Справа F 569/8372/19
03 травня 2019 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Ореховська К.Е., з участю представника Рівненської митниці ОСОБА_1, розглянувши справу, яка надійшла з Рівненської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, працює в м.Ніжнєвартовськ, Єрмаковське підприємство по ремонту скважин,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 471, ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,
16.04.2019 року о 14 год. 53 хв. у зону митного контролю МП "Городище" Рівненської митнці ДФС на смугу спрощеного митного контролю у напрямку "виїзд з митної території України" заїхав легковий автомобіль НОМЕР_1 (країна реєстрації - Україна" під керуванням гр.України ОСОБА_3. Крім водія транспортного засобу, у пасажирському відділенні автомобіля знаходились пасажири, громадяни України, які слідували на територію Республіки Білорусь у приватних справах.
На основі застосування системи управління ризиками даний автомобіль було виведено для поглибленого огляду на смугу руху "червоний коридор".
У ході проведення митного контролю ручної поклажі громадян було встановлено, що у заплічному мішку чорного кольору, який належить пасажиру транспортного засобу гр.України ОСОБА_2 під його особистими речами знаходиться чок-компенсатор з написом на корпусі "Kicks Smoke.698", який являє собою пристрій призначений для покращення якості стрільби та застосовується для полювання, а також стендової стрільби. Предмет знаходився у поліетиленовому згортку з написом "Нова пошта".
Враховуючи ч.1 ст.257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Даний предмет, який переміщував гр.ОСОБА_2 не використовується для повсякденних потреб життєдіяльності людини та не відноситься до переліку товарів, які згідно вимог ст.370 МК України можуть переміщуватися через митний кордон України по смузі спрощеного митного контролю.
Крім того, ОСОБА_2 намагався перемістити через митний кордон України з використанням смуги спрощеного митного контролю та з приховуванням від митного контролю, а саме з використанням способів, що утруднюють його виявлення частину мисливської зброї, а саме чок-компенсатор з написом на корпусі "Kicks Smoke.698".
Своїми діями ОСОБА_2 допустив порушення митних правил, передбачених ст.471 Митного кодексу України (порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю) та ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України (переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю).
ОСОБА_2 в судове засідання не з"явився, згідно письмового клопотання просив розглянути справу без нього.
Представник Рівненської митниці ОСОБА_1 в судовому засіданні вказав, що у зв"язку із порушенням митних правил, відносно ОСОБА_2 був складений протокол, в якому викладені всі обставини справи, що підтверджують його вину у вчиненні правопорушень, передбачених ст. 471, ч. 1 ст.483 МК України та просив застосувати до правопорушника стягнення, передбачене санкцією статті, встановленої за більш серйозне правопорушення.
Заслухавши представника Рівненської митниці, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_2 міститься склад адміністративних правопорушень, передбачених ст. 471, ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Вина ОСОБА_2 у вчинені правопорушень підтверджується матеріалами справи, зокрема, протоколом про порушення митних правил F 0173/20400/19 від 16.04.2019 року.
Як вбачається із опису товарів від 16.04.2019 року, у ОСОБА_2 вилучено чок-компенсатор з написом на корпусі "Kicks Smoke.698", який являє собою пристрій призначений для покращення якості стрільби та застосовується для полювання, а також стендової стрільби.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи зобов"язаний з"ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Санкція ч. 1 ст. 471 МК України передбачає відповідальність за вчинене правопорушення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Санкція ч. 1 ст. 483 МК України передбачає відповідальність за вчинене правопорушення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, суд дійшов до висновку, що до порушника слід застосувати стягнення у вигляді штрафу, передбаченого санкцією ч.1 ст. 483 МК України з конфіскацією товару.
Відповідно до Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір в розмірі 384 грн. 20 коп.
Керуючись ст.ст. 33, 36 КУпАП, ст.ст. 489, 495, 497-498, 527-529 Митного кодексу України, суд -
ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 471, ч.1 ст. 483 Митного кодексу України та застосувати стягнення у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товарів в сумі 2000 грн. (дві тисячі грн. 00 коп.) з конфіскацією чок-компенсатора з написом на корпусі "Kicks Smoke.698", який являє собою пристрій призначений для покращення якості стрільби та застосовується для полювання, а також стендової стрільби.
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держати судовий збір в сумі 384 грн. 20 коп. (триста вісімдесят чотири грн. 20 коп.).
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд.
Суддя Рівненського міського суду К.Е. Ореховська