Рішення від 13.05.2019 по справі 1.380.2019.001652

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.001652

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 11.03.2019 №0006470-5313-1326.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 25.01.2018 року у його власності перебуває легковий автомобіль марки BMW, Модель 730LD, 2017 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , об'єм двигуна 2993 куб. см., паливо: D (дизельне паливо). З урахуванням пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України легковий автомобіль BMW, 730LD, як об'єкт оподаткування має відповідати двом вимогам: з року випуску легкового автомобіля минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість легкового автомобіля становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 з року випуску легкового автомобіль BMW, 730LD минуло більше ніж два роки. Крім того, згідно розрахунку вартості транспортного засобу, отриманого з офіційного веб-сайту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України середньоринкова вартість легкового автомобіль BMW, 730LD станом на 01.04.2019 року становить - 1 301 142,50 грн, така сума є меншою від 375 розмірів мінімальної заробітної плати, що становить - 1 564 875,00 грн. З цих підстав, легковий автомобіль BMW, 730LD не може бути об'єктом оподаткування в 2019 році в розумінні підпункту 267.2.1. пункту 267.2. статті 267 Податкового кодексу України.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 11.04.2019 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву від 06.05.2019 (вх.№ 15317), у якому зазначає, що щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального (абз.3 підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України). Інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством «Держзовнішінформ» до Мінекономрозвитку (пункт 4 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року № 66 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.06.2017 р. №428)). Підставою для прийняття Головним управлінням ДФС у Львівській області податкових повідомлення-рішення є отримана від Мінекономрозвитку інформація, а саме перелік, який розміщений на офіційному веб-сайті центральним органом виконавчої влади, автомобілів з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», який свідчить що належний позивачу на праві власності автомобіль марки - BMW, модель - 730LD, об'єм двигуна - 2993 куб.см., тип пального - дизель, рік випуску автомобіля - 2017, відповідає ознакам автомобіля цієї моделі, який зазначений у вказаному переліку.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 , ОСОБА_1 з 25.01.2018 року є власником транспортного засобу марки BMW, Модель 730LD, 2017 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , об'єм двигуна 2993 куб. см., паливо: D (дизельне паливо).

11.03.2019 Головним управлінням ДФС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення № №0006470-5313-1326, яким відповідно до підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України (далі - ПК України), визначено позивачу суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок за 2019 рік в розмірі 2083,33 грн.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно із статтею 92 Конституції України виключно законами України встановлюються система оподаткування, податки і збори.

Підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України встановлено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Згідно підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального. Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Згідно з підпунктом 267.3.1 пункту 267.3 статті 267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Пунктом 267.4 статті 267 ПК України визначено, що ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (підпукт 267.5.1 пункту 267.5 статті 267 ПК України).

Згідно із статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» станом на 01 січня 2019 року мінімальна заробітна плата установлена в розмірі 4173 гривні.

Отже, 375 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2019 року - 1 564 875 грн.

Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.06.2017 №428), (далі - Методика), встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.

Пунктом 2 Методики, середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цнх (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 №403 (Офіційний вісник України, 2013, №44, ст.1576).

Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів) (пункт 3 Методики).

Інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством «Держзовнішінформ» до ОСОБА_2 (пункт 4 Методики).

Відтак, перелік легкових автомобілів, які є об'єктом оподаткування у 2019 році (з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року), із зазначенням марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального, розміщується на офіційному веб-сайті центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі.

Обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2019 році.

Згідно матеріалів справи встановлено, що автомобіль BMW, Модель 730LD, 2017 року випуску, дизель, об'єм двигуна 2993 куб. см. входить до Переліку легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 (звітного) року, який розміщений на офіційному сайті Мінекономрозвитку. Вказаний у переліку автомобіль за своїми характеристиками співпадає з характеристиками автомобіля позивача, а отже є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2019 році.

Позивачем до позовної заяви наданий витяг з сайту Мінекономрозвитку від 01.04.2019, згідно яким середньо ринкова вартість транспортного засобу BMW 7-Series, 3.0, внутрішнього згорання, дизель, 2017 року випуску становить 1 301 142, 50 грн, а отже менше понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати (375 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2019 року становить - 1 564 875 грн).

Проте, суд вважає зазначену позицію позивача не обґрунтованою, оскільки зазначений розрахунок здійснений 01.04.2019, в той час як відповідачем бралась до уваги середньоринкова вартість вказаного автомобіля станом на 01 січня 2019 року.

Крім того, Головне управління ДФС у Львівській області не наділене повноваженнями щодо перевірки визначеної Мінекономрозвитку середньоринкової вартості автомобілів для цілей оподаткування транспортним податком з фізичних осіб.

Посилання позивача, що його автомобіль не віднесений до переліку автомобілів розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2019 році зважаючи, що з року випуску вказаного автомобіля станом на 01.01.2019 - більше 2 років є помилковим, оскільки в силу приписів підпункту 14.1.220 пункту 14.1 статті 14 ПК України рік виготовлення транспортного засобу - календарна дата виготовлення транспортного засобу (день, місяць, рік); для транспортних засобів, календарну дату виготовлення яких визначити неможливо, - 1 січня року виготовлення, зазначеного в реєстраційних документах. Оскільки в свідоцтві про реєстрацію належного позивачу транспортного засобу зазначено лише рік його випуску - 2017, то календарною датою його виготовлення є 01.01.2017. Позивач зазначає, що з року випуску автомобіля BMW, Модель 730LD минуло більше ніж два роки, тому у 2019 році його транспортний засіб не є об'єктом оподаткування, однак, згідно з пунктами 33.1, 33.3 статті 33 ПК України податковим періодом визнається встановлений цим Кодексом період часу, з урахуванням якого відбувається обчислення та сплата окремих видів податків та зборів. Базовий податковий (звітний) період - період, за який платник податків зобов'язаний здійснювати розрахунки податків, подавати податкові декларації (звіти, розрахунки) та сплачувати до бюджету суми податків та зборів, крім випадків, передбачених цим Кодексом, коли контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податку.

Отже, встановлений підпунктом 267.5.1 пункту 267.5 статті 267 ПК України базовий податковий (звітний) період передбачає період часу, за який відбувається обчислення і сплата транспортного податку, а саме: календарний рік.

На офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку наведений перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 (звітного) року, де в колонці «Рік випуску (включно)» по автомобілю марки BMW, 7-Series, об'єм циліндра двигуна 3,0, дизель, Модель 730LD зазначено «до 2 років» без вказівки на конкретний рік випуску транспортного засобу. Таким чином, розрахована Мінекономрозвитку середньоринкова вартість транспортного засобу позивача станом на 01.01.2019 є більше ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати, відтак вказаний транспортний засіб підпадає під об'єкт оподаткування, визначений підпунктом 267.2.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України та відповідно спростовує доводи позивача щодо відсутності підстав для сплати вказаного податку.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частини 1 статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що при винесенні податкового повідомлення-рішення Головне управління ДФС у Львівській області діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб передбачений законодавством України, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Згідно з вимогами ст.139 КАС України судові витрати не стягуються.

Керуючись ст. ст. 9, 72-73, 76-77, 139, 143, 243-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Костецький Н.В.