15.05.2019
Провадження №3/389/386/19
ЄУН 389/954/19
15 травня 2019 року суддя Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області Тьор Євгеній Миколайович, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли від Управління захисту економіки в Кіровоградській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , уродженця м. Кунгур Пермської області, Росія, зареєстрованого по АДРЕСА_1 , проходить військову службу в військовій частині НОМЕР_2 на посаді - начальника відділу зберігання боєприпасів, до адміністративної відповідальності протягом року не притягувався, за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
28.03.2019 року до суду надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6КУпАП відносно ОСОБА_1 .
З протоколу про адміністративне правопорушення № 97/19 від 22 березня 2019 року, що складений оперуповноваженим Управління захисту економіки в Кіровоградській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України капітаном поліції Вовкодав С.О., вбачається, що до Управління захисту економіки в Кіровоградській області ДЗЕ НП України надійшли матеріали з Національного агентства з питань запобігання корупції щодо неподання станом на 01.04.2018 року суб'єктом декларування ОСОБА_1 декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік. Зокрема, ОСОБА_1 , несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, а саме 05 квітня 2018 року о 12:56 год., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За обставинами справи ОСОБА_1 станом на 00:00 год. 01 січня 2018 року був суб'єктом декларування у розумінні та відповідно до п.п. «г» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання коропції» - військовою посадовою особою Збройних Сил України. Таким чином, ОСОБА_1 повинен був подати декларацію за 2017 рік у період з 00:00 год 01 січня 2018 року до 00:00 01 квітня 2018 року. Однак, декларацію за 2017 рік подано останнім 05 квітня 2018 року о 12:56 год., тобто після кінцевої дати подачі даної.
За даним фактом складено протокол №97/19 від 22 березня 2019 року, з яким ОСОБА_1 ознайомлений, згідно пояснень вказав, що з протоколом згідний.
Відповідно до ч.3 ст.268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачених ст. 172-4 - 172-9 цього кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
В судовому засіданні ОСОБА_1 роз'яснено права особи, що притягується до адміністративної відповідальності, передбачені ст.268 КУпАП, вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав, не заперечував проти фактичних обставин, вказаних у протоколі. Вказав, що з 22 березня 2018 року надсилав запити до НАЗК з приводу зміни електронної адреси з mail.ru на gmail.com і тільки коли агентство змінило електронну пошту зміг подати декларацію. Дане відбулось 05.04.2018 року о 12.56.
Прокурор в судовому засіданні просив суд накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення передбачене санкцією ст.172-6 КУпАП, оскільки, останній вину у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення визнав у повному обсязі і не заперечував факту подання декларації 05.04.2018 року, тобто після закінчення граничного терміну подачі декларацій.
Враховуючи пояснення ОСОБА_1 , який визнав вину у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, прокурора та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
На підставі пункту п'ятого частини першої статті 12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на його повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно - правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у частині п'ятій статті 12 Закону.
Згідно п.п. «г» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти, на яких поширюється дія цього Закону є, зокрема військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань.
Особа, яка перебуває на посаді начальника відділу зберігання боєприпасів відноситься до посад декларування.
Згідно ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами.
Зокрема, протоколом №97/19 від 22 березня 2019 року про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, яким встановлено факт вчинення порушення ОСОБА_1 вимог Закону України «Про запобігання корупції», відповідно вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, роздрукованою з офіційного сайту Національного агентства з питань запобігання корупції відомістю про час подання декларації, письмовими поясненнями та іншими матеріалами справи в їх сукупності.
На підставі викладеного ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення щодо нього в межах санкції ст.172-6 КУпАП.
Крім того, відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в розмірі 384 грн. 20 коп.
Керуючись ч.1 ст.172-6, ст.33, 36, 283-284 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Штраф вноситься до установи банку України за наступними реквізитами:
Знам'ян.УК/м.Знам'янка/21081100
Знам'ян.УК/Знам'янський р-н/21081100
КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 38011312
БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП)
КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА (МФО): 899998
31118106011010 ( місто Знам'янка )
31112106011180 ( Знам'янський район )
КОД класифікації доходів бюджету: 21081100.
Стягувач за рішенням в частині стягнення штрафу - Держава в особі Управління захисту економіки в Кіровоградській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, місцезнаходження: вул. вул. Велика Перспективна, 30, м. Кропивницький, 25006, Україна.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , судовий збір на користь держави в сумі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп. за наступними реквізитами: ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106
КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37993783
БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП)
КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА(МФО): 899998
РАХУНОК ОТРИМУВАЧА: 31211256026001
КОД класифікації доходів бюджету: 22030106
Призначення платежу: *;106;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, (ПІБ чи назва установи, організації), Знам'янський міськрайонний суд Кіровоградської області (назва суду, де розглядалася справа).
Стягувач за рішенням в частині стягнення судового збору - Держава в особі, Державної судової адміністрації України, місцезнаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, Україна, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (код ЄДРПОУ 26255795).
Відповідно до ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Платіжні документи, що свідчать про сплату штрафу та судового збору, негайно подаються до суду.
Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Роз'яснити порушнику, що виконання постанови про накладення адміністративного стягнення може бути відстрочено судом за його заявою за наявності відповідних обставин, що утруднюють виконання рішення.
Постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями посадовими особами і громадянами (ст.298 КУпАП).
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Знам'янський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Знам'янського міськрайонного суду
Кіровоградської області Тьор Євгеній Миколайович
Постанова суду набрала законної сили „_____” ____________________20 __ року.
Строк пред'явлення до примусового виконання „_____” _____________20 __ року.
Суддя Знам'янського міськрайонного суду
Кіровоградської області Тьор Євгеній Миколайович