Справа №: 398/1677/19
провадження №: 2-о/398/78/19
Іменем України
"15" травня 2019 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Крімченко С.А.,
з участю секретаря судового засідання Куліковій В.В.,
заявника ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Олександрії цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа Олександрійський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту смерті його матері ОСОБА_2.
Заяву мотивує тим, що його мати ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 року на тимчасово окупованій території України в м. Кіровське (в даний час м. Хрестівка) Донецької області. Для державної реєстрації смерті матері він звернувся до Олександрійського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, але отримав відмову у проведенні державної реєстрації смерті у зв'язку з невідповідністю поданих документів чинному законодавству України.
Встановлення даного факту необхідно йому для державної реєстрації смерті матері.
В судовому засіданні заявник просив встановити факт смерті матері ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України в м. Кіровське (на теперішній час м. Хрестівка) Донецької області. Зазначив, що отримати свідоцтво про смерть матері у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті.
Представник заінтересованої особи Олександрійський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області в судове засідання свого не з'явився. До суду надійшла заява про розгляд справи у відсутність представника заінтересованої особи, не заперечують щодо вимог заяви.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника заявника та покази свідків, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно зі ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особою, створеними, обраними чи призначеними у порядку, не передбаченому Конституцією України та Законами України, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до п. 1 Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 р. тимчасово окупованими територіями визнані окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до ст 1 Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» згідно з цим Законом тимчасово, з дня набрання ним чинності з урахуванням положень Закону України "Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей" на строк до 31 грудня 2019 року включно, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України.
Згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року, №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» м. Хрестівка (Кіровське) входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Пунктом 1 частини 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/2 від 18 жовтня 2000 року, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті, зокрема є лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за № 1150/13024.
Згідно положень Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, у зв'язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та на тимчасово окупованих територіях, та території проведення АТО, проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території за місцем звернення заявника.
Пунктом 1 розділу 5 зазначених вище Правил визначені підстави для державної реєстрації смерті, однією з підстав є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Пунктом 5 частини 2 статті 293 ЦПК України встановлено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд встановлює факт смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Судом встановлено, що заявником у даній справі є громадянин України ОСОБА_1, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2.
Заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 17.12.1959 року.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 року в м. Кіровське Донецької області , що підтверджується «Врачебным свидетельством о смерти от 14.02.2019 г. № 29», яке видане «Центральной городской больницей администрации г. Кировское» (рос), в якому зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_5 року померла ОСОБА_2, причина смерті - ракова інтоксикація, злоякісне новоутворення хрестовидної залози.
Згідно «Свидетельства о смерти» (рос.), виданого 14.02.2019 р. Кіровським міським відділом записів актів цивільного стану ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженка с. Барине Боринського району Воронезької області Російської Федерації, померла ІНФОРМАЦІЯ_5 року в м. Хрестівка (Кіровське) Донецької області.
Олександрійський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області листом від 14.05.2019 року вих. № 876-14.19-04-10 відмовив заявнику у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 у зв'язку з невідповідністю поданих документів наказу Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року № 545.
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які являються сестрами дружини заявника , пояснили, що їм достовірно відомо, що мати заявника ОСОБА_2 дійсно померла ІНФОРМАЦІЯ_5 року в м. Хрестівка (Кіровське) Донецької області.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідно заявнику ОСОБА_1 для оформлення державної допомоги на поховання, отримання недоотриманої пенсії та прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 та п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Частиною 7 статті 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення у справі окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 268, 293-294, п. 8 ч. 1 ст. 315, ст. 317, ст. 319, 430 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 (зареєстрований: АДРЕСА_1 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 заінтересована особа Олександрійський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (адреса місцезнаходження: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. 6-го Грудня, буд. 138, код за ЄДРПОУ 41491133) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженка с. Барине Боринського району Воронезької області, померла ІНФОРМАЦІЯ_5 року в м. Хрестівка (Кіровське) Донецької області.
Рішення допустити до негайного виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його складення до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.А.Крімченко