Справа F 359/2791/19
Провадження F 3/359/1505/2019
10 травня 2019 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Бондаренко І.А., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від Батальйону патрульної поліції в м.Борисполі УПП в Київській області ДПП НП України, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.124 КпАП України,
по відношенню до ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, тимчасово не працюючого, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи в матеріалах справи відсутній, -
З даних протоколу серії ОБ F 210626 слідує, що 18.03.2019 о 18 год. 40 хв. в м. Борисполі Київської області по вул. Київський шлях 2/2, водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом автомобілем НОМЕР_1, здійснив наїзд на собаку ( порода Такса), яка була на повідку та перебувала поруч зі своєю господаркою. Своїми діями водій ОСОБА_1 порушив п.2.3 (б), п.12.1 ПДР України, відповідальність за що передбачена ст. 124 КпАП України.
Постановою Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 02.04.2019 року справу про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП відносно ОСОБА_1 повернуто на доопрацювання до Батальйону патрульної поліції в м.Борисполі УПП в Київській області ДПП НП України для усунення недоліків.
Після доопрацювання, адміністративні матеріали надійшли до Бориспільського міськрайонного суду Київської області 08.05.2019 року, однак зазначені в постанові суду недоліки усунуті так і не були. Працівниками поліції лише додано рапорт капрала поліції ОСОБА_2 та довідку за результатами розгляду матеріалів по факту ДТП, з яких слідує, що прибувши на місце зупинки було виявлено автомобіль НОМЕР_1, який здійснив наїзд на тварину. Оглянувши місце події було виявлено незначні подряпини на автомобілі та гр. ОСОБА_3 повідомила, що можливо звернеться до ветеринарної клініки, якщо стан її собаки погіршиться. Оскільки на місці суму матеріальних збитків не можливо було встановити, працівники поліції вимушені були скласти протокол про адміністративне правопорушення за ст.124 КУпАП.
Однак, згідно ст. 278 КУпАП, суд при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до виписаних у ст. ст. 254, 255, 256 КУпАП положень, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд.
З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Адміністративним правопорушенням, відповідно до статті 9 КУпАП визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Так, диспозицією ст. 124 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність у випаду порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відтак, умовою притягнення до адміністративної відповідальності за даною статтею є пошкодження транспортних засобів при ДТП чи іншого майна.
Натомість, прийнявши рішення про необхідність складення протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП, щодо ОСОБА_1 інспектор поліції ОСОБА_2 цих положень чинного законодавства не дотримався, адже в протоколі про інкриміноване адміністративне правопорушення (а.с.1) не вказав відомостей щодо наявної заподіяної шкоди, будь кому з учасників ДТП, дані відомості також відсутні у схемі ДТП. Під час доопрацювання дані недоліки усунені не були.
Відповідно до п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом МВС України F 1376 від 06.11.2015 року при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема у графі "дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення" зазначається - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
Відповідно до приписів положення ст. 280 КУпАП України, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний зокрема з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, вказані вище обставини позбавляють можливості повно та всебічно розглянути дану справу та підлягають повторній додатковій перевірці, оскільки свідчать про неповноту та неможливість обFєктивного розгляду адміністративного матеріалу відносно останнього.
Суддя не має права у постанові за підсумками розгляду справи вказувати на кваліфікуючі ознаки правопорушення, які не зазначались у протоколі про адміністративне правопорушення, або їх виключати, адже у протилежному випадку він виходить за межі своєї компетенції, якою згідно з вимогами ст.ст. 213, 221 КУпАП, є лише розгляд справи.
При цьому, суддя звертає увагу, що обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
Зазначені вище недоліки не дають можливості суду встановити наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність правопорушника, та інші обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України F 14 від 23.12.2005 (з наступними змінами та доповненнями), визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
За таких умов слід визнати, що вказаний протокол не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, тому керуючись ст. 245, ст. 278 КУпАП, -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ст. 124 КУпАП, - повторно повернути на доопрацювання до Батальйону патрульної поліції в м. Борисполі УПП в Київській області ДПП НП України для усунення вищезазначених недоліків.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя : І.А. Бондаренко