Рішення від 07.05.2019 по справі 480/477/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2019 р. Справа № 480/477/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Воловика С.В.,

за участю секретаря судового засідання - Коробчук Ю.М.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

представника третьої особи - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 480/477/19 за позовом ОСОБА_4 (далі - позивач, ОСОБА_4О.) до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Сумській обл.), третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5 містобудування та архітектури Сумської обласної держаної адміністрації про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

1. Позиція позивача.

1.1. Підставою для звернення до суду з позовом ОСОБА_4 визначив порушення своїх прав на отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою внаслідок неправомірної, на його думку, відмови відповідача у наданні такого дозволу.

1.2. На переконання позивача, з огляду на приписи статей 118, 122 Земельного кодексу України Головне управління Держгеокадастру в Сумській області, за наслідками розгляду заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, зобов'язано було надати дозвіл або мотивовану відмову у його наданні.

При цьому, підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

1.3. Втім, відповідач листом від 02.02.2018 № С-118-717/21-18 повідомив позивача про відсутність підстав для надання дозволу на розробку проекту землеустрою, оскільки відведення земельної ділянки буде заважати раціональній організації території.

1.4. Не погодившись з вказаною відмовою, позивач оскаржив її до суду, так рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 29.08.2018 по справі №1840/2775/18 позовну заяву ОСОБА_4 задоволено, визнано протиправною та скасовано відмову, зобов'язано Головне управління Держгеокадастру в Сумській області повторно розглянути заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.

1.5. На виконання вказаного судового рішення, відповідач листом від 02.11.2018 №9-18-0.332-7768/2-18 повідомило позивача про затвердження детального плану території, а саме земельної ділянки орієнтовною площею 150,0 га, яка обмежена продовженням вулиці Лебединської за межами міста Суми із заходу, вздовж адміністративної межі міста Суми з півночі, та земельною ділянкою очисних споруд міста Суми зі сходу, розташованої за межами населених пунктів. Згідно вищезазначеного плану земельна ділянка, вказана у викопіюванні, не знаходиться в межах території, яка визначена як землі сільськогосподарського призначення, а проходить в межах території інженерної інфраструктури в межах червоних ліній доріг, які можуть використовуватись тільки для потреб інженерної інфраструктури.

1.4. На думку позивача, вказані обставини не можуть бути підставою для відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, що свідчить про протиправність такої відмови.

1.5. Крім того, позивач зазначає, що у листі від 02.11.2018 №9-18-0.332-7768/2-18 Головне управління посилається на інформацію Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі від 05.10.2018 №1878/415-18 щодо затвердження детального плану території згідно якого ця земельна ділянка може використовуватись тільки для потреб інженерної інфраструктури, проте, згідно попередньої інформації того ж Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі, вказана земельна ділянка є земельною ділянкою сільськогосподарського призначення.

2. Заперечення відповідача.

2.1. Не погоджуючись з позовними вимогами, у відзиві (а.с.24-25) Головне управління Держгеокадастру в Сумській області зазначило, що відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою ОСОБА_4, викладена в листі від 02.11.2018 №9-18-0.332-7768/2-18 є правомірною, оскільки віідповідно до інформаційної довідки, наданої Міськрайонним управлінням у м. Суми та Сумському районі Головного управління від 05.10.2018 №1879/415-18 було встановлено, що згідно ст. 16, 19, 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», наказу Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 № 290 «Про затвердження Порядку розроблення містобудівної документації», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2011 року за №1468/20206, розпорядження Голови Сумської обласної державної адміністрації від 26.07.2018 № 457-ОД «Про затвердження детального плану території земельної ділянки», затверджено детальний план території, вздовж адміністративної межі міста Суми з півночі, та земельною ділянкою очисних споруд міста Суми зі сходу, розташованої за межами населених пунктів.

2.2. Згідно визначеного плану земельна ділянка, вказана позивачем у викопіюванні, не знаходиться в межах території, яка визначена як землі сільськогосподарського призначення, а проходить в межах території інженерної інфраструктури: в межах червоних ліній доріг, які можуть використовуватись тільки для потреб інженерної інфраструктури.

2.3. Враховуючи наведені обставини, Головне управління відповідно до п.7 ст.118 Земельного кодексу України не має правових підстав для надання позивачу у приватну власність вказану у викопіюванні земельну ділянку з підстав невідповідності місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів. затверджених в установленому законом порядку.

2.4. Також, ГУ Держгеокадастру в Сумській області зауважило на тому, що вимога зобов'язати надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою є втручанням в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства. Суд не вправі зобов'язати відповідача до вчинення тих дій, які згідно із земельним законодавством України можуть здійснюватися лише за його розсудом.

3. Процесуальні дії у справі.

3.1. Ухвалою суду від 11.02.2019 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/477/19, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін на 12.04.2019, встановлені строки для подання відзиву.

3.2. З метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, ухвалою суду від 26.02.2019, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, у зв'язку з чим на 20.03.2019 о 11 год. 00 хв. призначено судове засідання.

3.3. Ухвалою суду від 20.03.2019, занесеною до протоколу, залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5 містобудування та архітектури Сумської обласної держаної адміністрації, відкладено розгляд справи на 12.04.2019 о 10 год. 00 хв.

3.4. У зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці, розгляд справи відкладено на 07.05.2019 об 11 год. 00 хв.

3.5. Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував та просив відмовити в задоволенні позовних вимог у зв'язку з їх необгрунтованістю.

Представник третьої особи в судовому засіданні підтримав позицію відповідача та просив відмовити в задоволенні позову.

4. Обставини справи.

ОСОБА_6, 04.01.2018 звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2га, яка розташована за межами населеного пункту на території Сумської міської ради Сумської області (а.с.8). До заяви було додано графічні матеріали, на яких зазначене бажане розташування та розмір земельної ділянки, копія паспорту та РНОКПП.

4.2. Листом від 02 лютого 2018 року №С-118-717/21-18 (а.с.13) відповідач повідомив позивача, що відповідно до інформаційної довідки, наданої Міськрайонним управлінням у м. Сумах та Сумському районі Головного управління від 31.01.2018 №76/110-18, землі за рахунок яких планується відведення земельної ділянки у власність, відноситься до земель під господарськими шляхами і прогонами номер графи 15 - полезахисні лісові смуги, що заважає раціональній організації території.

4.3. Не погодившись з вказаною відмовою, позивач оскаржив її до суду, так рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 29.08.2018 по справі №1840/2775/18 позовну заяву ОСОБА_4 задоволено, визнано протиправною та скасовано відмову, зобов'язано Головне управління Держгеокадастру в Сумській області повторно розглянути заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.

4.4. На виконання вказаного судового рішення, відповідач листом від 02.11.2018 №9-18-0.332-7768/2-18 повідомило позивача про затвердження детального плану території, а саме земельної ділянки орієнтовною площею 150,0 га, яка обмежена продовженням вулиці Лебединської за межами міста Суми із заходу, вздовж адміністративної межі міста Суми з півночі, та земельною ділянкою очисних споруд міста Суми зі сходу, розташованої за межами населених пунктів. Згідно вищезазначеного плану земельна ділянка, вказана у викопіюванні, не знаходиться в межах території, яка визначена як землі сільськогосподарського призначення, а проходить в межах території інженерної інфраструктури в межах червоних ліній доріг, які можуть використовуватись тільки для потреб інженерної інфраструктури.

5. Норми права, які регулюють спірні правовідносини та їх застосування.

5.1. На виконання частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

5.2. Частина 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

5.3. Відповідно до п. “а” ч.3 ст. 22 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-ІІІ (далі - Земельний кодекс України) землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

5.4. Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

5.5 Згідно ч.4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

5.6 Порядок передачі земельних ділянок у власність громадян врегульовано ст.118 Земельного кодексу України відповідно до частин 6-7 якої громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, серед іншого, особистого селянського господарства, у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_7 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_7 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

5.7 Як убачається з наведених норм, стаття 118 Земельного кодексу України містить виключний перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Відповідач, в силу вимог Земельного кодексу України та покладених на нього обов'язків, зобов'язаний в кожному випадку дослідити фактичні обставини повно та всебічно для з'ясування наявності чи відсутності встановлених законом підстав для відмови в задоволенні заяви.

6. Висновки суду щодо доводів сторін та вирішення спору.

6.1. Судом встановлено, що ОСОБА_4 звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2га, яка розташована за межами населеного пункту на території Сумської міської ради Сумської області, однак отримав відмову.

6.2. На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.08.2018 по справі №1840/2775/18 Головне управління повторно розглянуло заяву та листом від 02.11.2018 повідомило, що землі за рахунок яких планується відведення земельної ділянки у власність, не знаходяться в межах території , яка визначена як землі сільськогосподарського призначення, а проходить в межах території інженерної інфраструктури: в межах червоних ліній доріг, які можуть використовуватись тільки для потреб інженерної інфраструктури.

6.3. Як вбачається з матеріалів справи, розпорядження Голови Сумської обласної державної адміністрації від 26.07.2018 № 457-ОД «Про затвердження детального плану території земельної ділянки», затверджено детальний план території, вздовж адміністративної межі міста Суми з півночі, та земельною ділянкою очисних споруд міста Суми зі сходу, розташованої за межами населених пунктів.

6.4. Згідно визначеного плану земельна ділянка, вказана позивачем у викопіюванні, не знаходиться в межах території, яка визначена як землі сільськогосподарського призначення, а проходить в межах території інженерної інфраструктури: в межах червоних ліній доріг, які можуть використовуватись тільки для потреб інженерної інфраструктури.

6.5. Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що відмова відповідача у видачі дозволу на розробку проекту землеустрою відповідає критеріям, встановленим ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими та такими. що не підлягають задоволенню.

6.6. Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5 містобудування та архітектури Сумської обласної держаної адміністрації про зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В повному обсязі рішення складено 13.05.2019.

Суддя С.В. Воловик