Рішення від 07.05.2019 по справі 200/4103/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2019 р. Справа№200/4103/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., при секретарі судового засідання Сєрих М.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до відповідача: Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради

про: визнання протиправною відмову Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні та виплаті щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам з 12.10.2018 року, зобов'язання Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради призначити та виплатити щомісячну адресну допомогу ОСОБА_1 , починаючи з 12.10.2018 року.

за участю

представників сторін:

від позивача: не з'явився,

від відповідача: Тактарова С.А. - за довірен.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання протиправною відмову Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні та виплаті щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам з 12.10.2018 року, зобов'язання Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради призначити та виплатити щомісячну адресну допомогу ОСОБА_1 , починаючи з 12.10.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 12.10.2018 року вона звернулась до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг на наступні шестимісячний строк. Позивач зазначає, що відповідачем відмовлено їй в призначенні та виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, оскільки відповідно до п. 7 Постанови № 505, у разі звільнення та подальшого не працевлаштування працездатного члена сім'ї грошова допомога на цього члена сім'ї через два місяці з дня, що настає за днем звільнення, зменшується на 50 відсотків, а через чотири місяці з дня, що настає за днем звільнення, - припиняється, вважає, що вона не має права на призначення адресної допомоги за новою заявою, якщо повторно працевлаштувалася. Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, оскільки на час звернення з заявою до управління вона була працюючою особою, та відповідно мала право на призначення та виплату адресної допомоги відповідно до норм діючого законодавства.

Позивач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Відповідачем через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву на позовну заяву відповідач посилається на те, що жовтні 2017 року позивачу припинено виплату адресної допомоги, у зв'язку із тим, що позивач не працевлаштувався протягом періоду зазначеного Порядку № 509 та не повідомив управління про інформацію, яка випливає на призначення адресної допомоги управління немає законних підстав на призначення грошової допомоги саме позивачу за заявою від 12.10.2018 року на отримання грошової допомоги. Крім того відповідач зазначає, відповідно до п. 12 Порядку № 509 передбачено, що виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги. Також, відповідач посилався на те, що право особи на одержання грошової допомоги установлюється на підставі всебічного, повного, об'єктивного розгляду всіх поданих документів до уповноваженого органу. Позивач вважає, що управління визначає правильність та повноту надання документів для отримання допомоги, а також її розмір. Суд не може підміняти управління, оскільки саме воно уповноважено на виконання функцій з виплати грошової допомоги, та на свій розсуд приймати рішення щодо виплати грошової допомоги позивачу, тим самим підміняючи дискреційні функції управління.

Представник відповідача у судовому засіданні підтримав викладені у відзиві на позовну заяву та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 березня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 22 квітня 2019 року.

22 квітня 2019 року розгляд справи відкладено на 07 травня 2019 року, у зв'язку з необхідністю витребування додаткових доказів по справі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 (а.с. 7-8).

Згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 26.06.2018 року № 153, виданої Управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради, ОСОБА_1 фактично проживає/перебуває за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 9).

З матеріалів справи встановлено, що 12.10.2018 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради з заявою, відповідно до якої просила продовжити виплату щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг на наступний шестимісячний строк: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 (а.с. 34).

Відповідно до рішення Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 21.01.2019 року, відповідно до якого ОСОБА_1 подовжено виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання з 18.10.2018 року по 17.04.2019 року в розмірі 2000 грн., а саме на наступних осіб: 0. ОСОБА_1 - категорія працездатності працездатна, не здійснює догляду, працює, дата працевлаштування: 01.09.2018 року, не включений до розрахунку відповідно до Постанови КМУ № 212 від 31.03.2015 року; 1. ОСОБА_3 - категорія працездатності дитина до 18 років, розмір допомоги 1000 грн.; 2. ОСОБА_5 - категорія працездатності дитина до 18 років, знятий з оплати з 12.10.2018 року; 3. ОСОБА_4 - категорія працездатності дитина до 18 років, розмір допомоги 1000 грн. (а.с. 31).

ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради з заявами від 20.12.2018 року та від 21.12.2018 року, відповідно до яких просила надати інформацію щодо призначення та отримання її родиною грошового забезпечення, яке призначається малозабезпеченим особам, за період з жовтня 2014 року по грудень 2018 року та з грудня 2015 року по грудень 2018 року відповідно з зазначенням дати та суми усіх виплат та їх письмових заяв (а.с. 11, 12).

Листом від 10.01.2019 року № 01-12/245/09 Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради повідомило позивача про те, що виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання проводились: з 13.10.2014 року по 12.04.2015 року (1470,97 грн. - жовтень, 2400 грн. - листопад, 2535,45 грн. - грудень, 2400 грн. - січень, 2400 грн. - лютий, 2400 грн. - березень, 1520 грн. - квітень); з 24.04.2015 року по 23.10.2015 року (щомісячно в розмірі 2400 грн.); з 24.10.2015 року по 23.04.2016 року (щомісячно в розмірі 2400 грн.); з 13.04.2016 року по 12.10.2016 року (щомісячно в розмірі 2400 грн.); з 17.10.2016 року по 16.04.2017 року (щомісячно в розмірі 2400 грн.); з 13.04.2016 року по 12.10.2016 року (2400 грн. - з травня по вересень, 2090,32 грн. - жовтень); з 17.10.2016 року по 16.04.2017 року (2400 грн. - з листопада по березень, 2320 грн. - квітень); з 18.04.2017 року по 17.10.2017 року (щомісячно в розмірі 2400 грн.); з 18.10.2017 року по 17.04.2018 року (2400 грн. - з листопада по грудень, 2632,26 грн. - січень, 3000 грн. - з лютого по квітень); з 18.04.2018 року по 17.10.2018 року (3000 грн. - з травня по вересень, 2548,39 грн. - жовтень); з 18.10.2018 року по 17.04.2019 року (2000 грн. - з листопада по грудень).

Стосовно питання про припинення виплат ОСОБА_1 , як внутрішньо переміщеній особі на проживання, повідомлено, що зазначені виплати припинено з листопада 2016 року відповідно до вимог п. 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505.

Крім того, позивача повідомлено, що виплати державної допомоги малозабезпеченій сім'ї проводились на підставі заяв: від 08.09.2014 року відмовлено у зв'язку з ненаданням довідок протягом місяця; від 13.10.2014 року - призначена на 6 місяців в розмірі 1359,62 грн. щомісячно, від 30.01.2017 року - призначена на 6 місяців в розмірі 5307,29 грн. (5307,25 грн. - з січня по квітень, 5518,84 грн. - з травня по червень), від 31.07.2017 року - призначена на 6 місяців в розмірі 5091,96 грн. (сплачено за 4 місяці). Стосовно питання про припинення ОСОБА_1 . виплат державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї повідомлено, що відповідно до вимог п. 27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250 з Макіївського міського центру зайнятості надійшло повідомлення від 01.11.2017 року № 531-02/1350 про припинення реєстрації ОСОБА_1 як безробітного в жовтні 2017 року. На підставі зазначеного виплата державної допомоги малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_1 було припинено з 01 листопада 2017 року.

Позивач вважає відмову Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради щодо призначення та виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам з 12.10.2018 року протиправною, в зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706-VII (далі по тексту - Закон № 1706), Порядком про надання адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (далі по тексту - Порядок № 505)

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статус внутрішньо переміщеної особи врегульований Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Згідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 637 Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509.

Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства Державний ощадний банк України.

Тобто, реалізація права на отримання соціальної допомоги пов'язана з фактом реєстрації особи як внутрішньо переміщеної особи, що має бути підтверджено відповідною довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно ч.ч. 1 та 2 ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, визначений "Порядком про надання адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505.

Згідно п. 2 Порядку № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 505 грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для осіб, які отримують пенсію, дітей, студентів денної форми навчання закладів вищої освіти та учнів закладів професійно-технічної освіти, які досягли 18-річного віку (до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) - 1000 гривень на одну особу (члена сім'ї).

Загальний розмір допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 3000 гривень, для сім'ї, до складу якої входять особи з інвалідністю або діти з інвалідністю, - 3400 гривень, для багатодітної сім'ї - 5000 гривень.

Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією, поданою компетентним органом.

Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім'ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.

Особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність.

Відповідно до п. 5 Порядку для отримання грошової допомоги (зокрема в разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу подання заяви та адреси, за якою подається заява, уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.

Згідно п. 6 Порядку Грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Грошова допомога не призначається на члена сім'ї: який перебуває на повному державному утриманні в будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті, психоневрологічному інтернаті, будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, спеціальному будинку-інтернаті системи соціального захисту населення; який перебуває на повному державному утриманні в школі-інтернаті, закладі спеціалізованої освіти військового (військово-спортивного) профілю; який відбуває покарання в місцях позбавлення волі.

Згідно п. 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.

У разі звільнення та подальшого непрацевлаштування працездатного члена сім'ї грошова допомога на цього члена сім'ї через два місяці з дня, що настає за днем звільнення, зменшується на 50 відсотків, а через чотири місяці з дня, що настає за днем звільнення, - припиняється.

Суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо того, що позивач після працевлаштування не має права на призначення щомісячної адресної допомоги, виходячи з наступного.

Відповідно до абз. 10 п. 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги, особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність.

З системного аналізу норм зазначеного Порядку надання щомісячної адресної допомоги вбачається, що грошова допомога на наступний строк не призначається тільки тим особам, які продовжують перебувати у статусі не працевлаштованої (безробітної) особи, в разі, якщо така особа працевлаштувалася і її статус не суперечить пунктам 2, 3, 5, 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги, то вона знову набуває право на призначення щомісячної адресної допомоги.

Вказаний підхід відповідає не тільки нормам вищенаведеного Порядку, але також відповідає духу та меті надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, які полягають в тому, що така допомога протягом послідових шестимісячних періодів надається всім внутрішньо переміщеним особам або сім'ям внутрішньо переміщених осіб, які працевлаштувалися на новому місці проживання та не є власниками житлових приміщень, розташованих в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, або не мають на депозитному банківському рахунку коштів у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Крім того, суд зазначає, що нормами діючого Порядку не встановлено жодного обмеження особи звернутись з новою заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Оскільки на момент звернення до відповідача з заявою про продовження адресної грошової допомоги позивач був офіційно працевлаштований, суд приходить до висновку про те, що відповідач неправомірно не призначив позивачу виплату адресної допомоги.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що не призначаючи адресну грошову допомогу позивачу, відповідач допустив протиправну бездіяльність відносно позивача, як внутрішньо переміщеної особи.

Стосовно вимоги позивача визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні та виплаті щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам з 12.10.2018 року, суд зазначає, що відповідачем рішення про відмову в призначенні та виплаті щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 не приймалось, отже вимоги позивача в цій частині є передчасними та не підлягають задоволенню.

Крім того, суд вказує на те, що оскільки відповідачем рішення про відмову у призначенні адресної грошової допомоги позивачу не приймалось, чим порушене право позивача на його оскарження, суд вважає позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної на сім'ю адресної грошової допомоги та виплатити заборгованість за весь період такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищевикладене, суд приходить висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради в частині визнання протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради щодо непризначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 на підставі заяви про призначення адресної допомоги уповноваженого члена родини від 12.10.2018 року, зобов'язання Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради здійснити перерахунок призначеної на сім'ю щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на підставі заяви уповноваженого члена родини ОСОБА_1 від 12.10.2018 року та здійснити відповідну виплату на рахунок уповноваженого члена родини.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 березня 2019 року відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення по справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на те, що підставою звернення позивача до суду стали протиправні дії відповідача, суд дійшов висновку про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради судового збору в розмірі 768,40 грн. на користь Державного бюджету України.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання протиправною відмову Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні та виплаті щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам з 12.10.2018 року, зобов'язання Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради призначити та виплатити щомісячну адресну допомогу ОСОБА_1 , починаючи з 12.10.2018 року - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради щодо непризначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 на підставі заяви про призначення адресної допомоги уповноваженого члена родини від 12.10.2018 року.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради здійснити перерахунок призначеної на сім'ю щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на підставі заяви уповноваженого члена родини ОСОБА_1 від 12.10.2018 року та здійснити відповідну виплату на рахунок уповноваженого члена родини.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (код ЄДРПОУ 26010987) на користь на Державного бюджету України (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО): 899998, Рахунок отримувача: 31211256026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір за розгляд справи у суді в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Рішення прийнято у нарадчій кімнаті та проголошена вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 07 травня 2019 року в присутності представника відповідача.

Повний текст рішення буде складено та підписано 13 травня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Олішевська В.В.