Справа № 815/917/18
15 травня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 року довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань та підвищеного розміру премії, зобов'язання відповідача виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в новій редакції довідки про розмір грошового забезпечення №16538 ОСОБА_1 з повною інформацією за формою, передбаченою додатком №2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 з урахуванням вимог постанов КМУ від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» та від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року, що включає: посадовий оклад - 2500 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1800 грн.; надбавку за стаж служби (40%) - 1720 грн., надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі (41%) - 2468,20 грн., премію (14%) - 1188,34 грн.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.
Ухвалою суду від 28.03.2018 року провадження у справі №815/917/18 було зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/1/18.
У зв'язку із набранням чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/1/18 ухвалою суду від 15.05.2019 року провадження у справі поновлено.
Позов обґрунтований позивачем тим, що він є пенсіонером МВС України та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно із ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 50% грошового забезпечення на час звільнення. На звернення позивача та адвокатський запит від 20.12.2017 року, листом від 28.08.2017 року №14/З-Д-1834/аз Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Одеській області повідомила, що на підставі списків, які були надані ГУ ПФУ в Одеській області позивачу виготовлено довідку та направлено згідно реєстру №2 від 17.05.2017 року до ГУ ПФУ в Одеській області. З довідки №16538 стало відомо, що позивачу перераховано суму пенсії згідно із постановою КМУ від 15.11.2015 року №988, з урахуванням наступних складових розміру грошового забезпечення: посадовий оклад у розмірі - 2500 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1800 грн., надбавка за стаж служби (40%) - 1720 грн., премія 0,94% - 56,59 грн. Позивач не погодився із сумою нарахованої пенсії та 14.09.2017 року звернувся до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області щодо внесення змін з включенням основних і додаткових видів грошового забезпечення до довідки №16538 (виготовити довідку в новій редакції) та направити таку довідку (зміни) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. На вказане звернення позивачу надіслано відповідь, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент права на перерахунок пенсії за відповідною посадою для перерахунку пенсії не враховуються. У зв'язку із цим, не включення в довідку для перерахунку пенсії певних складових грошового забезпечення, які вже були встановлені, відповідачем порушено прав позивача на соціальний захист.
Відзив на позовну заяву відповідач не надав.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З листа Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №3049/03 від 23.02.2018 року вбачається, що пенсія за вислугу років ОСОБА_1 призначена управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ МВС України в Одеській області відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка з 01.01.2005 року обчислена з розміру грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу - 115 грн., окладу за спеціальним званням - 120 грн., надбавки за вислугу років 35% -82,25 грн., щомісячної надбавки у розмірі 100% грошового забезпечення - 317,25 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% - 117,50 грн., надбавки за безперервну службу 70% - 526,40 грн. та премії 33,3% - 425,71 грн. (аркуш справи 21).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на підставі наданої управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ МВС України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» ОСОБА_1 у березні 2008 року пенсію перераховано з 01.01.2008 року з урахуванням посадового окладу - 800 грн., окладу за спеціальним званням - 120 грн., надбавки за вислугу років 35% - 322 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань 41% - 509,22 грн. та премії 14% - 254,17 грн.
У вересні 2017 року позивач ознайомився з довідкою Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області №16538 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (аркуш справи 15), не погодився із показниками у довідці та звернувся до голови Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення з включенням 100% надбавки, 50% надбавки за УОС, 70% надбавки за безперервну службу (аркуш справи 16).
Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області на заяву ОСОБА_1 від 14.09.2017 року направлено лист №14/3-О-1341 від 28.09.2017 року, яким повідомлено позивачу, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення прав на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) для перерахунку пенсії не враховуються (аркуш справи 17).
Позивач вважає, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність, яка полягає у не виготовленні нової довідки про розмір грошового забезпечення та не направленні її до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
З довідки ГУМВС України в Одеській області №16538 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, виданої ОСОБА_1 про те, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15.11.2015 року №988, наказу МВС від 06.04.2016 року №260, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за посадою старшого оперуповноваженого карного розшуку Любашівського РВ УМВС України в Одеській області становить: посадовий оклад 2500 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1800 грн., надбавка за стаж служби (40%) 1720 грн., премія (0,94%) 56,59 грн., всього у розмірі 6076,59 грн. (аркуш справи 15).
15.01.2019 року в Єдиному державному реєстрі судових рішень оприлюднена постанова Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) за позовом фізичної особи до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Ознаками даної типової справи є: 1) позивач - пенсіонер органів внутрішніх справ, якому призначено пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ; 2) відповідач - ліквідаційна комісія УМВСУ ; 3) третя особа - ГУ ПФУ у Вінницькій області; 4) предмет спору: зобов'язання відповідача виготовити на направити до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення.
Висновки Великої Палати Верховного Суду у вищезазначеній зразковій справі належить застосовувати в аналогічних типових адміністративних справах до яких й відноситься розглядувана справа, в силу приписів частини 3 статті 291 КАС України, у зв'язку із чим суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у вищезазначеній постанові, які полягають у наступному.
Відповідно до ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст. 46 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
07 листопада 2015 року набрав чинності Закон № 580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.
Кабінет Міністрів України постановою № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.
Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до пункту 2 постанови № 988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.
На виконання вимог статті 94 Закону № 580-VIII та постанови № 988 МВС видало наказ № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.
Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.
Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).
До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою № 988 та наказом № 260, чинним законодавством України, а саме постановою № 1294 та наказом № 499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.
З огляду на матеріали справи, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 %, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.
Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
З огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону № 2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12 грудня 2018 року по справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) дійшла таких висновків у зразковій справі:
1) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась. Натомість при розгляді типових справ судам необхідно з'ясувати: чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою № 988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі;
2) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Суд звертає увагу, що вказаний відповідачем у довідці №16538 розмір премії 0,94% для перерахунку пенсії є середнім, що фактично виплачений за відповідною посадою.
В пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.
У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).
В Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.
Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.
Наведеними вище положеннями частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що перерахунок пенсій особам, які отримують пенсії за цим Законом, провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
При цьому довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу направлено відповідно до Порядку № 45, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, є обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі.
Положення абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45 щодо врахування для перерахунку пенсії щомісячної премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а також неврахування для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, скасованих чи таких, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), відповідають висновкам ЄСПЛ, викладеним у пункті 23 рішення від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00).
Проведений ГУ ПФУ в Одеській області на підставі довідки № 16538 перерахунок пенсії позивачу призвів до збільшення розміру пенсії позивача, у зв'язку із чим доводи позивача про порушення його права на соціальний захист цим перерахунком є неспроможними. При цьому, звернення позивача до суду обумовлено бажанням збільшення розміру пенсійних виплат, виходячи з грошового забезпечення поліцейських, але із залишенням надбавок, які виплачувалися під час проходження ним служби в ОВС, та які на теперішній час неактуальні.
Враховуючи правовий висновок Верховного Суду у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №802/2196/17-а, а також те, що надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії 01.01.2016 року не виплачується поліцейським, відповідачем при виготовленні довідки враховувався середній розмір премії, суд дійшов висновку, що відмовляючи позивачу у видачі нової довідки з врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії у розмірі, вказаному позивачем у його позові, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України, а тому підстав для задоволення позову не має.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області (вул. Єврейська, 12, м. Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 08592268), про визнання протиправної бездіяльності Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань та підвищеного розміру премії та зобов'язання Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в новій редакції довідку про розмір грошового забезпечення №16538 ОСОБА_1 з повною інформацією за формою, передбаченою додатком №2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 з урахуванням вимог постанов КМУ від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» та від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року, що включає: посадовий оклад - 2500 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1800 грн.; надбавку за стаж служби (40%) - 1720 грн., надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі (41%) - 2468,20 грн., премію (14%) - 1188,34 грн. - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида
.