Рішення від 02.05.2019 по справі 423/476/19

02.05.2019

2о/423/49/19

423/476/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2019 року Попаснянський районний суд Луганської області

у складі: головуючого судді Архипенко А.В.

за участю: секретаря судового засідання Іваненко С.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1, зацікавлена особа Виконавчий комітет Гірської міської ради, про встановлення факту невикористання житлових чеків на приватизацію державного житлового фонду

встановив:

В поданій 12.02.2019 року заяві заявниця зазначає, що вона починаючи з 05 жовтня 1984 року мешкає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується записом у паспорті, довідкою про реєстрацію місця проживання. Даний будинок розташований у місті Гірське, яке з 1984 році відносилося до м.Первомайськ, Луганської області. Архів паспортного столу залишився у м. Первомайськ, на території, яка не контролюється українською владою.

Тобто, починаючи з 1984 року, вона є наймачем житла за адресою: АДРЕСА_1, на цей час проживає одна.

Згідно до Постанови Верховної Ради України «Про зміни в адміністративно-територіальному устрої Луганської області" і встановлення меж Перевальського і Попаснянського районів Луганської області» від 14.10.2014 № 1693-VII межі Перевальського і Попаснянського районів Луганської області, збільшивши територію Попаснянського району, що знаходяться у віданні Гірської міської ради (в тому числі територію міста Гірське), тому правильним вважати адресу заявника АДРЕСА_1.

27.11.2017 року заявник звернулася до органу приватизації Виконкому Гірської міської ради з заявою про приватизацію квартири за адресою: АДРЕСА_1. Але на своє звернення отримала відмову у приватизації, оскільки вона не надала доказів того чи були нею раніше використані її приватизаційно-житлові чеки, чи ні. На своє звернення до ПАТ "Державний ощадний банк України", у якому знаходяться відомості про житлові чеки, отримала відповідь з якої слідує про відсутність можливості надати довідку про невикористання нею житлових чеків, оскільки відділення Ощадного банку, яке розташоване в м. Попасна, Луганської області було підпорядковане відділенню №10012/0183 в м. Первомайську, Луганської області, тому архіви документів зберігались саме у м. Первомайську, Луганської області. На теперішній час відділення 10012/0183 розташовано на території, яка не контролюється українською владою, тому надати довідку про невикористання нею житлових чеків не має можливості.

Все це сталося у зв'язку з бойовими діями у Луганській області, та у зв'язку з тим, що всі відомості по житловим чекам щодо мешканців міста Гірське, яке до листопада 2014 року, відносилося до міста Первомайська Луганської області, залишилися саме в відділенні Ощадбанку України у місті Первомайськ, який у наступний час знаходиться на території, яка не контролюється українською владою.

Посилаючись на вищенаведені обставини, заявниця в поданій заяві просить суд встановити факт, який має юридичне значення, а саме факт невикористання нею житлових чеків на приватизацію державного житлового фонду за період часу з 1992 року по березень 2019 року включно, оскільки, встановлення цього юридичного факту, необхідне їй для отримання документа, що підтверджує невикористання нею житлового чеку для приватизації державного житлового фонду. Справу просила розглянути без її участі.

Представник зацікавленої особи Виконавчого комітету Гірської міської ради згідно наданої письмової заяви справу просив розглянути без його участі. Проти задоволення вимог заявниці не заперечує.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає необхідним заяву задовольнити в повному обсязі з наступних підстав.

Так, згідно ст. 12 п.3 та ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Із наданих заявником письмових доказів судом встановлені наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини. Квартира, в якій вона мешкає, на теперішній час є комунальною власністю, то все це свідчить про те, що вона ніяк не мала можливість використати своє право на приватизацію іншого житла та використати свої житлові чеки.

Так, із наданих заявником письмових доказів судом встановлено, що заявник є громадянкою України та народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у селищі Нексикан, Сусуманського району, Магаданської області, /а.с.4/

Згідно довідок з місця реєстрації та проживання заявника, вона зареєстрована з 1984 року за адресою: АДРЕСА_1, та проживає за цією адресою по наступний час, даний будинок належав до м.Первомайськ, Луганської області. Архів паспортного столу залишився у м. Первомайськ, на території, яка не контролюється українською владою.

Згідно акту депутата Гірської міської ради, складеному за участю сусідів заявниці, у квартирі за адресою: АДРЕСА_1, з 1984 року мешкає заявник, у теперішній час мешкає одна, утримує квартиру у належному стані , виконує ремонтні роботи. /а.с.16/

Крім того, судом встановлено, що 27.11.2017 року заявник звернулася до органу приватизації виконкому Гірської міської ради з заявою про приватизацію квартири за адресою: АДРЕСА_1, але на своє звернення 30.11.2017 року отримала відмову у приватизації квартири, оскільки вона не надала доказів того чи були нею раніше використані її приватизаційно-житлові чеки, чи ні.

Також суд встановив, що заявниця зверталася до ТВБВ №10012/0193 філії-Луганського обласного управління AT «Ощадбанк» та відповідно до листа від 09.11.2017 року отримала відповідь з якої слідує, що оскільки відділення Ощадного банку, яке розташоване в м.Попасна було підпорядковане відділенню №10012/0183 в м.Первомайську, Луганської області, тому архіви документів зберігались саме у м.Первомайську, Луганської області. На теперішній час відділення 10012/0183 розташовано на території, яка не контролюється українською владою, тому надати довідку про невикористання нею житлових чеків не має можливості.

Враховуючи вищенаведені встановлені судом фактичні обставини по справі, суд зазначає наступні вимоги діючого законодавства України.

Відповідно до вимог ст.1 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" № 2482-ХІІ від 19 червня 1992 року (далі Закону) приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.

Державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.

Відповідно до вимог ст. 2 Закону до об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.

Відповідно до ст. 3 Закону, приватизація здійснюється шляхом безоплатної передачі громадянам квартир з розрахунку санітарної норми 21 кв.м загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 кв.м на сім'ю.

Згідно ч.1 ст. 4 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду", житлові чеки - це приватизаційні папери, які отримують усі громадяни України і які використовуються при приватизації державного житлового фонду.

Частиною 4 ст.5 вказаного Закону передбачено, право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають в цих квартирах (будинках) або перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до введення в дію цього Закону. Кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.

Порядок приватизації квартир, визначений «Положенням про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», затверджений Наказом Міністерства ЖКХ України № 396 від 16.12.09 року. Згідно п.п. 17, 18, 20 «Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію. Громадянином до органу приватизації подається, зокрема документ, що підтверджує невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду. Документом, що підтверджує невикористання громадянином житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідка з попередніх місць проживання (після 1992 року) щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду.

Відповідно до ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до ч.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Оскільки достовірність наведених фактів ніким та нічим не спростовано при розгляді справи, що надані заявником документи, є відповідним та належним доказом, який дійсно підтверджує факт того, що заявник з 1984 року проживає і зареєстрована у квартирі, яка є комунальною власністю, за адресою: АДРЕСА_1, те що вона не використала належні їй житлові чеки для приватизації державного житлового фонду.

А тому, враховуючи вищенаведені обставини у сукупності, суд вважає заявлені заявником вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до п.9 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» заявник звільнена від сплати судового збору, як інвалід І групи, згідно довідки МСЕК серія 2-20СМ № 0045251 від 24.11.2005 р.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 15,16 ЦК України, Законом України "Про приватизацію державного житлового фонду", Постановою Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", Постанови Верховної Ради України «Про зміни в адміністративно-територіальному устрої Луганської області" і встановлення меж Перевальського і Попаснянського районів Луганської області» від 14.10.2014 № 1693-VII та ст.ст.12 ,81, 258-259,263-265, 315,319,352-354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1, зацікавлена особа Виконавчий комітет Гірської міської ради, про встановлення факту невикористання житлових чеків на приватизацію державного житлового фонду - задовольнити в повному обсязі.

Встановити факт невикористання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, житлових чеків для приватизації державного житлового фонду за період часу з 1992 року по березень 2019 року включно.

На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення, до судової палати з цивільних справ апеляційного суду Луганської області, безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя: А.В.Архипенко