Рішення від 14.05.2019 по справі 704/1531/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2019 року справа № 704/1531/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Паламаря П.Г.,

за участю секретаря Трегулова Б.Л.,

позивача - ОСОБА_1 (особисто),

представника відповідача - Пилипас І.Я. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Тальнівському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Сикалова Генадія Анатолійовича про скасування постанови та припису,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Тальнівському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Сикалова Генадія Анатолійовича (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131), в якій просить:

-визнати дії головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Тальнівському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Сикалова Геннадія Анатолійовича щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності протиправними.

-скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення № 501-ДК/0624По/08/01/-18, винесену 19.11.2018 року головним державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Тальнівському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Сикаловим Геннадієм Анатолійовичем відносно ОСОБА_1 , згідно зі ст. 53-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, а справу - закрити.

-скасувати припис від 06.11.2018 р. №501-ДК/0646Пр/03/03/01/-18.

22.04.2019 продовжено строк проведення підготовчого провадження.

22.04.2019 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що спірна постанова та припис винесений протиправно, оскільки порушує права, обов'язки та інтереси позивача. Позивач зазначає, що земельна ділянка, яку відповідач вважає самовільно занятою, використовуються ним на підставі відповідних правовстановлюючих документів, а саме на підставі договору оренди землі від 31.01.2018, яким позивачу надалася у користування земельна ділянка площею 2,0000га, із земель Тальнівської міської ради. Позивач також звертає увагу, що вказаний договір оренди землі не скасований та є чинними.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених вище та просив суд позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, проти задоволення позову заперечив, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому вказав, що актом обстеження земельної ділянки від 06.11.2018 №501-ДК/45/АО/10/01/-18 встановлено, що частина земельної ділянки площею 3,0000 га із земель сільськогосподарського призначення площею 14,9000 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ) в адміністративних межах Тальнівської ОТГ Тальнівського району використовується ОСОБА_1 без правовстановлюючих документів, що є порушення вимог статей 125,126 Земельного кодексу України а саме - самовільне зайнятті земельних ділянок. Відповідальність за вчинене правопорушення передбачена статтею 53-1 КУпАП України. Зазначено, що договір оренди землі від 31.01.2018 не може вважатися підставою для висновку належності користування земельною ділянкою, оскільки він не зареєстрований та укладений коли земельна ділянка перебувала у державній власності. Таким чином, винесені рішення є правомірними, а позов таким, що не підлягає до задоволення.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає наступне.

В ході судового розгляду справи встановлено, що Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій власності, родючості грунтів в адміністративних межах Тальнівської ОТГ.

За результатами проведеної перевірки встановлено факт порушення вимог законодавства, що полягає у самовільному зайнятті частини земельної ділянки державної власності площею 3,0000 га із земель сільськогосподарського призначення площею 14,9000 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ) в адміністративних межах Тальнівської ОТГ Тальнівського району, ОСОБА_1 , про що складено акт від 06.11.2018 №501-ДК/1071/АП/09/01/-18.

Актом обстеження земельної ділянки площею 14,90000га від 06.11.2018 №501-ДК/451/АО/10/01/-18 зафіксовано, що земельна ділянка площею 3,0000 га із земель «Запасу» загальною площею 14,9000 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ) в адміністративних межах Тальнівської ОТГ Тальнівського району самовільно використовується ОСОБА_1 в чому вбачається порушення вимог статей 125, 126 Земельного кодексу України - вирощування озимих культур.

06.11.2018 відповідачем винесено припис №501-ДК/0646Пр/03/01/-18, яким ОСОБА_1 приписано у термін до 06.12.2018 усунути вказане порушення шляхом приведення земельної ділянки у придатний для використання стан.

19.11.2018 за результатами розгляду матеріалів перевірки відповідачем винесено постанову №501-ДК/0624По/08/01/-18, якою на ОСОБА_1 накладено штраф в розмірі 340 грн. на підставі ст. 53-1 КУпАП України.

Позивач не погоджуючись з прийнятими рішеннями, звернувся до суду.

Судом також встановлено, що рішенням 18/8-12.3, 18 сесії 8 скликання Тальнівської міської ради Тальнівського району Черкаської області від 31.01.2018, ОСОБА_1 терміном по 01.10.2018, передано в користування на умовах оренди земельну ділянку для городництва в полі № 14 площею 2,0000га в зв'язку з закінченням терміну користування.

Згідно договору оренди № 1468/18-01-18, Тальнівська міська рада Тальнівського району Черкаської області передала в оренду з 02.10.2017 по 01.10.2018 ОСОБА_1 земельну ділянку на полі ? 14 в м . Тальне , площею 2,0000га для городництва.

Згідно квитанції № 15 від 11.07.2018, ОСОБА_1 здійснено сплату за оренду землі в розмірі встановленому договором.

Згідно витягу з державного земельного кадастру № НВ-7107726292018 про земельну ділянку НОМЕР_1 в адміністративних межах Тальнівської міської ради, остання відноситься до земель сільськогосподарського призначення (землі запасу) з державною формою власності, площею 14.9000га.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 188 Земельного кодексу України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 за №15 встановлено, що державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Статтями 125, 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав та оформлюються відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними, є самовільним зайняттям земельної ділянки.

На виконання ст. 9 вказаного Закону, державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, здійснюється, окрім іншого, шляхом проведення перевірок.

Права державних інспекторів державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель під час здійснення заходів контролю, визначені статтею 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель». До таких прав, зокрема належать: безперешкодне обстеження земельних ділянок, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевірка документів щодо використання та охорони земель; надання обов'язкових для виконання вказівок (приписів) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан; складання актів перевірок чи протоколів про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель; у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення, доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення та ін.

У разі виявлення порушення земельного законодавства, в тому числі і самовільного зайняття земельної ділянки, державний інспектор сільського господарства, державний інспектор з охорони довкілля складає протокол про порушення та видає особі, яка допустила порушення, вказівку про його усунення у 30-денний строк. Якщо особа, яка допустила порушення земельного законодавства, не виконала протягом зазначеного строку вказівки державного інспектора щодо припинення порушення земельного законодавства, державний інспектор сільського господарства, державний інспектор з охорони довкілля відповідно до закону накладає на таку особу адміністративне стягнення та повторно видає вказівку про припинення правопорушення чи усунення його наслідків у 30-денний строк (стаття 144 ЗК України).

Зі змісту вказаних норм, суд робить висновок, що державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель, під час здійснення заходів контролю, має право здійснювати обстеження земельних ділянок, проводити перевірки дотримання вимог земельного законодавства та, у разі виявлення порушень встановлювати особу порушника, надавати їй приписи про усунення порушень.

Як з'ясовано судом, юридичним мотивом для винесення оскарженого припису владний суб'єкт обрав положення ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України, а фактичним мотивом послугувало судження контролюючого органу про використання земельних ділянок за відсутності правовстановлюючих документів на землю.

Разом з тим, під час розгляду справи судом встановлено, що земельна ділянка на полі № 14 в м. Тальне , площею 2,0000га використовувалась ОСОБА_1 для городництва на підставі договору оренди № 1468/18-01-18 укладеного з Тальнівською міською радою Тальнівського району Черкаської області з терміном дії до 01.10.2018.

Крім того, згідно повідомлення виконавчого комітету Тальнівської міської ради від 16.10.2018 № 2163/01-10, міська рада не заперечує щодо продовження терміну договору оренди землі.

Згідно матеріалів справи, договір оренди № 1468/18-01-18 не визнаний нікчемним.

З огляду на викладене, позивач користувався земельною ділянкою на підставі рішення органу місцевого самоврядування, тому згідно визначення, самовільне зайняття земельної ділянки не відбулося.

Таким чином, постанова №501-ДК/0624По/08/01/-18, якою на ОСОБА_1 накладено штраф в розмірі 340 грн. на підставі ст. 53-1 КУпАП України підлягає до скасування.

Однак, суд зазначає, що з урахуванням договору оренди, КУпАП України передбачає іншу санкцію, а саме визначену статтею 54 КУпАП України, порушення строків повернення тимчасово зайнятих земель або неприведення їх у стан, придатний для використання за призначенням.

Що ж стосується винесеного припису, то останній є правомірний, оскільки термін визначений у договорі оренди земельної ділянки сплинув.

Відповідно до ч. ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У відповідності до ст. 139 КАС України, судові витрати не підлягають до відшкодування.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Тальнівському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Сикалова Геннадія Анатолійовича щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення № 501-ДК/0624По/08/01/-18 від 19.11.2018.

В іншій частині у задоволенні позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.Г. Паламар

Повний текст рішення виготовлено 15.05.2019