Постанова від 14.05.2019 по справі 812/857/18

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2019 року справа №812/857/18

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Геращенко І.В., Сіваченко І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 березня 2019 року (повний текст складено 02 квітня 2019 року в м. Сєвєродонецьк) у справі № 812/857/18 (суддя І інстанції - Петросян К.Є.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області, Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

30 березня 2018 року ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області (далі ГУ ПФУ в Луганській області або відповідач 1), Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі ГУНП в Луганській області або відповідач 2), відповідно до якого, з урахуванням уточнень від 26.04.2018, позивач просить суд: - визнати протиправними дії ГУНП в Луганській області в частині ненадання відповідної форми довідки з інформацією про виплачену позивачу винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції у розмірі 19 592,94 грн до ГУ ПФУ у Луганській області для здійснення перерахунку призначеної пенсії; - зобов'язати ГУНП в Луганській області надіслати відповідну форму довідки з інформацією про виплачену позивачу винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції у розмірі 19 592,94 грн до ГУ ПФУ у Луганській області для здійснення перерахунку призначеної пенсії; - визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Луганській області відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної позивачу пенсії з 25.06.2016 згідно додатково наданих оригіналів документів для перерахунку пенсії; - зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області провести перерахунок та виплату позивачу з 25.06.2016 призначеної пенсії згідно наданої ГУНП в Луганській області довідки відповідної форми, з інформацією про виплачену позивачу винагороду за безпосередню участь в антитерористичних операціях у розмірі 19 592.94 грн або додатково наданих позивачем документів для перерахунку пенсії - оригіналу довідки ГУНП в Луганській області від 02.06.2017 № 432/111/22-2017, якою підтверджується проведення виплати, яка не увійшла у розрахунок пенсії, а саме: винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції у сумі 19 592,94 грн, з якої сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та виплатити різницю з урахуванням сплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганської області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 25 червня 2016 року.

Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Луганській області із проханням здійснити перерахунок та виплату призначеної йому пенсії з 25.06.2016 з урахуванням нарахованих та фактично отриманих сум винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції у розмірі 19592,94 грн та одноразової грошової допомоги при звільненні у сумі 89320,00 грн.

У відповідь, позивач отримав лист відповідача 1, яким ГУ ПФУ в Луганській області повідомило позивача, що одноразові премії та надбавки, а також винагорода за участь в АТО не носить постійний характер, тому підстави для врахування їх при призначенні (перерахунку) пенсії відсутні і саме тому вони не зазначені в довідках про додаткові види грошового забезпечення, поданих до первинного призначення пенсії ОСОБА_1 Одночасно позивачу роз'яснено, що перерахунок призначеної пенсії здійснюється на підставі наданих додатково документів від уповноваженого структурного підрозділу - ГУНП в Луганській області, від якого довідка не надходила.

Також, позивач звернувся до ГУНП в Луганській області із заявою про надання до ГУ ПФУ в Луганській області довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням ОСОБА_1, що подається для призначення пенсії з урахуванням нарахованих та фактично отриманих сум грошового забезпечення, які не увійшли в розрахунок пенсії, а саме: винагороди за безпосередню участь в АТО та одноразової грошової допомоги при звільненні.

ГУНП в Луганській області повідомлено позивача про відсутність правових підстав для виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Луганській області нової довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці служби перед звільненням.

Позивач зазначив, що при зверненні до ГУ ПФУ в Луганській області він не ставив питання про перерахунок пенсії, у зв'язку зі зміною розміру чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а просив здійснити перерахунок пенсії та виплату пенсії з урахуванням сум, які позивач отримував при проходженні служби. Однак, після відповідного звернення із наданням додаткових документів, щомісячні додаткові види грошового забезпечення так і не були взяті пенсійним органом до уваги.

Зауважив, що з його доходу (грошового забезпечення) були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески. Тому вважає, що дії відповідачів суперечать положенням чинного законодавства та порушують його права.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26 березня 2019 року у справі № 812/857/18 у задоволенні позовних вимог - відмовлено.

Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

В обгрунтування апеляційної скарги зазначено, що винагорода за безпосередню участь в антитерористичних операціях відноситься до складу грошового забезпечення осіб, приймаючих участь в антитерористичних операціях постійно з часу її запровадження і має щомісячний характер та з якої щомісяця утримувався єдиний внесок.

Відповідачем на адресу суду надіслано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанцій встановлено, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України, з 07.11.2016 в ГУНП в Луганській області, звідки був звільнений наказом від 24.06.2016 №411 за ст.77 ч.1 п.1 (через хворобу), що не заперечується сторонами.

З 25.06.2016 позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію, призначену згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (а.с.102).

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 04.11.2016 у справі №812/1064/16 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та стягнуто з ГУНП в Луганській області на користь позивача винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з 07.11.2015 по 19.01.2016 (а.с.150-154).

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22.12.2016 постанову Луганського окружного адміністративного суду від 04.11.2016 у справі №812/1064/16 залишено без змін (а.с.155-156).

У зв'язку із цим, ГУНП в Луганській області виготовлена та видана позивачу довідка від 02.06.2017 №432/111/22-2017, з якої вбачається, що ОСОБА_1 у лютому 2017 року була нарахована та виплачена винагорода за участь в антитерористичній операції за період з 07.11.2015 по 19.01.2016 у сумі 19592,94 грн на підставі рішення суду у справі №812/1064/16 (а.с.15).

Заявою від 18.12.2017 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Луганській області із проханням здійснити перерахунок та виплату призначеної йому пенсії з 25.06.2016, з урахуванням нарахованих та фактично отриманих сум винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції у розмірі 19592,94 грн та одноразової грошової допомоги при звільненні у сумі 89320,00 грн. До заяви позивачем було долучено оригінал довідки від 02.06.2017 №432/111/22-2017 (а.с.16-17).

Листом від 10.01.2018 за №723/Ш-11 ГУ ПФУ в Луганській області повідомлено позивача, що одноразові премії та надбавки, а також винагорода за участь в АТО не носять постійний характер, тому підстави для врахування їх при призначенні (перерахунку) пенсії відсутні і саме тому вони не зазначені в довідках про додаткові види грошового забезпечення, поданих до первинного призначення пенсії позивача. Одночасно відповідачем роз'яснено позивачу, що за нормами статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та пунктів 23, 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, перерахунок призначеної пенсії здійснюється на підставі наданих додатково документів від уповноваженого структурного підрозділу, в яких зазначено зміни грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Оскільки на теперішній час довідка про зміну щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від уповноваженого структурного підрозділу Національної поліції України не надходила, підстави для перерахунку пенсії за довідкою, наданою ОСОБА_1, відсутні (а.с.18).

Заявою від 18.12.2017 позивач звернувся до ГУНП в Луганській області із проханням надати до ГУ ПФУ в Луганській області довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням ОСОБА_1, що подається для призначення пенсії, з урахуванням нарахованих та фактично отриманих сум грошового забезпечення, які не увійшли в розрахунок пенсії, а саме: винагороди за безпосередню участь в АТО та одноразової грошової допомоги при звільненні (а.с.19).

Листом від 12.01.2018 за №8/111/58-2018 ГУНП в Луганській області повідомило позивача про відсутність правових підстав для виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Луганській області нової довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці служби перед звільненням (а.с.20).

Вважаючи протиправними дії ГУНП в Луганській області щодо ненадання до ГУ ПФУ в Луганській області довідки з інформацією про виплачену позивачу винагороду за безпосередню участь в АТО у розмірі 19592,94 грн та дії ГУ ПФУ в Луганській області щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної пенсії, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Спірним питанням у справі є наявність права у позивача на включення до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, винагороди за участь в антитерористичній операції за період з 07.11.2015 по 19.01.2016 в сумі 19592,94 грн.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд першої інстанції виходив з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2262).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 49 Закону № 2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

Згідно із частинами першою та другою статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Порядок № 45), яким визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Пунктом 4 Порядку № 3-1 визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Відповідно до матеріалів справи, ОСОБА_1 заявою від 18.12.2017 звернувся до ГУ ПФУ в Луганській області, в якій просив провести перерахунок раніше призначеної йому пенсії відповідно до наданої ГУНП в Луганській області довідки від 02.06.2017 №432/111/22-2017 (а.с.16-17).

Отже, наявними матеріалами справи підтверджується, що ГУНП в Луганській області була видана ОСОБА_1 довідка про виплачену в лютому 2017 року винагороду за безпосередню участь в АТО в сумі 19592,94 грн, на підставі чого позивач особисто звернувся до ГУ ПФУ в Луганській області із заявою та просив здійснити відповідний перерахунок пенсії.

Оскільки чинним законодавством передбачено право безпосереднього звернення пенсіонера до органу, що призначає пенсію, із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі доданих документів, що й мало місце в спірних правовідносинах, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в частині зобов'язання ГУНП в Луганській області надіслати відповідну форму довідки до ГУ ПФУ в Луганській області для здійснення перерахунку пенсії.

За наведених підстав суд першої інстанції дійшов висновку щодо безпідставності та необґрунтованості позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дій ГУНП в Луганській області щодо ненадання відповідної форми довідки з інформацією про виплачену позивачу винагороду за участь в АТО у розмірі 19592,94 грн для здійснення перерахунку пенсії.

Що стосується позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання ГУ ПФУ в Луганській області провести перерахунок та виплату позивачу з 25.06.2016 призначеної пенсії з урахуванням виплаченої позивачу винагороди за безпосередню участь в АТО, судом першої інстанції зазначено наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що листом від 10.01.2018 за №723/Ш-11 ГУ ПФУ в Луганській області відмовлено позивачу у перерахунку пенсії на підставі наданої ним заяви та довідки про виплачені суми винагороди за участь в АТО з підстав того, що, виплата винагороди за участь в АТО не носить постійний характер, а тому підстави для її врахування при призначенні (перерахунку) пенсії, на думку пенсійного органу, відсутні.

Статтею 13 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що при проведенні антитерористичної операції використовуються сили і засоби (особовий склад, спеціалісти, зброя, спеціальні і транспортні засоби, засоби зв'язку, інші матеріально-технічні засоби) суб'єктів боротьби з тероризмом, а також підприємств, установ, організацій, які залучаються до участі в антитерористичній операції, в порядку, визначеному згідно з Положенням, зазначеним у частині другій статті 12 цього Закону. Покриття витрат та відшкодування збитків, що виникли у звязку із проведенням антитерористичної операції, здійснюються згідно з законодавством.

За рішенням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим із керівництвом відповідних суб'єктів боротьби з тероризмом, до широкомасштабних, складних антитерористичних операцій у районі їх проведення залучаються та використовуються сили та засоби (особовий склад та спеціалісти окремих підрозділів,військових частин, зброя, бойова техніка, спеціальні і транспортні засоби, засоби зв'язку, інші матеріально-технічні засоби) Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України, Збройних Сил України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону, та органів охорони державного кордону, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, центрального органу виконавчої

влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, Управління державної охорони України.

Працівники правоохоронних органів, військовослужбовці та інші особи, які залучаються до антитерористичної операції, на час її проведення підпорядковуються керівнику оперативного штабу.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2015 року №24 "Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій", яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, установлено, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у відсотках місячного грошового забезпечення.

Розмір винагороди визначається виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії та повинен становити не менш як 3 тис. гривень на місяць. У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу, що брали безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі виходячи з її розміру, що становить не менш як 3 тис. гривень.

Винагорода військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу виплачується також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я після отриманих під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду поранень (контузії, травми, каліцтва).

Пунктом 3 наведеної постанови № 24 затверджений розмір винагороди особам рядового і начальницького складу за безпосередню участь у антитерористичній операції, який становить 100 % місячного грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2015 року № 24 наказом Міністерства оборони України від 02 лютого 2015 року № 49 "Про особливості виплати винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичної операції" затверджено Порядок виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам, механізм підтвердження виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (далі - Порядок № 49).

У пункті 4 розділу І Порядку № 49 визначено, що виплата винагород здійснюється військовослужбовцям за місцем проходження служби на підставі наказів командирів (начальників) органів військового управління (військових частин, закладів, установ, організацій), керівництва військових формувань та органів державної влади. Командирам (начальникам) військових частин (закладів, установ, організацій) наказами вищих командирів (начальників, керівників).

За приписами пункту 3 розділу 2 Порядку №49 винагорода виплачується за час, обрахований з дня фактичного початку участі військовослужбовців (крім резервістів) у заходах, зазначених у пункті 1 цього розділу, до дня завершення такої участі, про що зазначається у відповідних наказах командирів (штабу АТО).

З аналізу вищенаведених правових норм слідує, що винагорода за безпосередню участь в АТО виплачується не за весь час залучення особи до складу сил та засобів АТО, а тільки за час фактичної участі цієї особи у відповідних заходах.

При цьому безпосередня участь в АТО на території Донецької та Луганської областей має бути обов'язково підтверджена наказами Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника АТО на території Донецької та Луганської областей) та довідкою, виданою безпосередньо органом, в якому особа проходила службу.

Тобто, зарахування особи до списку осіб, що безпосередньо беруть участь у проведенні антитерористичних операцій, здійснюється на підставі відповідних наказів командирів (штабу АТО), в яких зазначається про дату початку такої участі та дату фактичного завершення такої участі. В подальшому, на підставі вмотивованого рапорту керівника структурного підрозділу, де проходить службу особа, Головним управлінням МВС України в області видається відповідний наказ, який, в свою чергу, є підставою для нарахування грошової винагороди особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, призначеної за безпосередню участь у проведенні АТО.

Судом встановлено, що у лютому 2017 року ОСОБА_1 було нараховано та сплачено винагороду за безпосередню участь в АТО в сумі 19592,94 грн за період з 07.11.2015 по 31.07.2016.

Представником ГУНП в Луганській області не заперечується той факт, що з даної виплати сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до правової позиції, викладеної Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17, визначено, що при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щомісячні, щоквартальні, разові, додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплат, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону №2262, який є вичерпним.

Суд зазначає, що нарахована позивачеві у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України грошова винагорода за участь в АТО не носить систематичного характеру, а має тимчасовий характер, залежать від певних обставин, а виплата не є щомісячною, тому вона не включається до складу грошового забезпечення для обчислення пенсій.

Така позиція прослідковується з рішення Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року у справі № 4-рп/2015, в якому суд наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України. Аналіз положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63). Конституційний Суд України в своєму рішенні також зазначив, що аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 наведеного Закону дає підстави стверджувати, що слова "надбавок, доплат, підвищень" є вставленою конструкцією словосполучення "нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення", яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.

Зазначене узгоджується також із правовою позицією, викладеною Верховним судом у постанові від 30.01.2019 у справі №805/4523/16-а.

До того ж суд зауважує, що позивачу постановою Старобільського районного суду від 24.04.2017 у справі №431/4088/16-а було задоволено позовні вимоги до ГУ ПФУ в Луганській області про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною та зобов'язано ГУ ПФУ в Луганській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 25.06.2016 пенсії згідно додатково наданих документів для перерахунку пенсії, в тому числі з урахуванням винагороди за участь в АТО на загальну суму 1131888 грн (а.с.49-51).

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.08.2017 постанову Старобільського районного суду Луганської області від 24.04.2017 у справі №431/4088/16 скасовано, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено повністю (а.с.52-55).

З огляду на вищевикладене, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню у повному обсязі.

При викладених обставинах, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 березня 2019 року у справі № 812/857/18 - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 березня 2019 року у справі № 812/857/18 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 14 травня 2019 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді І.В. Геращенко

І.В. Сіваченко