07 травня 2019 року м.Житомир справа № 240/3572/19
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Нагірняк М.Ф.,
секретар судового засідання Добровольська Н.А.,
за участю: представник позивача ОСОБА_2.,
представника відповідача Тонкевич Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок додаткової пенсії відповідно до вимог статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Ухвалою суду від 22.03.2019року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі і пояснила, що Позивач є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 2 категорії. З 27.10.2017року Позивачу встановлена перша група інвалідності, що надає право на перерахунок додаткової пенсії відповідно до вимог статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. З цих підстав 29.01.2019року Позивач звернувся до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про такий перерахунок.
На думку представника Позивача, Відповідач протиправно з підстав, викладених в листі від 08.02.2019року, відмовив Позивачу в такому перерахунку.
В судовому засіданні представник Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Відповідача по справі, проти позову заперечила і пояснила, що Позивачу як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 2 категорії нарахована та виплачується додаткова пенсія в розмірі 170,82грн., яка передбачена статтею 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 N 1210. Встановлення Позивачу першої групи інвалідності зумовлено загальним захворюванням та не пов'язано із наслідками Чорнобильської катастрофи, а тому не є підставою для перерахунку розміру додаткової пенсії.
Заслухавши доводи представника Позивача, доводи представника Відповідача, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення пенсії, в тому числі зі зниженням пенсійного віку, регулюються правовими нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991року N796-XII (надалі - Закон N796-XII), що були чинні на день виникнення таких відносин.
Відповідно до положень статті 51 цього Закону N796-XII особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Саме у відповідності до вказаних правових норм було зумовлено звернення Позивача від 29.01.2019року до Відповідача щодо здійснення перерахунку додаткової пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
За результатами розгляду вказаного звернення Позивача Відповідачем було відмовлено, про що Позивача повідомлено листом від 08.02.2019року (а.с.19).
Судом встановлено та визнається сторонами, що Позивачу як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 2 категорії нарахована та виплачується додаткова пенсія в розмірі 170,82грн.
Безспірно, згідно з положеннями статті 51 цього Закону N796-XII особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23 листопада 2011 року N 1210 було затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок). Даною постановою Кабінет Міністрів України постановив Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Пунктом 13 цього ж Порядку в редакції, що діяла у спірний період, визначено розміри щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вказаного Закону N796-XII. Розміри такої щомісячної додаткової пенсії особам визначено із врахуванням категорії (1 - 4 категорії), наявності групи інвалідності та наявності чи відсутності причинного зв'язку інвалідності з Чорнобильською катастрофою.
В підпункті 1 пункту 13 цього ж Порядку у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 р. N 112 визначені розміри додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, які особам, що належать до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в залежності від групи інвалідності, та для інших осіб з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою в залежності від групи інвалідності.
Позивач не належить до числа таких осіб, так як є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії і його інвалідність не має причинного зв'язку із Чорнобильською катастрофою.
Як зазначено в підпункті 2 пункту 13 цього ж Порядку у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 р. N 112, особам, що належать до 2-ї категорії учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, виплачується в розмірі 170,82 гривні. Саме в такому розмірі здійснювалася виплата Позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Згідно п. 3 ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів України забезпечує, зокрема, проведення політики у сфері соціального захисту. Згідно з бюджетними призначеннями КМУ встановлює розмір окремих видів компенсацій і допомог.
Рішеннями Конституційного Суду України від 26.12.2011 року N 20-рп/2011 та від 25.01.2012 N 3-рп/2012 підтверджена конституційність повноважень Кабінету Міністрів України щодо реалізації політики у сфері соціального захисту, в тому числі регулювання порядку та розмірів соціальних виплат і допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, виходячи з фінансових можливостей держави.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, у спірний період відсутні правові підстави для перерахунку та виплати Позивачеві додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Суд зазначає, що встановлення Позивачу першої групи інвалідності зумовленої загальним захворюванням та не пов'язаної із наслідками Чорнобильської катастрофи, не є підставою для перерахунку розміру додаткової пенсії.
Відповідач, виплачуючи Позивачу додаткову пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 27.11.2011 року N 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", діяв правомірно та у межах наданих йому повноважень.
Зазначене свідчить, що позовні вимоги Позивача не відповідають обставинам справи, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України, для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.
Керуючись вимогами ст.ст.2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк
Повне судове рішення складене 13 травня 2019 року