14 травня 2019 року Справа № 280/929/19 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., за участю секретаря судового засідання Серебрянникової О.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 код ДРФО НОМЕР_1 )
до відповідача - Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69089, м. Запоріжжя, вул. Істоміна, буд. 6, код ЄДРПОУ 41251296)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
04 березня 2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі по тексту - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу, на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17.09.2018 по справі №0840/3256/18 зі збільшенням пенсії передбаченої ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без застосування двоскладової формули;
- зобов'язати відповідача встановити та виплачувати позивачу пенсію за віком у розмірі 2422,85 грн.;
- зобов'язати відповідача здійснити розрахунок та забезпечити виплату недоотриманої пенсії позивачу, за період з 01.07.2018, з урахуванням вже виплачених сум.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, перебуває на обліку в Запорізьккому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком як потерпілий від наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 року, призначену у відповідності до ст. 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 17.09.2018 по справі №0840/3256/18 було зобов'зано Запорізьке приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити пенсію за віком ОСОБА_1 , з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років з 01.07.2018. Рішення суду набуло чинності 03.12.2018. Листом № 415/05 від 24.01.2019 Запорізьке приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомили позивача, що на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду по справі № 0840/3256/18 від 17.09.2018 було перераховано пенсію за віком відповідно до пункту 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач зазначає, що відповідач не мав права зменшувати розмір пенсії. Відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17.09.2018 по справі №0840/3256/18 повинно було відбутися збільшення до пенсії позивача. Позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою суду від 11.03.2019 позовну заяву залишено без руху та надано 10-ти денний термін на усунення недоліків з моменту отримання Ухвали суду.
В термін, визначений Ухвалою суду від 11.03.2019 недоліки були усунуті.
Ухвалою суду від 25 березня 2019 року відкрито провадження по справі №280/929/19 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
17.04.2019 представником відповідача через канцелярію суду (вх. №15309) подано відзив на позовну заяву, зі змісту якого відповідач проти задоволення позову заперечує у повному обсязі та просить суд відмовити в задоволенні. Відповідач зазначає, що позивач не надавав до відповідача заяву про обчислення пенсії за ч. 2 ст. 27 Закону України №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», його пенсія обчислена на загальних підставах за ч. 1 ст. 27 цього Закону.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 від 26.04.2012, перебуває на обліку в Запорізькому приміському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримую пенсію за віком, призначену у відповідності до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) та Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - № 796), як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986 року.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17.09.2018 по справі №0840/3256/18 було зобов'зано Запорізьке приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити пенсію за віком ОСОБА_1 , з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років з 01.07.2018. Рішення суду набуло чинності 03.12.2018.
Листом № 415/05 від 24.01.2019 року Запорізьке приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зазначили, що на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду по справі № 0840/3256/18 від 17.09.2018 було перераховано пенсію за віком відповідно до пункту 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач, не погодившись з діями відповідача вважаючи їх неправомірними щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, звернувся до суду з даним позовом.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (статті 27, 28, 45), Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (ст. 56) та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд вважає, для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений у п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, водночас, ознакам передбаченим вказаною нормою, відповідає абзац 2 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.
Звідси, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.
Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини 2 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Зазначене у п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посилання на ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не впливає на вирішення спору, оскільки у ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено лише про право особи на вибір визначення розміру пенсії (або відповідно до раніше діючого законодавства, або відповідно до цього Закону) та особливості його обчислення. У суду відсутні зауваження щодо наведеного позивачем у позові контррозрахунку пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 07 липня 2015 року у справі №21-727а15 та від 20 вересня 2016 року у справі справа №21-1255а16, а також в постанові Верховного Суду від 06 лютого 2018 року у справі №560/675/17 (К/9901/684/17).
Посилання відповідача про невизначеність поняття «без застосування двоскладової формули» для загального розуміння, як підставою для невиконання рішення суду, судом до уваги не приймаються.
З рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17.09.2018 по справі № 0840/3256/18, яке набрало законної сили вже було встановлено наявність у позивача права на перерахунок та виплату пенсії за віком з 01 липня 2018 року з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років.
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Положення статті 1 Конвенції, Статті 1 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Париж, 20.III.1952) передбачають, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права, положення Статті 14 Конвенції якою визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Посилання відповідача про надання позивачем заяви про обчислення пенсії за ч. 2 ст. 27 Закону №1058 судом до уваги не приймається. Суд наголошує, що відповідач безпідставно вимагає від позивача надання додаткових заяв для виконання рішення суду №0840/3256/18. Окрім того, відповідачем не надано суду жодних доказів (листів, повідомлень тощо) які надсилалися позивачу з проханням надати таку додаткову заяву із законодавчим обгрунтуванням.
Таким чином, суд вважає, що ігнорування відповідачем рішення суду не лише порушує право позивача на обрання того чи іншого порядку пенсійного забезпечення, а не відповідає вимогам закону про обов'язковість судових рішень у зв'язку чим, дії відповідача є протиправними.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Частиною 2 статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 3 ст. 9 КАС України, кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи звільнення позивача від сплати судового збору під час звернення до суду із даним позовом, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246 та 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 код ДРФО НОМЕР_1 ) до Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69089, м. Запоріжжя, вул. Істоміна, буд. 6, код ЄДРПОУ 41251296) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69089, м. Запоріжжя, вул. Істоміна, буд. 6, код ЄДРПОУ 41251296) щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1), на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17.09.2018 по справі №0840/3256/18 зі збільшенням пенсії передбаченої ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без застосування двоскладової формули.
Зобов'язати Запорізьке приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69089, м. Запоріжжя, вул. Істоміна, буд. 6, код ЄДРПОУ 41251296) встановити та виплачувати ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1) пенсію за віком у розмірі 2422,85 грн.
Зобов'язати Запорізьке приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69089, м. Запоріжжя, вул. Істоміна, буд. 6, код ЄДРПОУ 41251296) здійснити розрахунок та забезпечити виплату недоотриманої пенсії ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1), за період з 01.07.2018, з урахуванням вже виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі виготовлено та підписано 14.05.2019.
Суддя Р.В.Сацький