Рішення від 14.05.2019 по справі 320/1153/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2019 року м. Київ № 320/1153/19

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Колеснікової І.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Державної установи «Білоцерківська виправна колонія № 35»

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Державної установи «Білоцерківська виправна колонія № 35», в якому просить суд:

- зобов'язати Державну установу «Білоцерківська виправна колонія № 35» видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 05.05.1986 по 08.05.1986 з урахуванням подвійного посадового окладу та окладу за звання в подвійному розмірі з урахуванням 10% надбавки за рівень безпеки, премії та двох годин надурочної праці в зоні відчуження, та з урахуванням встановленого коефіцієнта кратності = 3, по формі, затвердженій наказом Міністерства соціальної політики України від 03.06.2012 № 536 відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що на підставі рішення Київського кружного адміністративного суду від 23.10.2018 в адміністративній справі № 810/2778/18 Державною установою «Білоцерківська виправна колонія № 35» оформлено та надіслано ОСОБА_1 довідку про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках. Втім, усупереч Постанови Ради Міністрів Української ССР та Української Республіканської ради професійних союзів від 10.06.1986 № 207-7 та Наказу Міністерства соціальної політики України від 03.09.2012 № 536 «Про затвердження форми Довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках» відповідачем при виконанні розрахунків оплати праці позивача за дні роботи (служби) в зоні відчуження не враховано коефіціент кратності «3», що спричинило зменшення нарахованої суми заробітної плати за вказаний період.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2019 відкрито провадження в адміністративній справі; судом постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без виклику учасників справи та проведення судового засідання; витребувано від відповідача: пояснення щодо врахування встановленого позивачу коефіцієнту кратності = 3 при підготовці довідки про заробітну плату (грошове зобов'язання), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 28.12.2018 № 19-222-18/С-208; розрахунок показників довідки про заробітну плату (грошове зобов'язання), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках з урахуванням встановленого позивачу коефіцієнту кратності = 3.

Належним чином повідомлений про відкриття провадження в адміністративній справі № 320/1153/19 відповідач (рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 0113329656933), правом на подання відзиву у встановлені процесуальним законодавством строки не скористався.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

Відтак, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 згідно посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 12.10.1998, є інвалідом ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

Згідно «Приказа Управления внутренних дел исполкома Киевского обласного совета народных депутатов от 16.07.1986 № 221» (мова оригіналу) ОСОБА_1 включено до списку особистого складу, який приймав участь в заходах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Так, капітан в/с ОСОБА_1 (запис № 46), перебуваючи на посаді начальника загону з 05.05.1986 по 08.05.1986, виконував роботи по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у м. Чорнобиль (а.с. 20).

Рішенням Київського кружного адміністративного суду від 23.10.2018 в адміністративній справі № 810/2778/18 за позовом ОСОБА_1 до Білоцерківської виправної колонії № 35 про зобов'язання вчинити певні дії, адміністративний позов задоволено, а саме: зобов'язано Білоцерківську виправну колонію № 35 зробити перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 , за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 05.05.1986 року по 08.05.1986 року, з врахуванням подвійного посадового окладу і окладу за звання в подвійному розмірі з урахуванням 10% надбавки за рівень безпеки, премії та 2 годин надурочної праці в зоні відчуження та видати довідку про заробітну плату з врахуванням подвійного посадового окладу та окладу за звання в подвійному розмірі з урахуванням 10% надбавки за рівень безпеки, премії та 2 годин надурочної праці в зоні відчуження.

На виконання рішення суду відповідачем було видано позивачеві довідку про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках (а.с. 8).

11.01.2019 відповідачем подано до Державної установи «Білоцерківської виправної колонії № 35» скаргу про те, що підготовлена ви виконання рішення суду довідка, складена без врахування коефіцієнта кратності.

Так, позивачем у скарзі надано пояснення, що під час розгляду справи не ставилось питання щодо врахування коефіцієнта кратності, оскільки всі довідки які були видані раніше, містили інформацію про коефіцієнт кратності та такий коефіцієнт був врахований при здійсненні розрахунків оплати праці.

Враховуючи викладене, позивач просив відповідача підготувати до видачі довідку на підставі судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 23.10.2018 по адміністративній справі № 810/2778/18, по формі затвердженій Наказом Міністерста соціальної политики України від 03.09.2012 № 536 та Постанови Ради Міністрів Української ССР та Української Республіканської ради професійних союзів від 10.06.1986 № 207-7 з урахуванням коефіцієнта кратності.

Листом від 24.01.2019 № 22-14-19/С-5 відповідачем надано відповідь, згідно якої, довідка надана згідно статтей 370, 372, 373 Кодексу адміністративного судочинства України на підставі судового рішення Київського окружного адміністративного суду по справі №810/2778/18 від 23 жовтня 2018 та з врахуванням вимог виконавчого листа, а саме з урахуванням подвійного окладу, та окладу за спеціальне звання в подвійному розмірі, з урахуванням 10% надбавки за рівень безпеки, премії та 2 годин надурочної праці в зоні відчуження.

Не погоджуючись з відомостями і розрахунком який міститься у виданій на виконання судового рішення довідці, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Згідно статті 1 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 02 1991 № 796-XII (далі - Закон від 28 02 1991 № 796-XII) Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Відповідно до положень статті 54 Закону від 28 02 1991 № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Статтею 57 Закону від 28 02 1991 № 796-XII обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, а також в евакуації населення на добровільній безплатній основі і стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами, пенсія по інвалідності за їх бажанням обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Згідно преамбули Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Пунктом 7 вказаної Постанови визначено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Згідно статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).

Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Тобто, роботодавець зобов'язаний видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у розрахунковому листі позивача за відповідний період.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 13 лютого 2018 року у справі № 358/1179/17.

Відповідно до положень пункту 1 Постанови Совета Министров Украинской ССР и Украинского Республыканского сонета профессиональных союзов от 10.06.1986 № 207-7 «Об условиях оплаты труда и материального обеспечения работников предприятий, организаций и учреждений, занятых на работах, связанных с ликвидацией последствий аварии на Чернобыльской АЭС и предотвращением загрязнения окружающей среды» установлено, что оплата труда работников, занятых на работах в третьей, второй и первой зонах опасности, производится соответственно в четырех-, трех- и двукратном размерах, сверх среднемесячной заработной платы, исходя из тарифной ставки (оклада), установленной по основному месту работы (мова оригыналу).

Наказом Міністерства соціальної політики України від 03.06.2012 № 536 «Про затвердження форми Довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках» затверджено форму Довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем надано суду копії виданих йому Білоцерківською виправною колонією № 35 довідок про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках від 08.02.2013 № 22-С-11 та від 03.06.2013 № 156, які містять відомості про коефіцієнт кратності « 3» та розрахунок заробітної плати (грошового забезпечення) ОСОБА_2 з урахуванням коефіцієнт кратності « 3» (а.с. 17-18). Проте, як вбачається з даних довідок, вони не містили відомостей, щодо подвійного посадового окладу і окладу за звання в подвійному розмірі з урахуванням 10% надбавки за рівень безпеки, премії та двох годин надурочної праці в зоні відчуження.

З огляду на відсутність вказаних відомостей у виданих ОСОБА_3 довідках, ним було подано до адміністративного суду позов до Білоцерківської виправної колонії № 35 про зобов'язання Білоцерківської виправної колонії № 35 зробити перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 , за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 05.05.1986 року по 08.05.1986 року, з врахуванням подвійного посадового окладу і окладу за звання в подвійному розмірі з урахуванням 10% надбавки за рівень безпеки, премії та 2 годин надурочної праці в зоні відчуження та видачу довідки про заробітну плату з врахуванням подвійного посадового окладу та окладу за звання в подвійному розмірі з урахуванням 10% надбавки за рівень безпеки, премії та 2 годин надурочної праці в зоні відчуження.

Як вбачається з рішення Київського окружного адміністративного суду від 23.10.2018 в справі № 810/2778/18, позивачем в порядку розгляду даної справи не ставилось на розгляд питання щодо коефіцієнту кратності оплати праці.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що Державною установою «Білоцерківська виправна колонія № 35» на виконання рішення суду від 23.10.2018 в адміністративній справі № 810/2778/18 видано довідку, яка не містить розрахунку оплати праці з урахуванням коефіцієнту кратності « 3», що не відповідає вимогам діючого законодавства.

Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідачем не подано до суду відзиву на адміністративний позов та жодного доказу правомірності дій щодо видачі позивачеві довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках без урахування встановленого коефіцієнта кратності « 3».

З огляду на зазначене, на думку суду, вимога позивача про зобов'язання Державної установи «Білоцерківська виправна колонія № 35» видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 05.05.1986 по 08.05.1986 з урахуванням подвійного посадового окладу та окладу за звання в подвійному розмірі з урахуванням 10% надбавки за рівень безпеки, премії та 2 годин надурочної праці в зоні відчуження, та з урахуванням встановленого коефіцієнта кратності = 3, по формі затвердженій наказом Міністерства соціальної політики України від 03.06.2012 № 536 відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7 є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно положень статті 5 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI “Про судовий збір” позивач звільнений від сплати судового збору. Доказів понесення позивачем інших судових витрат, пов'язаних із розглядом справи, матеріали справи не містять.

За таких обставин судові витрати, які б підлягали розподілу, відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Зобов'язати Державну установу «Білоцерківська виправна колонія № 35» (код ЄДРПОУ: 08563665; місцезнаходження: 09109, Київська область, м. Біла Церква, вул. Василя Симоненка,16) видати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 ; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) довідку про заробітну плату за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 05.05.1986 по 08.05.1986 з урахуванням подвійного посадового окладу та окладу за звання в подвійному розмірі з урахуванням 10% надбавки за рівень безпеки, премії та двох годин надурочної праці в зоні відчуження, та, з урахуванням встановленого коефіцієнта кратності = 3, по формі, затвердженій наказом Міністерства соціальної політики України від 03.06.2012 № 536 відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Колеснікова І.С.