Рішення від 06.05.2019 по справі 580/197/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2019 року справа № 580/197/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гараня С.М.,

за участі:

секретаря судового засідання - Гордієнка Ю.П.,

представника позивача Головного управління ДФС у Черкаській області - Недоступ О.О. (за довіреністю),

представника відповідача комунального підприємства "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради - Кірси В.В. (за ордером),

представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради - Короля А.М. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Черкаській області до комунального підприємства "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Департамент фінансової політики Черкаської міської ради та Управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області про стягнення коштів за податковим боргом,

ВСТАНОВИВ:

ГУ ДФС у Черкаській області звернулась до суду з адміністративним позовом про стягнення з КП "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради коштів за податковим боргом, з рахунків у банках обслуговуючих такого платника, на загальну суму 12 580 050,97грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що КП "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради не в повному обсязі виконало зобов'язання щодо повернення коштів, отриманих за Договором про субкредитування № 28010-02/144 від 29.12.2009, укладеним з Міністерством фінансів України та Міністерством з питань житлово-комунального господарства України у рамках спільних зі Світовим банком та Європейським банком реконструкції і розвитку проектів, у зв'язку з чим виникла заборгованість за договором субкредиту перед державним бюджетом у сумі 12 580 050,97грн. (8 867 958,22грн. - основна сума заборгованості, яка була погашена Департаментом фінансової політики Черкаської міської рад на виконання гарантійних зобов'язань від 10.09.2009 та 3 712 092,75грн. - пеня, яка була нарахована на підставі ч.3 ст.17 Бюджетного кодексу України).

В судовому засіданні представник позивача вимоги позовної заяви підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача до зали судового засідання прибув та заперечив проти задоволення позовних вимог ГУ ДФС у Черкаській області в частині стягнення з КП "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради пені в розмірі 3 712 092,75грн. Вказані заперечення мотивує тим, що стягнення пені за несвоєчасне погашення/повернення заборгованості перед місцевим бюджетом за виконання грошових зобов'язань є виключно компетенцією та правом гаранта, реалізація якого має здійснюватись за зверненням останнього у встановленому законом порядку, з урахуванням встановлених правим підсудності та підвідомчості справ.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради до зали судового засідання прибув та надав пояснення відносно позовних вимог, в яких в повному обсязі підтримав правову позицію викладену ГУ ДФС у Черкаській області в позовній заяві та, як наслідок, позов просив задовольнити.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області до зали судового засідання не прибув. В поясненні наданому суду 06.02.2019 при вирішенні спору поклався на розсуд суду, а розгляд справи просив проводити за його відсутності.

Заслухавши пояснення представників сторін, які прибули до зали судового засідання, розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що Угодою про позику, укладеною між Міжнародним банком реконструкції та розвитку та Україною № 4869 - UA від 26.05.2008, Банк погодився надати Україні позику у сумі 140 000 000,00 доларів США з метою фінансування Проекту «Розвиток міської інфраструктури».

На її виконання Міністерством житлово-комунального господарства України, та КП «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради (далі - Субпозичальник») було укладено договір Субкредитування № 28010-02/144 від 29.12.2009, відповідно до якого Субкредитор зобов'язався рекредитувати Субпозичальнику частину коштів Позики, у сумі, що не перевищує 10 880 050 (десять мільйонів вісімсот вісімдесят тисяч п'ятдесят) доларів СІЛА на платній, зворотній, строковій основі, а Субпозичальник зобов'язався використовувати надані кошти відповідно до умов цього договору, Угоди про позику, виконувати інші зобов'язання, передбачені цим Договором та повернути отриману суму субкредиту, сплатити відсотки та інші платежі, нараховані згідно із положеннями цього договору.

Засобом забезпечення виконання Субпозичальником своїх зобов'язань за Договором субкредиту є гарантія Черкаської міської ради, надана Черкаською міською радою Міністерству фінансів України (п.6.1. ст.VI Договору Субкредиту).

10 вересня 2009 року на підставі ст.17 Бюджетного кодексу України та рішення Черкаської міської ради № 4-1003 від 24.03.2009 було надано Гарантію № 2, за умовами якої Черкаська міська рада (далі - Гарант), гарантувало у разі невиконання Субпозичальником гарантованого зобов'язання за договором Субкредиту сплатити Позикодавцю відповідну суму невиконаного зобов'язання протягом двадцяти банківських днів з дати отримання гарантом першої письмової вимоги від Мінфіну.

20 липня 2015 року між Гарантом, в особі Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради та КП «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради було укладено договір про погашення заборгованості за виконання гарантійних зобов'язань, відповідно до умов якого Субпозичальник зобов'язався відшкодовувати Гаранту в повному обсязі всі витрати міського бюджету, яких зазнав Гарант, у зв'язку з виконанням зобов'язань за Гарантією Черкаської міської ради від 10.09.2009 № 2 з метою забезпечення боргових зобов'язань відповідно до Договору Субкредиту від 29.12.2009, що надається Україні Міжнародним банком реконструкції та розвитку.

В подальшому, на виконання Гарантії Черкаської міської ради від 10.09.2009 №2, згідно з вимогою Міністерства фінансів України від 21.12.2018 №19000-10-6/34167 (у зв'язку з невиконанням КП «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради своїх фінансових зобов'язань), Черкаською міською радою в особі Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради 28.12.2018 здійснено виплату на суму 8867958,22 грн. для погашення заборгованості КП «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради у повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням №2 від 28.12.2018.

29.12.2018 Департамент фінансової політики Черкаської міської ради на підставі ч.9 ст.17 Бюджетного кодексу України вніс ГУ ДФС у Черкаській області подання №5 про здійснення до КП «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради заходів щодо стягнення простроченої заборгованості перед бюджетом м. Черкаси, у зв'язку з виконанням міською радою гарантійних зобов'язань в сумі 8 867 958,22 грн., що і стало підставою для звернення з відповідним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Абзацом 1 ч.3 ст.17 Бюджетного кодексу України визначено, що державні (місцеві) гарантії надаються на умовах платності, строковості, а також забезпечення виконання зобов'язань у спосіб, передбачений законом.

Обов'язковою умовою надання державної (місцевої) гарантії є укладення договору між центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики (відповідним місцевим фінансовим органом) та суб'єктом господарювання про погашення заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за виконання гарантійних зобов'язань. Істотними умовами такого договору мають бути зобов'язання суб'єкта господарювання: внести плату за надання державної (місцевої) гарантії; надати майнове або інше забезпечення виконання зобов'язань за гарантією; відшкодувати витрати державного (місцевого) бюджету, пов'язані з виконанням гарантійних зобов'язань; сплатити пеню за прострочення відшкодування зазначених витрат. Пеня нараховується за кожний день прострочення сплати заборгованості у національній валюті з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на день нарахування пені; надати гаранту права на договірне списання банком коштів з рахунків суб'єкта господарювання на користь гаранта (абз.3 ч.3 ст.17 Бюджетного кодексу України).

Відповідно до ч.9 ст.17 Бюджетного кодексу України, прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами доходів і зборів, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.

Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) не поширюється.

Згідно п.10 Порядку обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 року №174, з метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами на суму нарахованої на неї пені; нараховують пеню та інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені.

В п.15 вказаного Порядку передбачено, що прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку.

Так, матеріалами справи встановлено, що з метою забезпечення виконання КП «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради боргових зобов'язань відповідно до Договору Субкредиту від 29.12.2009 №28010-02/144, Департаментом фінансової політики Черкаської міської ради на підставі ч.9 ст.17 Бюджетного кодексу України було правомірно (в межах повноважень) внесено ГУ ДФС у Черкаській області подання про здійснення до КП «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради заходів щодо стягнення простроченої заборгованості перед бюджетом м. Черкаси, у зв'язку з виконанням міською радою гарантійних зобов'язань в сумі 8 867 958,22грн.

Слід наголосити, що в ході розгляду справи представник відповідача визнав суму заборгованості КП «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради перед бюджетом в розмірі 8 867 958,22грн., в той же час заперечив проти стягнення з підприємства саме органом доходів та зборів пені в сумі 3 712 092,75грн., яка була нарахована на підставі ч.3 ст.17 Бюджетного кодексу України, оскільки, на його думку, стягнення пені є виключно компетенцією та правом гаранта, реалізація якого має здійснюватись за зверненням останнього у встановленому законом порядку до суду.

Вказане твердження представника відповідача суд розцінює критично, оскільки у відповідності до відповідності до підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (надалі - Кодекс), контролюючі органи мають право стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Пунктом 1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу встановлено, що погашення простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) здійснюється у порядку, визначеному главою 9 розділу ІІ цього Кодексу, тобто, як можна дійти висновку, саме органами доходів і зборів.

За таких обставин суд приходить до висновку, що за відповідачем станом на час звернення з відповідним позовом до суду залишається непогашеною заборгованість за договором субкредиту перед державним бюджетом у сумі 12 580 050,97грн. (8 867 958,22грн. - основна сума заборгованості, яка була погашена Департаментом фінансової політики Черкаської міської рад на виконання гарантійних зобов'язань від 10.09.2009 та 3 712 092,75грн. - пеня, яка була нарахована на підставі ч.3 ст.17 Бюджетного кодексу України).

Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідачем суду не надано.

Відповідно до пункту 95.1. статті 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно пункту 95.3. статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що вимоги позивача про стягнення з КП «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради простроченої заборгованості за договором субкредитування №28010-02/144 від 29.12.2009 року в розмірі 12 580 050,97грн. є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради (ідентифікаційний код - 03357168), з рахунків у банках обслуговуючих такого платника, на користь бюджету через Головне управління ДФС у Черкаській області податковий борг на загальну суму 12 580 050 (дванадцять мільйонів п'ятсот вісімдесят тисяч п'ятдесят) грн. 97коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.М. Гарань

Повний текст рішення виготовлено 15.05.2019