06 травня 2019 року (09 год. 37 хв.)Справа № 280/1477/19 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Конишевої О.В.,
за участю секретаря судового засідання Бойко К.О.,
представників сторін:
позивача - не з'явився,
відповідача - Мигаленко І.І.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166)
про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки),
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14.03.2019 №Ф-6845-49 Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області у сумі 8847,19 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувана вимога про сплату боргу (недоїмки) є протиправною та такою, що прийнята в супереч приписів чинного законодавства України. Зазначає, що позивач у встановленому порядку зареєстрований як фізична особа-підприємець та перебуває на спрощеній системі оподаткування, здійснює діяльність у сфері права. Зазначає, що своєчасно та у повному обсязі сплачує всі податки та внески. Зазначає, що з оскаржуваної вимоги не можливо встановити підстави за яких така вимога сформована та не можливо встановити підстави виникнення заборгованості. Зазначає, що здійснює підприємницьку діяльність як фізична особа-підприємець, а тому двічі сплачувати єдиний внесок як ФОП та як самозайнята особа позивач не зобов'язаний. Просить позов задовольнити.
Ухвалою судді 08.04.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 06.05.2019.
Позивач у судове засідання не прибув, 06.05.2019 надіслав суду заяву про розгляд справи без його участі.
У судовому засіданні відповідач підтримав свою правову позицію викладену у відзиві, який надійшов до суду 02.05.2019 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначає, що відповідно до приписів Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є як фізичні особи підприємці так і особи, які провадять незалежну професійну діяльність. Відповідач зазначає, що враховуючи той факт, що позивачем не сплачувались обов'язкові зобов'язання з єдиного соціального внеску з осіб, які провадять незалежну професійну діяльність за позивачем рахується заборгованість. Просить відмовити у задоволенні позову.
Суд, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Позивач є фізичною особою-підприємцем, що підтверджує свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_4 від 01.10.2008 та Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Я обрала наступні види господарської діяльності: діяльність у сфері права (КВЕД 69.10, основний) та надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (КВЕД 68.20).
Згідно із свідоцтвом про сплату єдиного податку серії НОМЕР_2 від 16.12.2010 позивач є платником єдиного податку II групи у розмірі 20% мінімальної заробітної плати.
Позивач займається адвокатською діяльністю на підставі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю №695 від 26.09.2008, виданого на підставі рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Запорізької області від 26.09.2008 №30, що спростовує доводи відповідача про те, що позивач займається незалежною професійною діяльністю з 12.02.2018.
29.03.2019 позивач отримала від контролюючого органу вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-6845-49 від 14.03.2019, відповідно до якої було нараховано заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальну суму 8847 грн. 19 коп.
У вимозі про сплату боргу (недоїмки) №Ф-6845-49 від 14.03.2019 зазначено, що рахується заборгованість станом на 28 лютого 2019 року, за який період саме не зазначено. Суд звертає увагу, що відповідач у письмових поясненнях рахує суму заборгованості по єдиному внеску станом вже на 14.03.2019.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що позивачем, як фізичною особою-підприємцем, який перебуває на спрощеній системі оподаткування, сплачувався ЄСВ за період з 01.01. 2018 по 31.12.2018 у сумі 9828,72 грн., що підтверджується квитанціями про оплату та звітом про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого внеску від 06.02.2019, які містяться в матеріалах справи.
Як зазначає відповідач, згідно інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 сума заборгованості по єдиному внеску станом на 14.03.2019 року складається з наступного.
За кодом бюджетної класифікації 71040000 складається з квартальних нарахувань по єдиному внеску по строкам :
за 1 квартал 2018 року по строку 19.04.2018р: 2457,18 грн., як приватному підприємцю та 1638,12 грн.,як особі,яка провадить незалежну професійну діяльність (зареєстровано 12.02.2018);
за 2 квартал 2018 року по строку 19.07.2018: 2457,18 грн., як приватному підприємцю та 2457,18 грн.,як особі,яка провадить незалежну професійну діяльність;
за 3 квартал 2018 року по строку 19.10.2018: 2457,18 грн., як приватному підприємцю та 2457,18 грн.,як особі,яка провадить незалежну професійну діяльність;
за 4 квартал 2018 року по строку 21.01.2019: 2457,18грн.,як приватному підприємцю та 2457,18 грн.,як особі,яка провадить незалежну професійну діяльність.
Сплачено позивачем у 2018 році - 9009,66 грн.
Сплачено позивачем за 2019 рік станом на 14.03.2019 - 1737,12 грн.
Сума боргу зазначена у вимозі № Ф-6845-49 від 14.03.2019 року про сплату боргу (недоїмки) за кодом бюджетної класифікації 71040000 дорівнює 8087,54 грн.: переплата на 31.01.2018 року 4,06 грн.+ сплата на 14.03.2019 року (дата формування вимоги) 10746,78 грн. - нарахування за 4 квартала 18838,38 грн.
Сума боргу за кодом бюджетної класифікації 71010000 складається з щомісячного нарахування по єдиному внеску по строку :
20.02.2019 нараховано єдиного внеску за найманих працівників згідно самостійно наданого звіту N 8511 від 18.02.2019 за січень 2019 року у сумі 924,00 грн.
Таким чином, сума боргу станом на 14.03.2019 року (на дату формування вимоги) по щомісячним нарахуванням за кодом бюджетної класифікації 71010000 дорівнює 759,65 грн.: переплата 164,35 грн.- 924,00 грн.
Під час розгляду адміністративної справи судом встановлено, що підставою для формування спірної вимоги стало твердження контролюючого органу про наявність у позивача обов'язку нараховувати та сплачувати ЄСВ як фізичною особою-підприємцем, а також як самозайнятою особою - адвокатом.
Суд не погоджується з такими висновками відповідача з наступних підстав.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону №2464, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 10 частини 1 статті 1 Закону №2464 визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до п.4, 5 ч.1 ст.4 Закону №2464, платниками єдиного внеску є:
фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Згідно п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.7 Закону №2464, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Абзацом 3 частини 8 статті 9 Закону №2464 передбачено, що платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Як встановлено судом, позивачем, як фізичною особою-підприємцем, який перебуває на спрощеній системі оподаткування, сплачений ЄСВ за період з 01.01. 2018 по 31.12.2018 у сумі 9828,72 грн.
Щодо твердження відповідача про наявність у позивача обов'язку сплачувати ЄСВ і як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п.14.1.226 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Згідно пунктів 178.1, 178.2 статті 178 ПК України, особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов'язані стати на облік у контролюючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік згідно із статтею 65 цього Кодексу. Доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом167.1 статті 167 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 65.1 статті 65 ПК України, взяття на облік фізичних осіб - підприємців у контролюючих органах здійснюється за податковою адресою на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, наданих державним реєстратором згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Згідно пункту 65.2 статті 65 ПК України, облік самозайнятих осіб здійснюється шляхом внесення до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків записів про державну реєстрацію або припинення підприємницької діяльності, незалежної професійної діяльності, перереєстрацію, постановку на облік, зняття з обліку, внесення змін стосовно самозайнятої особи, а також вчинення інших дій, які передбачені Порядком обліку платників податків, зборів.
При цьому відповідно до пп. 65.4.4 п.65.4 ст.65 ПК України, контролюючий орган відмовляє в розгляді документів, поданих для взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа.
Таким чином, податковим законодавством виключена можливість подвійного взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа.
З аналізу зазначених положень законодавства вбачається, що адвокатська діяльність підпадає під визначення незалежної професійної діяльності, оподаткування доходів від отримання якої регулюється статтею 178 ПК України, лише у випадку, якщо така особа не зареєстрована як фізична особа-підприємець відповідно до вимог законодавства.
Суд зазначає, що законодавець розмежовує фізичних осіб-підприємців, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, при цьому порядок обліку та сплати єдиного внеску фізичними особами-підприємцями з ознакою провадження незалежної професійної діяльності Законом №2464 не передбачений.
Облік платників єдиного внеску здійснюється відповідно до ст. 5 Закону №2464, зокрема відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону №2464 взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", контролюючим органом здійснюється за місцезнаходженням чи місцем проживання у день отримання від них заяви про взяття на облік платника єдиного внеску за формою № 1-ЄСВ згідно з додатком 1 до Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 116 від 24.11.2014.
Суд зазначає, що оскільки позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець згідно Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", до нього не можуть застосовуватись положення ч. 3 ст. 5 Закону № 2464.
Пунктом 2 розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 435 від 14.04.2015 року(далі - Порядок № 435) визначено, що фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом.
З огляду на зазначене вище варто зазначити, що необхідними умовами для сплати особою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є провадження такою особою, зокрема, незалежної професійної діяльності та отримання доходу від такої роботи.
Відповідно до пункту 4 розділу III Порядку №435 особи, які провадять незалежну професійну діяльність, формують та подають самі за себе до органів доходів і зборів Звіт один раз на рік до 01 травня року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом для них є календарний рік.
Згідно пункту 16 розділу IV Порядку 435 фізичні особи - підприємці, які мають ознаку незалежної професійної діяльності, формують та подають до органів доходів і зборів окремі звіти.
При цьому, із системного аналізу вказаної норми та положень ПК України, випливає, що дана норма застосовується у разі якщо особа, яка проводить незалежну професійну діяльність та одночасно є фізичної особою підприємцем і здійснює відмінні види діяльності.
Слід зауважити, що позивач здійснюючи підприємницьку діяльність за кодом КВЕД 69.10 - діяльність у сфері права та адвокатську діяльність займається одним і тим же видом підприємницької діяльності і у нього не виникає обов'язку подання звітності як особи, що провадить незалежну професійну діяльність, адже у такому випадку буде мати місце подвійний облік ідентичної господарської діяльності, а відповідно і подвійне оподаткування, що суперечить принципам податкового законодавства.
Відтак, суд зазначає, що позивачем, як фізичною особою-підприємцем, добросовісно виконувався обов'язок щодо сплати ЄСВ, а тому донарахування ЄСВ позивачу, як є протиправним.
Ураховуючи зазначене, суд зазначає, що контролюючим органом належним чином не доведено наявності підстав для формування та направлення позивачу спірної вимоги про сплату боргу (недоїмки).
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності оскаржуваного рішення.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України). Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146) - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДФС у Запорізькій області про сплату боргу (недоїмки) від 14.03.2019 №Ф-6845-49 у сумі 8847,19 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі 13.05.2019.
Суддя О.В. Конишева