Рішення від 13.05.2019 по справі 540/660/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2019 р.

м. Херсон

Справа № 540/660/19

14 год. 00 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Морської Г.М.,

при секретарі: Кованій В.А.,

представника позивача - Брушко І.Г.,

представника відповідача - Харченка Д.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області, третя особа - ОСОБА_2 про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області (далі - відповідач), за участю третьої особи - ОСОБА_2 (далі - третя особа), у якому просить:

- визнати протиправним рішення відповідача від 21.12.2018 р. № 637 "Про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 12.11.2018 р.";

- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 01.06.2018 р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,06 га. із виходом на АДРЕСА_1 .

Ухвалою від 05.04.2019 р. у справі відкрите спрощене позовне провадження, судове засідання призначене на 03.05.2019 р.

Ухвалою від 24.04.2019 р. зупинене провадження у справі для вирішення заявленого позивачем відводу судді.

Ухвалою від 25.04.2019 р. суддею Ковбій О.В. відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні заяви про відвід судді Морської Г.М.

Ухвалою від 02.05.2019 р. поновлене провадження у справі.

Ухвалою від 03.05.2019 р. за клопотанням представника позивача судове засідання відкладене до 13.05.2019 р.

Ухвалою від 03.05.2019 р. суд витребував у відповідача додаткові документи.

Ухвалою від 11.05.2019 р. суд відмовив позивачу у забезпеченні позову.

У судовому засіданні 13.05.2019 р. проголошені вступна та резолютивна чистини рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням 2 сесії 5 скликання Чорнобаївської сільської ради Білозерського району № 196 від 20.06.2006 року позивачу надана в постійне користування земельна ділянка площею 0,06 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель. Тобто, з 20.06.2006 року позивач користується даною земельною ділянкою згідно статті 95 ЗК України, втім він не займався виготовленням технічної документації на земельну ділянку та не починав будівництво житлового будинку, але і не відмовлявся від земельної ділянки. 12.01.2018 року, 06.03.2018 року, 18.04.2018 року та 01.06.2018 року позивач звертався до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 0,06 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд по АДРЕСА_2 з виходом на АДРЕСА_1, проте рішення про відмову у наданні такого дозволу від відповідача не отримав. Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду. Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 12.11.2018р. у справі № 2140/1816/18 суд зобов'язав Чорнобаївську сільську раду розглянути по-суті заяву позивача від 01.06.2018р. На виконання рішення суду відповідач прийняв рішення від 21.12.2018р., яким відмовив ОСОБА_1 у наданні згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки. Позивач вважає рішення незаконним, оскільки він відповідно до вимог Земельного кодексу має право на отримання безоплатно у власність земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити із підстав, викладених у позові та відповіді на відзив.

Відповідач надіслав суду відзив, із якого слідує, що він заперечує проти позову повністю мотивуючи наступним. Відповідач стверджує, що позивач не має права на отримання у власність визначеної ним земельної ділянки, оскільки остання не перебуває у його постійному користуванні, що підтверджено рішенням суду від 12.11.2018р. у справі № 2140/1816/18; зазначена земельна ділянка перебуває у користуванні третьої особи - ОСОБА_2 , яка, на думку відповідача, і має право на її приватизацію. Підставою для відмови ОСОБА_1 у наданні згоди на розробку проекту землеустрою став той факт, що 23 серпня 2018 року Чорнобаївська сільська рада надала згоду виконавчому комітету Чорнобаївської сільської ради на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), орієнтовною площею 0,06 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 з метою подальшої передачі земельної ділянки в оренду громадянам. На сьогоднішній день вищезгаданий проект землеустрою вже розроблений. Таким чином, між сторонами відсутній спір з приводу оскаржуваного рішення, так як проект землеустрою про який просив позивач на даний час вже розроблений і повторне його виготовлення не передбачено чинним законодавством.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на обставини, які викладені у відзиві на позов.

Третя особа не скористалась правом подання пояснень, у судове засідання не прибула, причини неявки суду не повідомила, клопотань не заявляла.

Розглянувши надані сторонами документи, заслухавши пояснення учасників справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.

Рішенням 2 сесії 5 скликання Чорнобаївської сільської ради Білозерського району "Про припинення права користування та надання права користування земельними ділянками на території сільської ради" від 20.06.2006 року № 196, пп.2.13 п.2 вирішено надати в постійне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд на території Чорнобаївської сільської ради, затвердити акти відведення меж земельних ділянок ОСОБА_1 АДРЕСА_2 площею 0,06 га.

27.11.2015 року рішенням сільської ради № 24 змінено назву вулиці "АДРЕСА_2" на "АДРЕСА_2".

12.01.2018 року, 06.03.2018 року, 18.04.2018 року та 01.06.2018 року позивач звертався до відповідача із заявами про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 0,06 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_2 з виходом на АДРЕСА_1 .

Чорнобаївська сільська рада листами від 01.03.2018 року № 02-13/І-12, від 04.04.2018 року № 02-13/І-85, від 18.05.2018 року № 02-13/І-138 та від 18.06.2018 року № 02-13/І-237 повідомила ОСОБА_1 , що його заяви були винесені на розгляд чергової сесії сільської ради, але за результатами голосування рішення не прийняте.

Таку бездіяльність Ільницький оскаржив до суду.

Херсонським окружним адміністративним судом винесене рішення від 12.11.2018р. по справі № 2140/1816/18 за позовом ОСОБА_1 до Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області, за участю третьої особи - ОСОБА_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, яким позов задоволено. Зокрема, суд зобов'язав Чорнобаївську сільську раду Білозерського району Херсонської області розглянути по-суті клопотання ОСОБА_1 від 01.06.2018 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,06 га з виходом на АДРЕСА_1 з прийняттям відповідного рішення.

Рішення суду сторонами не оскаржене та набрало законної сили 20.12.2018р.

На виконання рішення суду Чорнобаївська сільська рада Білозерського району Херсонської області прийняла рішення XXXVIII сесії VІІ скликання від 21.12.2018р. № 637 «Про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 12.11.2018», яким відмовила ОСОБА_1 у наданні згоди на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку господарських будівель і споруд орієнтовною площею 0,06 га за адресою АДРЕСА_1 .

Вважаючи відмову незаконною, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Щодо позиції позивача про наявність у нього права постійного користування земельною ділянкою площею 0,06 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_2 , суд зазначає наступне.

Даному питанню надана оцінка Херсонським окружним адміністративним судом у рішенні від 12.11.2018р. по справі № 2140/1816/18.

Зокрема, суд зазначив: «…Позивач не надав суду доказів державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою площею 0,06 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_2 . Зважаючи на викладене, суд вважає безпідставними та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи та нормам ЗК України твердження позивача про перебування спірної земельної ділянки у його постійному користуванні…».

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відтак суд вважає встановленою дану обставину.

Щодо позиції позивача про наявність у нього права на отримання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, суд зазначає наступне.

Громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом (ст. 40 ЗКУ).

Частиною 2 ст. 116 ЗК України встановлено, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до частини першої статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

З огляду на наведені вище норми ЗК України, позивач має право на набуття права власності на земельні ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Втім, орган місцевого самоврядування приймає рішення з дотриманням певної процедури.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У світлі вимог цієї конституційної норми така процедура є способом реалізації повноважень відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами України визначено у статті 118 ЗК України. Відповідно до положень ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 7 ст.118 ЗК України).

Рішення XXXVIII сесії Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області VІІ скликання від 21.12.2018р. № 637 «Про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 12.11.2018», яким відповідач відмовив ОСОБА_1 у наданні згоди на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку господарських будівель і споруд вмотивоване наступним чином: «…В зв'язку з прийнятим рішенням XXXIII сесії Чорнобаївської сільської ради VII скликання № 565 від 23.08.2018 року «Про надання згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність» та рішенням ХХХVІІІ сесії Чорнобаївської сільської ради VII скликання № 636 від 21.12.2018 року «Про внесення змін до рішення ХХХІІІ сесії Чорнобаївської сільської ради VII скликання №565 від 23.08.2018 року»…».

Рішенням XXXIII сесії Чорнобаївської сільської ради VII скликання № 565 від 23.08.2018 року «Про надання згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність» вирішено: «… 1. Дати згоду Виконавчому комітету Чорнобаївської сільської ради на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), орієнтовною площею 0,06 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 з метою подальшої передачі земельної ділянки в оренду громадянам с. Чорнобаївка…».

Рішенням ХХХVІІІ сесії Чорнобаївської сільської ради VII скликання № 636 від 21.12.2018 року «Про внесення змін до рішення ХХХІІІ сесії Чорнобаївської сільської ради VII скликання №565 від 23.08.2018 року»…» вирішено: «…1. Внести зміни в рішення XXXIII сесії сільської ради №565 від 23.08.20! 8р, а саме викласти в новій редакції: 1.2. Дати згоду Виконавчому комітету Чорнобаївської сільської ради на розробку технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельної ділянки комунальної власності Чорнобаївської сільської ради для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), орієнтовною площею 0,06 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1… ».

Представник відповідача у судовому засіданні зазначив, що підставою для відмови ОСОБА_1 у наданні згоди на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку господарських будівель і споруд слугували дві обставини: надання дозволу виконкому Чорнобаївської сільської ради на розробку проекту відведення на цю саму земельну ділянку та відсутність у ОСОБА_1 права на отримання зазначеної земельної ділянки у власність, оскільки зазначена земельна ділянка 0, 06 га входить до складу земельної ділянки 0,15га, яка перебуває у користуванні третьої особи та на ній розміщена земельна ділянка, що свідчить про невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Суд вважає такі доводи відповідача необґрунтованими, оскільки спірне рішення не містить посилань на вказані обставини.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд відмічає, що на час прийняття відповідачем спірного рішення проект землеустрою, дозвіл на розробку якого наданий виконкому Чорнобаївської сільської ради, затверджений не був, відтак відсутня невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Також суд звертає увагу на те, що Земельний кодекс України не містить обмежень щодо права особи на виготовлення проекту землеустрою, оскільки таке право не тягне за собою у подальшому обов'язкового набуття земельної ділянки у власність.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи вищевикладене, суд задовольняє вимогу позивача про визнання протиправним та скасування рішення Чорнобаївської сільської ради від 21 грудня 2018 року № 637 "Про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 12.11.2018 р.", яким позивачу неправомірно відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.

Наслідком скасування спірного рішення є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01 червня 2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,06 га. з виходом на АДРЕСА_1 .

За таких обставин суд дійшов висновку про задоволення позову у повному обсязі.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч.1ст.139 КАС України).

Керуючись ст.ст. 2, 6-9, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області від 21 грудня 2018 року № 637 "Про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 12.11.2018 р.".

Зобов'язати Чорнобаївську сільську раду Білозерського району Херсонської області (код ЄДРПОУ 26347342, адреса: 75024, Херсонська область, Білозерський район, с. Чорнобаївка, вул. Соборна, 44) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) від 01 червня 2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,06 га. з виходом на АДРЕСА_1 .

Стягнути з Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області (код ЄДРПОУ 26347342, адреса: 75024, Херсонська область, Білозерський район, с. Чорнобаївка, вул. Соборна, 44) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 15 травня 2019 р.

Суддя Морська Г.М.

кат. 109020100