про відкриття спрощеного позовного провадження
без повідомлення учасників справи
14 травня 2019 року м. Житомир справа № 240/7189/19
категорія 112030300
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Черноліхов С.В., розглядаючи позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області (вул. Гетьмана Виговського, 17, м. Овруч, Житомирська область,11106) про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо не нарахування та не виплати їй щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.08.2018 по 31.01.2019 в розмірі 40% мінімальної заробітної плати неправомірною;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату їй щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.08.2018 по 31.01.2019 в розмірі 40% мінімальної заробітної плати, щомісячно;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.
Підставою звернення до суду із зазначеними вимогами, на думку позивача, слугувало невиконання приписів Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що призводить до порушення її права на соціальний захист.
Одночасно з позовною заявою, позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору. В обґрунтування якого вказала, що є пенсіонером за віком, перебуває в скрутному матеріальному становищі та утримує доньку, інваліда дитинства 1 групи, яка потребує постійного стороннього догляду та систематичного лікування.
При цьому, на підтвердження відсутності інших доходів, окрім як пенсії, надала довідку з Головного управління ДФС у Житомирській області № 32037/14/06-30-55-73-03 від 14.03.2019 та довідку з Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 05.03.2019 про отриману пенсію з січня 2018 року по грудень 2019 року в розмірі 20872,38 грн. Разом з тим, позивачем надано до суду довідку №825 про компенсаційні виплати особі, яка здійснює нагляд за інвалідом I групи, які з вересня 2018 року по березень 2019 року становлять 221,60 грн.
Вирішуючи клопотання позивача про звільнення від сплати судових витрат, суд дійшов наступного висновку.
Частиною 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Питання про відстрочення, розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України від 08.07.2011 №3674-VI "Про судовий збір" (далі - Закон України №3674-VI).
Приписами ч.1 ст.8 Закону України №3674-VI встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: - розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; - або позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена;- або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Згідно з ч.2 ст.8 Закону України №3674-VI суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Судом встановлено, що: позивач є пенсіонером та людиною похилого віку, отримує невелику пенсію, не працює, інших доходів, крім пенсії та компенсаційних виплат по догляду за інвалідом I групи, не отримує, вказане підтверджується вищезазначеними довідками, поданими до суду.
Крім того, предметом позову є захист соціальних прав ОСОБА_1 в частині забезпечення виплати щомісячної грошової допомоги згідно вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Враховуючи майновий стан позивача та предмет позову, суд дійшов висновку про наявність підстав для звільнення позивача від сплати судового збору у розмірі 768,40 грн за подання до суду даного позову.
Зазначений спір згідно зі статтею 19 Кодексу адміністративного судочинства України, належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у відповідності до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позовна заява подана у порядку передбаченому статтею 168 Кодексу адміністративного судочинства України та відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України немає.
Керуючись статтями 19, 20, 160, 161, 171, 243, 248, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задовольнити.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинити дії.
Справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Встановити відповідачу строк на подання до суду відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Копія відзиву на позовну заяву разом з доданими до них документами повинні бути надіслані (надані) іншим учасникам справи одночасно з їх надісланням (наданням) до суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається в мережі Інтернет за адресою: http://court.gov.ua/fair/sud0670/.
Копію ухвали та інформацію про права та обов'язки невідкладно направити сторонам. Відповідачу також направити копію позовної заяви та доданих до неї документів.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України та відповідно до п.5 ч.1 ст.294 КАС України може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення лише у випадку її постановлення з порушенням правил підсудності.
Суддя С.В. Черноліхов