Рішення від 15.05.2019 по справі 542/79/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2019 року

м. Полтава

Справа № 542/79/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Костенко Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

22.01.2019 ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Новосанжарського районного суду Полтавської області суду з позовом до Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області (надалі також - відповідач), в якому просить;

- визнати бездіяльність Новосанжарської селищної ради Полтавської області щодо реєстрації його місця проживання за адресою: АДРЕСА_1;

- зобов'язати Новосанжарську селищну раду Полтавської області внести необхідні зміни, вказавши місце проживання "АДРЕСА_1" замість "АДРЕСА_1", до документів, до яких вносяться відомості про місце проживання - паспорта громадянина України, реєстру відповідної територіальної громади та надіслати інформацію до Реєстру відповідно до Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, у зв'язку з внесенням помилково органами реєстрації місця проживання відомостей про його особу.

В обґрунтування позовних вимог позивач в своїй позовній заяві зазначає, що у лютому 1996 року ним було отримано паспорт громадянина України. В 2018 році після огляду паспорту було виявлено помилку щодо зазначення місця проживання, зокрема, помилково зазначено - "АДРЕСА_1" замість - "АДРЕСА_1". За результатом звернення до Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області із заявою про внесення зміни відомостей про місце проживання, листом від 18.01.2019 №145/02-13 було відмовлено у внесенні змін до паспорту. Вважаючи протиправною бездіяльність Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області позивач звернувся до суду.

Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 23.01.2019 справу №542/79/19 передано за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.02.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 542/79/19 за позовом ОСОБА_1 до Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

12.03.2019 відповідач надав до суду відзив (а.с.52-54), в якому просив відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що реєстрація місця проживання ОСОБА_1 була здійснена у 1996 році іншим органом реєстрації, зокрема СГІРФО Новосанжарського РВ УМВС України в Полтавській області, діяльність якого на сьогодні припинена, а тому проведення перевірки правомірності здійснення реєстрації не в компетенції відповідача. Наголошує, що позивачу було запропоновано здійснити перереєстрацію місця проживання з провулку Пролетарського, буд.8, на вулицю Пролетарську, буд.8, однак позивач не забажав вирішити даний спір у запропонований спосіб.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.04.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 11:30 06.05.2019.

Сторони у судове засіданні не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.

Відповідно до приписів частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Згідно із частиною дев'ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, а також зважаючи на неприбуття осіб, які беруть участь у справі, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вирішив розглядати справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що 16.02.1996 Новосанжарським РВ УМВС України в Полтавській області видано позивачу паспорт громадянина України серія НОМЕР_2 (а.с.8).

На сторінці 11 паспорту міститься відмітка стосовно місця проживання ОСОБА_1, а саме зазначено: "АДРЕСА_1" (а.с.8 зворотній бік).

З домової книги слідує, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, прописаний за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.11-15).

20.12.2018 ОСОБА_1 звернувся до Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області із заявою про внесення змін до паспорта громадянина України. Зокрема просив вказати місце проживання "АДРЕСА_1" замість "АДРЕСА_1" (а.с.22).

Листом від 18.01.2019 №145/02-13 відповідач повідомив про неможливість внести зміни у відмітку про реєстрацію місця проживання від 16.02.1996, оскільки орган реєстрації виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради не має повноважень анульовувати реєстраційний штам іншого органу реєстрації. Запропоновано звернутися до виконавчого комітету селищної ради для здійснення перереєстрації місця проживання з провулку на вулицю Пролетарську (а.с.23).

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (далі Закон №1382-IV) реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 11 вказаного Закону орган реєстрації здійснює формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг" від 10.12.2015 № 888 - VIII з 04.04.2016 повноваження щодо реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання особи передано виконавчим органам сільської, селищної або міської ради на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207 затверджено Правила реєстрації місця проживання та Порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру.

Відповідно до пункту 3 Правил №207 реєстрації місця проживання реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Пунктом 30 Правил №207 визначено, що орган реєстрації для потреб реєстрації місця проживання/перебування формує та веде реєстр територіальної громади. Орган реєстрації є розпорядником відповідного реєстру територіальної громади. Органи реєстрації здійснюють обмін відомостями між реєстрами різних територіальних громад для реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання особи у разі її вибуття з однієї адміністративно-територіальної одиниці та прибуття до іншої адміністративно-територіальної одиниці. Вимоги до збирання, зберігання, обробки, використання і захисту інформації у реєстрах територіальних громад визначаються законом.

Згідно пункту 30 Правил №207 до реєстру територіальної громади вносяться такі дані про особу: прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові; дата та місце народження; місце проживання/перебування; відомості про громадянство; унікальний номер запису в Реєстрі (якщо така інформація внесена до паспорта громадянина України); дата реєстрації місця проживання; прізвище, ім'я та по батькові представника, якщо він діє від імені особи, та відомості про документ, що посвідчує повноваження представника; інформація про попереднє місце проживання; дата зняття з реєстрації місця проживання (після вибуття особи). Також до реєстру територіальної громади вносяться найменування органу реєстрації, прізвище, ім'я, по батькові та посада особи, яка вносила записи до реєстру.

Отже, до повноважень відповідача віднесено функції з реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання особи.

Як свідчать матеріали справи, 16.02.1996 Новосанжарським РВ УМВС України в Полтавській області видано ОСОБА_1 паспорт громадянина України.

Згідно пункту 8 Інструкції щодо правил та порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.08.1994 №316 (чинної на момент видачі паспорту) громадянами для одержання й обміну паспортів, крім документів, передбачених пунктами 6 та 7 цієї Інструкції, подаються також - заява форми N 1 (додаток N 1) і дві фотокартки розміром 35 х 45 мм. Заяви заповнюються, як правило, особисто громадянами, розбірливим почерком, синім, фіолетовим чи чорним чорнилом (пастою) з повними відповідями на всі запитання. Підписи громадян у заявах засвідчуються службовими особами, відповідальними за додержання паспортних правил, чи особами, уповноваженими на ведення паспортної роботи. Якщо громадяни проживають у містах, районних центрах і селищах міського типу, у квартирах та будинках, що належать їм на правах особистої власності, підписи в заявах засвідчуються працівниками паспортної служби.

Пунктом 18 вказаної Інструкції обумовлено, що вручення паспортів громадянам здійснюється начальниками органів внутрішніх справ, їх заступниками, начальниками паспортної служби, які повинні: а) переконатися, що одержувач є тією особою, на чиє ім'я виписаний паспорт, для чого запитати в нього прізвище, ім'я та по батькові, інші дані, звіривши іх із записами в паспорті, а також порівняти зображення обличчя на фотографічній картці із зовнішністю одержувача паспорта; б) запропонувати одержувачу перевірити правильність занесених до паспорта відомостей і відміток.

При виявленні в паспорті неправильних записів або відміток, допущених розбіжностей або помилок повинен бути заповнений інший паспорт.

Оскільки позивач у 1996 році отримав паспорт громадянина України з помилковою відміткою щодо зазначення місця проживання, то слід дійти висновку про недотримання, підчас видачі паспорта, вимог пункту 18 Інструкції щодо правил та порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України.

З 05.04.2016 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207, якою затверджено Правила реєстрації місця проживання та Порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру. Ці правила визначають механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів.

Відповідно до пункту 10 Правил №207 у разі внесення під час реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування помилкових відомостей про особу орган реєстрації зобов'язаний на підставі поданих особою або її представником достовірних відомостей у день звернення внести необхідні зміни до документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування, реєстру відповідної територіальної громади та надіслати інформацію до Реєстру відповідно до Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Порядок).

А згідно пункту 28 Правил №207 реєстрація місця проживання/перебування особи або зняття з реєстрації місця проживання скасовуються в разі їх проведення з порушенням вимог законодавства. У разі виявлення такого порушення керівник органу реєстрації проводить перевірку підстав реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи, за її результатами складає висновок та приймає рішення про скасування реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи. Про прийняте рішення особі надсилається письмове повідомлення за формою згідно з додатком 17, в якому зазначаються підстави його прийняття. Особу запрошують на прийом до органу реєстрації для внесення відповідних відомостей до документа, до якого вносяться відомості про місце проживання/перебування. Працівник органу реєстрації: формує і вносить дані про скасування реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи до реєстру територіальної громади; формує інформацію про скасування реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи для її передачі до Реєстру.

Суд зазначає, що положення пункту 28 Правил №207 мали бути застосовані відповідачем за умови проведення реєстрації місця проживання ОСОБА_1 саме відповідачем.

Як свідчать матеріали справи реєстрація місця проживання позивача була проведена у 1996 році органом реєстрації - Сектором громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Новосанжарського РВ УМВС України в Полтавській області.

Варто зазначити, що СГІРФО Новосанжарського РВ УМВС України в Полтавській області на даний час припинив свою діяльність.

Таким чином, відповідач не наділений повноваженнями на проведення перевірки правомірності здійснення реєстрації СГІРФО Новосанжарського РВ УМВС України в Полтавській області.

У судовому засіданні 11.04.2019 представник відповідача надав суду пояснення за змістом яких слідує, що позивачу було роз'яснено як саме необхідно здійснити перереєстрацію його місця проживання згідно нині діючої Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207.

Таким чином, відповідач правомірно відмовив ОСОБА_1 у внесенні змін у відмітку про реєстрацію місця проживання від 16.02.1996, що міститься у паспорті позивача.

Враховуючи у сукупності вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо реєстрації його місця проживання за адресою: АДРЕСА_1.

Так само не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання Новосанжарську селищну раду Полтавської області внести необхідні зміни, вказавши місце проживання "АДРЕСА_1" замість "АДРЕСА_1".

Отже, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 21044987, вул. Незалежності, 41, смт.Нові Санжари, Полтавська обл., 39300) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя

Г.В. Костенко