15 травня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/524/19-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Лелюк О.П., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 (вул. Руська, буд. 219-ЕАДРЕСА_1, м. Чернівці, 58023) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (вул. Оренбурзька 7-А, м. Чернівці, 58022) про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити дії.
Позивач просить суд:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови йому, ОСОБА_1, у перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років, обчисленої із застосуванням 76 % відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести йому, ОСОБА_1, перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату з 01 січня 2018 року із розрахунком підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01 березня 2018 року, виходячи із 76 % грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 15.05.2019 року відкрито провадження у даній справі та вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини третьої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе вирішити питання про зупинення провадження у даній справі, виходячи з наступного.
Пунктом 21 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Відповідно до пункту 22 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Відповідно до частини першої статті 290 Кодексу адміністративного судочинства України якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
Частиною сьомою статті 290 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що ухвала про відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі публікується на офіційному веб-порталі судової влади України, а також в одному із загальнодержавних друкованих засобів масової інформації не пізніше ніж за десять днів до дати судового засідання для розгляду зразкової справи.
Судом встановлено, що ухвалою Верховного Суду від 10.01.2019 р. відкрито провадження у зразковій адміністративній справі №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Так, позивач у названій справі просить суд: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії з 83 % до 70 % сум грошового забезпечення, починаючи з 1 січня 2018 року та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії у основному розмірі 83 % сум грошового забезпечення, починаючи з 1 січня 2018 року відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), постанови Кабінету Міністрів України “ Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30 серпня 2017 року №704, з урахуванням проведених виплат.
Звернення з таким позовом до суду обгрунтовано тим, що при перерахунку пенсії застосовано редакцію частини другої статті 13 Закону №2262-XII чинну на момент здійснення перерахунку, внаслідок чого обчислення пенсії відбулось з урахуванням відсоткового значення грошового забезпечення 70 відсотків замість 83 відсотків, які були визначені при призначенні пенсії.
Повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у даній зразковій справі оприлюднене на офіційному веб-порталі судової влади України.
Верховним Судом визначено, що ознаками типових справ, в яких може бути ухвалено рішення цієї зразкової справи, є такі
1) позивачами у них є особи, яким призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону №2262-ХІІ;
2) відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку якого перебувають позивачі;
3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку зі зменшенням територіальним органом Пенсійного фонду України основного розміру пенсії до 70 відсотків відповідно до частини другої ст. 13 Закону №2262-XII в редакції чинній на момент здійснення перерахунку);
4) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті визнати протиправними дії та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення у відсотках, які були визначені на момент призначення пенсії).
Дослідивши матеріали даної справи, суд зазначає, що вона відповідає ознакам типової справи, встановлених ухвалою Верховного Суду від 10.01.2019 року про відкриття провадження у зразковій адміністративній справі №240/5401/18.
Особливості провадження у типовій справі визначені статтею 291 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Частиною третьою статті статтею 291 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи
Відповідно до пункту 9 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного суду у зразковій справі.
Судом встановлено, що 04.02.2019 р. Верховним Судом прийнято рішення по справі №240/5401/18, на яке подано апеляційну скаргу.
Ухвалою ОСОБА_2 Верховного Суду від 13.03.2019 р. відкрито провадження по справі №240/5401/18 (провадження №1-198 заі19) та призначено розгляд справи на 12.06.2019 року.
Відтак, на даний час вказане рішення у зразковій справі законної сили не набрало.
Враховуючи прийняття Верховним Судом рішення у зразковій справі, яке на даний час не набрало законної сили, та відповідність даної справи ознакам типової адміністративної справи, зважаючи на обов'язковість висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, для суду, який розглядає типову справу, суд приходить до висновку про наявність підстав для зупинення провадження у цій справі №824/524/19-а до набрання чинності судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №240/5401/18.
Керуючись статтями 236, 248, 263, 290, 291 Кодексу адміністративного судочинства України,
Зупинити провадження у адміністративній справі №824/524/19-а за позовом ОСОБА_1 (вул. Руська, буд. 219-ЕАДРЕСА_1, м. Чернівці, 58023) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (вул. Оренбурзька 7-А, м. Чернівці, 58022) про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити дії до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційну скаргу на дану ухвалу може бути подано до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя Лелюк О.П.