Справа № 826/12230/16
15 травня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого-судді Коротких А.Ю. та суддів Літвіної Н.М., Сорочка Є.О., перевіривши апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Житомирській області на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 лютого 2019 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Еко" до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 лютого 2019 року позовні вимоги задоволено повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДФС у Житомирській області подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким в задоволенні позову відмовити повністю.
Ухвалою судді Шостого апеляційного адміністративного суду від 27 березня 2019 року апеляційну скаргу було залишено без руху через її невідповідність вимогам статті 296 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апелянту надано строк для усунення недоліків - п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
Відповідно до зворотнього повідомлення про вручення поштового відправлення, ухвалу судді Шостого апеляційного адміністративного суду від 27 березня 2019 року апелянт отримав 04 квітня 2019 року.
17 квітня 2019 року на адресу Шостого апеляційного адміністративного суду надійшла заява Головного управління ДФС у Житомирській області про продовження строку для усунення недоліків, в якому апелянт просить продовжити строк на усунення недоліків у справі № 826/12230/16.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2019 року клопотання Головного управління ДФС у Житомирській області про продовження строку для усунення недоліків було задоволено, продовжено строк для усунення недоліків на п'ять днів з дня вручення відповідної ухвали.
Відповідно до зворотнього повідомлення про вручення поштового відправлення, ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2019 року про продовження строку для усунення недоліків апелянт отримав 24 квітня 2019 року.
08 травня 2019 року на адресу Шостого апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання Головного управління ДФС у Житомирській області про продовження строку для усунення недоліків, в якому апелянт просить відстрочити/розстрочити сплату судового збору або продовжити строк на усунення недоліків у справі № 826/12230/16.
Розглянувши вказане клопотання, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 133 КАС України, передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Частиною 1 ст. 8 Закону «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI, передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
В силу частини 2 цієї норми, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Отже, наведені у ч. 1 ст. 8 Закону № 3674-VI підстави не звільняють апелянта від обов'язку сплатити судовий збір.
Рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом передбачає єдиний правовий режим, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків.
Сплата судового збору за подання апеляційної скарги є процесуальним обов'язком сторони, що звертається до суду з апеляційною скаргою.
Крім того, пунктом 25 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 року передбачено, що безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів з рахунка боржника здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку.
На час здійснення безспірного списання коштів проводяться платежі боржника, зокрема, із сплати податків і зборів, у тому числі судового збору.
З огляду на викладене, обставини пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися достатньою підставою для звільнення суб'єкта владних повноважень, відстрочення чи розстрочення такої сплати.
За таких обставин, підстави для задоволення клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору відсутні.
Вирішуючи питання про продовження Головному управлінню ДФС у Житомирській області строку на усунення недоліків апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.
Стаття 44 КАС України передбачає, що учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Відповідно до вимог ч.2 ст.298 КАС України та ч.2 ст.169 КАС України строк усунення недоліків апеляційної скарги не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
Відтак, Головному управлінню ДФС у Житомирській області було судом надано максимальний строк, визначений КАС України для усунення недоліків апеляційної скарги.
Зважаючи на вищевикладене, клопотання Головного управління ДФС у Житомирській області про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги не підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Згідно з п. 1 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Відповідно до ч.ч. 5, 6, 7 ст. 298 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на момент вирішення питання про повернення апеляційної скарги) питання про повернення апеляційної скарги суд апеляційної інстанції вирішує протягом п'яти днів з дня надходження апеляційної скарги або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Про повернення апеляційної скарги постановляється ухвала, яка може бути оскаржена в касаційному порядку.
Копія ухвали про повернення апеляційної скарги надсилається учасникам справи у порядку, визначеному статтею 251 цього Кодексу. Скаржнику надсилається копія ухвали про повернення апеляційної скарги разом з апеляційною скаргою та доданими до скарги матеріалами. Копія апеляційної скарги залишається в суді апеляційної інстанції.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 241, 243, 248, 256, 298, 299, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні клопотання Головного управління ДФС у Житомирській області про відстрочення або розстрочення сплати судового збору - відмовити.
Клопотання Головного управління ДФС у Житомирській області про продовження строку на усунення недоліків залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Житомирській області на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 лютого 2019 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Еко" до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення- повернути скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і може бути оскаржена протягом тридцяти днів безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач Коротких А.Ю.
Судді: Літвіна Н.М.
Сорочко Є.О.