Справа № 815/1777/18
15 травня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Завальнюка І.В.,
за участю секретаря - Салюк О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі звіт ДФС України про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 у справі № 815/1777/18 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Новікон» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 по справі № 815/1777/18 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Новікон» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, № 479775/36501757 від 26.12.2017; зобов'язано Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 293 від 20.11.2017. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Зазначене рішення суду набрало законної сили 24.10.2018.
25.03.2019 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Новікон» надійшло клопотання в порядку ст. 382 КАС України, в якому заявник просив зобов'язати Державну фіскальну службу України подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 по справі № 815/1777/18 протягом семи днів з моменту отримання ухвали; накласти штраф на керівника в розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03.04.2019 Державну фіскальну службу України зобов'язано подати протягом одного місяця з дати прийняття цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 у справі № 815/1777/18.
02.05.2019 до суду на виконання вищезазначеної ухвали від 03.04.2019 надійшов звіт ДФС України б/н (вх. № 15709/19), відповідно до якого податкова накладна № 293 від 20.11.2017 зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.
13.05.2019 до суду від представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Новікон» надійшла заява, відповідно до якої податкова накладна № 293 від 20.11.2017 зареєстрована податковим органом в Єдиному реєстрі податкових накладних 19.04.2019, тоді як рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 набрало законної сили 24.10.2018. Отже, на думку представника позивача, тривале невиконання ДФС України судового рішення, яке набрало законної сили, є підставою для накладення штрафу на його керівника штрафу в розмірі 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
До суду з'явилася представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Новікон», яка підтвердила, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 по справі № 815/1777/18 виконано ДФС України 19.04.2019. Також вважала зазначену обставину достатньою для накладення на керівника податкового органу штрафу відповідно до ст.382 КАС України.
Представник ДФС України до суду не з'явився, проте його неявка не перешкоджає розгляду питання.
Вислухавши думку представника позивача та розглянувши звіт ДФС України про стан виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 по справі № 815/1777/18, суд вважає його прийнятним доказом виконання судового рішення та таким, що поданий з дотримання встановленого судом строку, у зв'язку із чим підстави для накладення штрафу відсутні.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема, гарантує право особи на виконання судового рішення, винесеного на її користь, протягом розумного строку.
Частиною 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно ч. 2 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Конституційний Суд України у Рішенні від 30.06.2009 №16-рп/2009 зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 по справі № 806/2143/15 (адміністративне провадження № К/9901/5159/18) звернув увагу, що ст. ст. 382, 383 КАС України (два види судового контролю) мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
З урахуванням вищевикладеного, суд не вбачає підстав для накладення на керівника ДФС України штрафу, оскільки судове рішення виконано в повному обсязі протягом строку, встановленого судом в рамках судового контролю, про що відповідачем надано звіт з дотриманням визначеного судом строку. Накладення ж штрафу стаття 382 КАС України пов'язує саме з неподанням такого звіту суб'єктом владних повноважень у відведений судом строк, або звітуванням, яке свідчить про неналежне виконання судового рішення, а не з недостатньо оперативним його виконанням, як вважає представник позивача.
Таким чином, суд приймає звіт Державної фіскальної служби України про виконання судового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 по справі № 815/1777/18 та вважає вказане рішення виконаним у повному обсязі.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 243, 248, 382 КАС України, суд
Прийняти звіт Державної фіскальної служби України про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 по справі № 815/1777/18.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 по справі № 815/1777/18 вважати виконаним у повному обсязі.
В задоволенні заяви представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Новікон» про накладення штрафу відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено 15.05.2019.
Суддя І.В. Завальнюк