеральної перевірки від 26.11.2018 року № 909/05-99-45-03/32281519 встановлено порушення п. 201.10 статті 201 ПКУ в частині порушення термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних за період вересень 2018 року.
Позивач не погодився з висновками викладеними в Акті перевірки, та строки, надані п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України надав свої заперечення до Акту перевірки від 10.12.2018 року № 184/3.
02 січня 2019 року ТОВ «Краснолиманське» отримано відповідь, якою заперечення від 10.12.2018 року № 183/3 до акту перевірки від 26.11.2018 року № 909/05-99-45-03/32281519 залишено без задоволення.
За результатами складання Акту перевірки, 07.12.2018 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0100124503 (отримане Позивачем 14.12.2018 року) у зв'язку з чим, на ТОВ «Краснолиманське» накладено штраф у розмірі 127932,69 грн.
Не погодившись з податковим повідомленням - рішенням, прийнятим до спливу строку наданого платнику податків Податковим кодексом України для подання заперечень до акту перевірки, ТОВ «Краснолиманське» 14.12.2018 року направило скаргу до Державної фіскальної служби України за № 188/2.
За результатами адміністративного оскарження зазначене податкове повідомлення - рішення залишено без змін.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України (далі -ПК України), який відповідно до пункту 1.1 статті 1 цього Кодексу регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з положенням п. 41.1, 41.2 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Відповідно до п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України, Платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;
б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);
в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;
г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов'язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З метою застосування цього пункту податкові зобов'язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах: придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання; придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
У разі якщо на момент перевірки платника податку контролюючим органом в акті вибіркової (часткової) інвентаризації, проведеної платником податку на вимогу такого органу, виявлено нестачу придбаних таким платником товарів (крім випадку, якщо така нестача обумовлена знищенням внаслідок дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідно до законодавства), для цілей розділу V цього Кодексу такі товари вважаються використаними платником податку в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Відповідно до п. 45 розділу ХХ Податкового кодексу України, тимчасово, до 1 січня 2022 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00згідно з УКИ ЗЕД.
Як вже судом зазначалось, основним видом діяльності ТОВ «Краснолиманське» є добування кам'яного вугілля (код КВЕД 05.10, що було також зазначено в акті перевірки.
У разі застосування зазначеної пільги норми пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України не застосовуються в частині товарів/послуг, необоротних активів, суми податку на додану вартість з вартості яких були включені до податкового кредиту у звітних (податкових) періодах, що передували періоду початку застосування пільги.
Таким чином, під час проведення перевірки податковим органом не враховано особливий режим оподаткування ПДВ операцій з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД.
30 вересня 2018 року ТОВ «Краснолиманське», відповідно до п. 45 підрозділу 2 розділу ХХ, п.п.б. 198.5 п. 198.5 ст. 198 ПКУ, складено зведену податкову накладну № 38 на суму ПДВ 1279326,89 грн., яку підприємство спрямувало на реєстрацію 15.10.2018 року о 19 год. 56 хв., тобто в терміни встановлені Податковим кодексом України в межах операційного дня, що підтверджується протоколом відправлення податкової накладної.
Відповідно до абз. 13 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, якщо протягом дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
15 жовтня 2018 року підприємством ТОВ «Краснолиманське» квитанція, яка підтверджує реєстрацію податкової накладної від 30.09.2018 року № 38 не отримано, квитанцію про прийняття даних податкових накладних надіслано 16.10.2018 року, тобто наступного операційного дня за днем їх подання, таким чином, відповідно до абз. 13 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна від 30.09.2018 року № 38 вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.10.2018 року, в терміни встановленими п. 201.10 ст. 201 ПКУ.
Тобто, відповідно до абз. 9 п. 201.10. ст. 201 ПКУ датою та часом надання податкової накладної від 30.09.2018 року № 38 до центрального органу на реєстрацію у ЄРПН вважається 15.10.2018 року, як зазначено у повідомленні.
Відповідно до п. 120-1.1 ст . 120-1, Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.
У разі реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 цієї статті, не застосовуються.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст. 72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб'єкт не забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч. 2 ст. 19 КАС України.
Натомість факт порушення прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах знайшов підтвердження проведеним судовим розглядом, що є визначеною процесуальним законом обставиною для скасування оскарженого рішення владного суб'єкта.
При розв'язанні спору, суд також зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення від 21.01.1999 року у справі «Гарсія Руїз проти Іспанії», від 22.02.2007 року у справі «Красуля проти Росії», від 05.05.2011 року у справі «Ільяді проти Росії», від 28.10.2010 року у справі «Трофимчук проти України», від 09.12.1994 року у справі «Хіроалані проти Іспанії», від 01.07.2003 року у справі «Суомінен проти Фінляндії», від 07.06.2008 року у справі «Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії»), згідно з якими право на мотивоване (обґрунтоване) судове рішення є частиною загального права людини на справедливий і публічний розгляд справи та поширюється як на цивільний, так і на кримінальний процес.
Разом із тим, суд бере до уваги, що за змістом перелічених рішень вимога п. 1 ст. 6 Конвенції щодо обґрунтовування судових рішень не може розумітись як обов'язок суду детально відповідати на кожен довід заявника. Стаття 6 Конвенції також не встановлює правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання в першу чергу національного законодавства та оцінки національними судами. Проте Європейський суд з прав людини оцінює ступінь умотивованості рішення національного суду, як правило, з точки зору наявності в ньому достатніх аргументів стосовно прийняття чи відмови в прийнятті саме тих доказів і доводів, які є важливими, тобто такими, що були сформульовані заявником ясно й чітко та могли справді вплинути на результат розгляду справи.
Отже, з урахуванням практики Європейського Суду з прав людини, яка сформувалась з питань імперативності правила про прийняття рішення на користь платників податків при існуванні неоднозначності у тлумаченні прав та/чи обов'язків такого платника, а також ролі рішень Європейського Суду з прав людини як джерела права в Україні, позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Краснолиманське» підлягають задоволенню, а податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Донецькій області № 0100124503 від 07.12.2018 року підлягає скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 90, 139, 205, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Краснолиманське» (місцезнаходження: 85310, Донецька область, м. Родинське) до Головного управління ДФС у Донецькій області (місцезнаходження: 87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114, код ЄДРПОУ 39406028) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 07.12.2018 року № 0100124503 на суму 127932,69 грн. - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0100124503 від 07.12.2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Тарасенко І.М.