Рішення від 14.05.2019 по справі 480/1488/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2019 р. Справа №480/1488/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

розглянувши в приміщенні суду в м. Суми в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу №480/1488/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач) у якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Дяківської сільської ради Буринського району Сумської області за межами населеного пункту;

- зобов'язати відповідача надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Дяківської сільської ради Буринського району Сумської області за межами населеного пункту.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у лютому 2019 позивач звернувся до головного управління Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Дяківської сільської ради Сумського району Сумської області.

Листом від 01.04.2019 №М--3482-2313/21-19 Головне управління Держгеокадастру у Сумський області повідомив позивача, що враховуючи лист Дяківської сільської ради від 06.03.2019 за №8 земельна ділянка, зазначена на графічних матеріалах, доданих до звернення позивача, б у д е в к л ю ч е на в перелік земельних ділянок зарезервованих для подальшої пе р е д а ч і у власність п о з и в а ч у для ведення особистого селянського господарства.

Позивач звертає увагу суду на те, що за наслідками розгляду заяви позивача про надання дозволу, відповідного рішення про надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою або рішення про відмову у наданні дозволу відповідачем не приймалось. При цьому, в листі від 01.04.2019р. відповідач фактично погоджує включення в перелік зарезервованих земельних ділянок відповідної земельної ділянки на яку претендує позивач для подальшої її передачі у власність позивачу.

Позивач вважає, що при розгляді його заяви, відповідач не дотримався вимог Земельного кодексу України, зокрема ст.118 ЗК України, чим допустив бездіяльність. Відповідач мав або надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, або відмовити у наданні такого дозволу, але на законних підстава.

Щодо зобов'язання відповідача надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землевідведення, позивач зазначає, що оскільки відповідач бездіє, зважаючи на відсутність правових підстав для відмови у видачі дозволу, суд має право зобов'язати ГУ Держгекокадастру у Сумській області надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Дяківської сільської ради Сумського району Сумської області.

Ухвалою суду від 25.04.2019 відкрито провадження у даній справі, розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що діяв у межах чинного законодавства, а суд не вправі зобов'язувати відповідача до вчинення тих дій, які згідно із земельним законодавством України можуть здійснюватися лише за його розсудом, тобто не може перебирати на себе повноваження іншого державного органу, оскільки відповідно до статей 118 і 121 Земельного Кодексу України, виключно до компетенції відповідача віднесено право надавати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність або відмові у наданні такого дозволу. Крім цього, у відзиві вказано, що відповідно до Інформаційної довідки відділу у Буринському районі Головного управління від 19.03.2019 №412/416-19, земельна ділянка, яку бажає отримати у власність позивач відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення шифр рядка 18 (Селянські (фермерські) господарства). Також у довідці зазначено, що земельна ділянка, яка планується для надання, знаходиться на земельній ділянці, яка перебуває у постійному користуванні гр. ОСОБА_2 (померлого) відповідного до Державного акту на право довічного успадковуваного володіння землею для ведення селянського (фермерського) господарства площею 31,9 га. Також, із вказаної земельної ділянки було виділено одну земельну ділянку, як члену фермерського господарства - 5920983200:9:001:1008, в розмірі середньої частки (паю) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею - 4,6392 га (а.с.21-23).

Відповідно до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що 28.02.2019 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Дяківської сільської ради Буринського району Сумської області (а.с.11). До заяви додано графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування вказаної земельної ділянки, копія паспорту та ідентифікаційного коду.

Листом від 01.04.2019 за №М--3482-2313/21-19 відповідач повідомив ОСОБА_1, що на даний час, на виконання плану заходів визначених Планом - графіком дій, що створений з метою належного виконання окремого доручення Голови Держземагентства України від 01.07.2014 № 349/3-14-01, щодо поширення ініціативи Держземагентства України в частині забезпечення реалізації конституційних прав військовослужбовцями строкової військової служби, осіб рядового і начальницького складу, працівників та службовців, які беруть безпосередньо участь в антитерористичних операціях і забезпечені правопорядку на державному кордоні на безоплатне одержання у власність земельних ділянок, Головним Управлінням Держгеокадастру у Сумській області проводиться робота по першочерговому забезпеченню земельними ділянками військовослужбовців, які беруть участь у виконанні завдань щодо здійснення антитерористичної операції у східних та південно-східних областях України. Враховуючи лист Дяківської сільської ради від 06.03.2019 №8, земельна ділянка зазначена на графічних матеріалах, доданих до звернення, буде включена в перелік земельних ділянок зарезервованих для подальшої передачі позивачу у власність для ведення особистого селянського господарства. Також, листом від 01.04.19 позивача повідомлено, що про резерв даної земельної ділянки Головним управлінням направлено лист до Дяківської сільської ради Буринського району Сумської області та Буринської районної державної адміністрації, з наданням відповідних графічних матеріалів (а.с.14).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.

Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно з ч.7 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено судом, отримавши заяву ОСОБА_1, ГУ Держгеокадастру у Сумській області не було у встановлений строк прийнято рішення по суті заяви як щодо погодження чи відмови у погодженні надання дозволу, оскільки в листі від 01.04.2019 зазначено лише, що земельна ділянка, зазначена у зверненні, буде включена в перелік земельних ділянок зарезервованих для подальшої передачі у власність для ведення особистого селянського господарства (а.с.14).

Враховуючи вищезазначене, підстави для зобов'язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою є передчасними вимогами в зв'язку із тим, що відсутнє рішення відповідача щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою земельної ділянки, а тому із врахуванням норм ст.9 КАС України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.02.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Дяківської сільської ради Буринського району Сумської області та прийняти відповідне рішення по даній заяві.

Щодо зазначеного відповідачем у відзиві, що відповідно до Інформаційної довідки відділу у Буринському районі Головного управління від 19.03.2019 №412/416-19, земельна ділянка, яку бажає отримати у власність позивач відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення шифр рядка 18 (Селянські (фермерські) господарства). Також у довідці зазначено, що земельна ділянка, яка планується для надання, знаходиться на земельній ділянці, яка перебуває у постійному користуванні гр. ОСОБА_2 (померлого) відповідного до Державного акту на право довічного успадковуваного володіння землею для ведення селянського (фермерського) господарства площею 31,9 га. Також, із вказаної земельної ділянки було виділено одну земельну ділянку, як члену фермерського господарства - 5920983200:9:001:1008, в розмірі середньої частки (паю) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею - 4,6392 га.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Так, у листі ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 01.04.2019 №М--3482-2313/21-19 відсутнє посилання відповідача на відомості з Інформаційної довідки Відділу у Буринському районі Головного управління від 19.03.2019 №412/416-19.

Таким чином, вищевказані посилання суд не може взяти до уваги.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 1536,80 грн., що підтверджується квитанцією від 17.04.2019 (а.с.4).

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають стягненню судові витрати ОСОБА_1 в сумі 768,40 грн. пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, згідно листа від 01.04.2019 №М--3482-2313/21-19, про ненадання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Дяківської сільської ради Буринського району Сумської області за межами населеного пункту.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (вул.Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, вул. Урожайна, 19, с. Дяківка, Буринський район, Сумська область, 41724, РНОКПП НОМЕР_1) від 28.02.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Дяківської сільської ради Буринського району Сумської області за межами населеного пункту.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, вул. Урожайна, 19, с. Дяківка, Буринський район, Сумська область, 41724, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (вул.Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) витрати зі сплати судового збору у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Кунець